Meséljen kérem magáról! Mi motiválta Önt a pályaválasztásban?
Vallásos neveltetésem és a katolikus gimnáziumi érettségim miatt a 80-as évek elején „rendszer-idegennek” számítottam, így csak "vargabetűvel", az egészségügyi főiskola után szerezhettem egyetemi diplomát, majd tudományos PhD fokozatot. Pályafutásom és életem szorosan összeforrt a miskolci székhelyű egészségtudományi képzés történetével, szakmai ambícióimat ennek a képzésnek a kiépítésére és fejlesztésére tettem fel. Az elmúlt 25 évben – a változó társadalompolitikai körülmények miatt – a képzést kétszer is újra kellett indítani, mely folyamatban „oroszlánrészt” vállaltam. Végigjártam az egyetemi ranglétra oktatói és vezetői grádicsait, egészen a jelenlegi dékáni tisztségig. Meggyőződésem, hogy helyben kell képezni a helyi adottságokat, társadalmi viszonyokat és szokásokat jól ismerő diplomás egészségügyi szakembereket a régió munkaerő-piaci szükségleteinek kielégítésére.
Min szeretne javítani vagy változtatni hivatali ideje alatt? Mik a tervei a jövőre nézve?
Az Egészségügyi Kar folyamatosan növekvő hallgatói létszámával, az egészségtudományi képzési ághoz tartozó valamennyi alapszakon akkreditált legkurrensebb szakirányaival, magas szintű kutatási és infrastrukturális hátterével mára az egyetem dinamikusan fejlődő szervezeti egységévé nőtte ki magát.
Célom a kar stabilitásának fokozása az oktatás, a kutatás és a szolgáltatás fejlesztésével. A képzési portfólió bővítésekor MSc szakok indítása az elsődleges feladat, az universitas szellemiségének jegyében a Gazdaságtudományi Kar közreműködésével Egészségügyi menedzser MSc szakot, a Bölcsészettudományi Karral közösen Egészségügyi tanár MSc szakot szeretnénk rövid időn belül indítani. A Műszaki Földtudományi Karral együttműködve – az élettudományi és földtudományi kutatások határterületi érintkezését kihasználva – a balneoterápia területén szakirányú továbbképzési szak létesítését tervezzük. A kutatási potenciál fejlesztésekor a már meglévő tudományos kutatóműhelyekre és a kialakított kutatási infrastruktúrára építve a kutatási portfólió bővítése, valamint az egyetemi polgárok és a lakosság irányába kiajánlható egészségmegőrző szolgáltatások megteremtése a cél.
Számomra az egészségtudományi képzés nem egy kiemelt projekt, hanem az "élet-projektem". A dékáni tisztség számomra nem pusztán pozíciót, hanem a hallgatók, a munkatársak és az egyetem felé mélyen elkötelezett, odaadó és megfeszített munkát jelent.
Boldizsár Csongor