Veresné Dr. Somosi Mariann, a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának új dékánja

írta Boldizsár Csongor, 2014. május 27–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

CAMPUS

A most elindított sorozatban mutatjuk be a Miskolci Egyetem vezetőit, ezúttal Veresné Dr. Somosi Mariannal, a Gazdaságtudományi Kar új dékánjával készítettünk interjút.

Veresné Dr. Somosi Mariann, a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának új dékánja

Már hallgatóként is az egyetem padjait koptatta – pontosan mióta is része az életének a Miskolci Egyetem?

1985-ben itt szereztem alapdiplomámat a gépészmérnöki kar alkalmazott mechanika szakirányán, 1987-ben pedig gazdasági mérnökként diplomáztam. A Gazdaságtudományi Kar megalakulása óta jelen vagyok az egyetem életében mint oktató. Jelenleg a Vezetéstudományi Intézet vezetőjeként működöm. Karunk alapítója, Prof. Dr. Susánszky János mellett kezdtem el dolgozni, az ő szakmaisága és embersége, tudomány melletti elkötelezettsége példaértékű volt számomra. Dr. Szintay István, a Gazdaságtudományi Kar második vezetője kétségtelenül a mentorom volt pályafutásom során. Nyugodt szívvel mondhatom, hogy a Miskolci Egyetem mindennél többet adott nekem. Férjemmel évfolyamtársak voltunk a gépészmérnöki karon, fiam a mai napig az iskola hallgatója, gazdasági és jogi képzési területen tanul.

 

Hogyan látja a kar jelenlegi helyzetét?

Fontosnak tartom elmondani, hogy karunk jelenlegi dékánja, Dr. Kocziszky György, hét évvel ezelőtt felkért az oktatási és nevelési dékánhelyettes pozíció betöltésére. Ez egy teljesen más típusú vezetői kihívás volt számomra, a kar irányítása szempontjából sok tapasztalatot szereztem a jelenlegi dékánunktól. Ez a fajta együttműködés volt az alapja annak, hogy pályáztam a dékáni pozíció betöltésére. A gazdász kar egy jól működő szervezet, amit fontos kijelentenünk. A képzési struktúrán belül meg kell tartani a már jól működő egységeket, gondolok itt az alapszakokra, mesterszakokra, doktori képzésünkre. Kiemelt figyelmet kell biztosítanunk az angol nyelven történő képzésre, a nemzetközi igények kielégítésére.

Milyen célokkal lép az elkövetkező dékáni ciklusába?

Mint az előbb említettem, a nemzetközi igények kiszolgálása nagy feladat. El kell készítenünk egy megfelelő nemzetközi beiskolázási stratégiát. Szeretnénk angol nyelven indítani a gazdálkodás és menedzsment szakunkat, valamint a PhD képzésünket is meg akarjuk hirdetni idegen nyelven. Fontosnak tartom továbbá, hogy a különböző külföldi ösztöndíjprogramokat (pl.: Erasmus) maximálisan kihasználjuk, és egyre nagyobb intenzitást kívánunk elérni a nemzetközi pályázatok terén is. Újfajta beiskolázási rendszerre is szükségünk van, habár nem az alapszakok, inkább a mesterszakok tekintetében, hiszen szükséges a belső erősítés. Szeretnénk egy mentorrendszert is kialakítani, amivel meg kívánjuk könnyíteni a doktori iskolába való beiskolázást, és támogatni akarjuk a tehetséges növendékeinket.

 

Van egyedülálló képzése a gazdaságtudományi karnak, esetleg tervezi-e új képzés bevezetését, amivel még több hallgatót tudna a Miskolci Egyetemre csábítani?

2014/2015-ös évtől indul az emberi erőforrás alapszak, emellett a már működő hat alapszakunk és nyolc mesterszakunk, úgy érzem, elegendő. Úgy gondolom, ezeknek a szakoknak a megfelelő művelése és fejlesztése az elsődleges cél. Szeretnénk szolgáltató karrá válni, nyitni a munkaerőpiac szereplői felé, új továbbképzéseket indítani és forrásteremtővé válni. Terveink között van egy, a Bosch multinacionális cégben létrehozandó kompetenciamérő intézet létrehozása, amivel folyamatosan mérnénk a gyakornoki időt töltő hallgatóink működési szintjeit, felhívva a figyelmet az esetleges hiányosságokra. További elképzeléseink között szerepel a Lean-szakirány létrehozása a logisztika mesterszakon, az összes törzstárgy angol és német nyelven való indítása, az intenzív pályázatírás megtartása, valamint horizontális kutatások megkezdése, ezzel elindítva egy együttműködő üzleties folyamatot a régió vállalataival.

 

Nagy Tomi

CAMPUS: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 550 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 472 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 594 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 614 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 652 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30