FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén

írta Varga Krisztina, 2018. április 18–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Rövid tanulmányút az Atlanti-óceán partjainál: FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén. A Gazdaságtudományi Kar oktatója és doktorandusza, Varga Krisztina egy hetes tanulmányúton vett részt Spanyolországban 2018 márciusában.

FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén

Miért pályáztál Campus Mundi ösztöndíjjal Santanderbe?

Az ösztöndíj számos európai és Európán kívüli országba szóló tanulmányútra kínál lehetőséget, most még egyszerűbb pályázási feltételekkel és megemelt ösztöndíjas összeggel. Mivel a Miskolci Egyetem már kapcsolatba került a korábbi ösztöndíjasok révén az Universidad de Cantabria intézményével, így kézenfekvő volt a választás.

Kivel és melyik karral vetted fel a kapcsolatot?

A Gazdaságtudományi Kar Üzleti Adminisztráció tanszékén Prof. Elisa Baraibar Diez várt, kutatási témám kapcsolódik oktatási tevékenységéhez.

Mit kutatsz, és milyen lehetőségeket kínált számodra a rövid tanulmányút?

Kutatási témám a társadalmi innováció mérési lehetőségeinek vizsgálata, egy többszintű mérési modell meghatározása. Az elmúlt időszakban a mikro szintű innovációs törekvéseket vizsgáltam, különös tekintettel az innovációt megvalósító vállalatokra, társadalmi vállalkozásokra és civil szervezetekre valamint az önkormányzatokra. Santander híresen innovatív város társadalmi szempontból is, így kiváló lehetőséget teremt az ún. jó gyakorlatok feltérképezésére.

Milyen jó megoldásokkal ismerkedtél meg az egy hetes ösztöndíjas időszak alatt?

Találkoztam egy oktatási és munkaerőpiaci innovációs projektkoordinátorral, akivel a személyes megbeszélésen túl a továbbiakban e-mailes interjút tervezek. Ő elsősorban a munkaerőpiaci jó megoldásokkal ismertetett meg, kifejezetten fókuszálva a valamilyen okból hátrányos helyzetű munkavállaókra. Úgy vélem, az ilyen típusú gyakorlatok nagyon hasznosak a mi térségünkben is, így mindenképpen érdemes megvizsgálni az adaptálhatóságukat. Ellátogattam egy spanyol országos jótékonysági program egyik helyszínére is, ahol könyves adományokkal segítik a fejlődő országokban élő beteg gyerekeket. A kutatás szempontjából a leghasznosabb a FabLab konferencián való részvétel volt, ahol jelentős társadalmi innovációs törekvések valósulnak meg.

Mi a FabLab, és miért innovatív társadalmilag?

A Fabrication Laboratory elnevezés olyan közösségi helyre utal, ahol a legalapvetőbbtől a legfejlettebbek technológiákig (pl. 3D nyomtató) minden fellelhető és kipróbálható a helyi vállalkozó kedvűek számára. Globális hálózat, ahol játszani, alkotni, tanulni, mentorálni és feltalálni lehet.

• Nemzetközi konferencia az Állam- és Jogtudományi Karon

Nemzetközi konferencia az Állam- és Jogtudományi Karon • 3 napja

„Mediáció és Gazdasági Konfliktusok a Mediátor szerepe a Compliance intézkedéseknél” c. nemzetközi konferencián a téma német, román és magyar szakértői tartottak előadást, három témakör mentén megvitatva a felmerülő kérdéseket november 8-án az Állam- és Jogtudományi Karon.

• Az 1956-os forradalomra emlékeztünk

Az 1956-os forradalomra emlékeztünk • 13 napja

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 62. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezést a Miskolci Egyetem október 19-én.

• Vegyészmérnök alapszak indul a Miskolci Egyetemen

Vegyészmérnök alapszak indul a Miskolci Egyetemen • 15 napja

2019 szeptemberétől már vegyészmérnököket is képeznek a Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Karán. A vegyészképzés népszerűsítése érdekében november 14-én a Miskolci Egyetem díszaulájában Vegyipari Pályaorientációs Napot rendeznek az általános- és középiskolás diákok számára.

• 5 éves a Miskolci Egyetem Konfuciusz Intézete

5 éves a Miskolci Egyetem Konfuciusz Intézete • 15 napja

Október 11-én egész napos rendezvénnyel ünnepelte 5. születésnapját a Miskolci Egyetem Konfuciusz Intézete. A rendezvénysorozat ünnepélyes plenáris üléssel kezdődött az egyetem Díszaulájában, ahol ünnepi köszöntők hangzottak el az intézet hallgatóinak, tanárainak műsorszámaival színesítve.

Rada János