A Miskolci Egyetem volt és jelenlegi oktatóinak és kutatóinak személyes H-indexe a Google Scholar személyes profilok szerint

írta ME Tudományos Tanács, 2018. február 10–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Ez év januárjában ülésezett a Miskolci Egyetem új összetételű Tudományos Tanácsa, amelynek egyik jelentős feladata és célja a Miskolci Egyetem nemzetközi láthatóságának növelése. Ennek egyik eszköze az ún. H-index, amely - mutatószámként – érzékelteti az adott személy tudományos-publikációs teljesítményét. A Dr. Sasvári Péter szakreferens által végzett kutatások eredményeként megállapítható azoknak az oktatóknak a személye, akik kiemelkedő teljesítményt értek el az utóbbi években, évtizedekben.

A Google Scholar (= Google Tudós) nemzetközi, tudományos és ingyenesen elérhető adatbázisban jelenleg 128 olyan főnek van személyes profilja, akik jelenleg (vagy a múltban) a Miskolci Egyetemen dolgoznak/dolgoztak. Ezt a 128 pontot mutatjuk be az 1. ábrán a H-index – hivatkozások gyöke koordinátarendszerben (ahol a H-index az egyén azon cikkeinek a száma, melyekre legalább ugyanennyi hivatkozás érkezett a Google Scholar szerint). A diagram átlója a H-index kitalálója, Hirsch által megállapított statisztikai összefüggés alapján lett behúzva:

H = 0,5 ∙ hivatkozások száma

Mint az 1. ábráról látjuk, ez az összefüggés a Miskolci Egyetem közösségére is teljesül. Annál jobban, minél nagyobb a hivatkozások száma, illetve minél magasabb a H-index. Kis értékeknél a szórás jelentőssé válik, ami minden statisztikai törvényre igaz. Az 1. ábrán annak a három oktatónak a neve van kiemelve, akiknek H-indexe 20 feletti. Itt fontos megjegyezni, hogy az 1-3 ábrákon a teljes életművet mutatjuk be, beleértve azokat a cikkeket is, melyeket Szebeni János Washingtonban írt és beleértve azokat is, melyeket Viskolcz Béla Szegeden írt (kakukktojásként az 1. ábrán másodikként látszó Kaptay György és a 2-3. ábrákon látszók többsége összes cikküket Miskolcon írták).

A 2-3 ábrákon az 1. ábra egyes részleteit mutatjuk be kinagyítva, feltüntetve a H = 10-20 (2.ábra) és a H = 5-10 (3. ábra) közötti eredményekkel rendelkező kollégákat. Az ezeken az ábrákon látszó nevek adják ma a Miskolci Egyetem szellemi erejének csúcsát.

Természetesen fontosak azok a fiatalok is, akik jelenleg a H 5 alatti régiójában vannak, de csak idő kérdése, hogy 5 fölé kerüljenek. És persze fontosak (lennének) azok is, akik az ábrákon azért nem látszanak, mert még nincs személyes profiljuk a Google Scholar-on. Tőlük ezúton is azt kérjük, hogy készítsék el személyes Google Tudós profiljukat és tisztítsák azt meg a Google esetleges hibáitól, amit főleg a névegyezések okoznak. Ha ezt a Miskolci Egyetem minden polgára megtenné, már azzal is jelentősen javulna a ME nemzetközi tudományos láthatósága, ami az Egyetem egyik stratégiai célja.

Prof. Dr. Torma András
rektor

Prof. Dr. Kaptay György,
a Tudományos Tanács elnöke

1.ábra. A Miskolci Egyetem jelenlegi (és volt) kollégáinak H-indexe a hivatkozások gyökének függvényében a Google Scholar szerint 2018. január elején. A diagramon egy-egy pont egy-egy személyt jelöl azon 128 személy közül, akik 2018 januárig készítettek maguknak személyes profilt a Google Tudós adatbankban.

2. ábra. Az 1. ábra egy kinagyított részlete azok neveivel, akik H = 10 – 20 intervallumban lévő eredményekkel rendelkeznek

3. ábra. Az 1. ábra egy kinagyított részlete azok neveivel, akik H = 5 – 10 intervallumban lévő eredményekkel rendelkeznek

• Valétálás a Miskolci Egyetemen

Valétálás a Miskolci Egyetemen • 16 napja

Fáklyás menettel, selmeci dalokat énekelve búcsúztak el az egyetemtől és a várostól a végzős hallgatók Miskolcon. Ünnepélyes keretek között, ünnepi beszédekkel kezdődött 2019. június 26-án 21 órakor a végzős miskolci egyetemisták búcsúünnepsége, a Szalamander.

• Stratégiai megállapodást kötött a TS Hungaria Járműjavító Kft. és a Miskolci Egyetem

Stratégiai megállapodást kötött a TS Hungaria Járműjavító Kft. és a Miskolci Egyetem • 40 napja

A Miskolci Egyetem és a TS Hungaria Kft. május 30-án ünnepélyes keretek között írt alá stratégiai megállapodást, amelynek célja az együttműködés szorosabbra fűzése, és a kapcsolódási pontok meghatározása.

• Műszaki Tudomány az Észak-Kelet Magyarországi Régióban 2019

Műszaki Tudomány az Észak-Kelet Magyarországi Régióban 2019 • 40 napja

"Műszaki Tudomány az Észak-Kelet Magyarországi Régióban 2019" címmel konferenciát rendezett a Miskolci Egyetemen 2019. május 29-én (szerdán) a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara, Műszaki Anyagtudományi Kara, Gépészmérnöki és Informatikai Kara, valamint Gazdaságtudományi Kara, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottság Műszaki Szakbizottsága, a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottsága, továbbá a Debreceni Egyetem Gépészmérnöki Tanszéke.

• Tizedik, Jubileumi tanévét zárta a Szépkorúak Akadémiája a Miskolci Egyetemen

Tizedik, Jubileumi tanévét zárta a Szépkorúak Akadémiája a Miskolci Egyetemen • 52 napja

Május 24-én pedig elsősorban örömöt – 120 hallgató vehette át oklevelét a 2018/2019-es tanév lezárásával, a 128 órás képzés elvégzésével. A Miskolci Egyetem az Európai Unió gerontológiai programjához kapcsolódva a Miskolci Nőknek Is Esélyt Alapítvánnyal együttműködve 2009 szeptemberében az országban elsőként hirdette meg a jelentős létszámot vonzó Szépkorúak Akadémiája programsorozatát.