Miskolci Egyetem
BÖLCSÉSZETTUDOMÁNYI KAR
SAJTÓKÖZLEMÉNY
NYELVTANULÁSSAL A BOLDOGULÁSÉRT – NYELVKALAND ME
A Miskolci Egyetem egyik legfontosabb küldetése, hogy régiónk számára jó nyelvtudással és jó pedagógiai érzékkel rendelkező nyelvtanárokat képezzen. Különösen fontosnak tartjuk, hogy hallgatóink minél gyakrabban próbálhassák ki tanítási ötleteiket a középiskolákban. Hasonlóan fontos számunkra, hogy a középiskolások motivációját növeljük a nyelvtanulás iránt. Ezek jegyében valósítja meg 2017 és 2020 között a Miskolci Egyetem a "NYELVKALAND ME" - Nyelvtanulással a boldogulásért című EFOP 3.2.14-17-2017-00005 azonosító számú projektjét.
A "NYELVKALAND ME" a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében angolul és németül tanuló középiskolások számára kalandos élménnyé teszi a nyelvtanulást, játékosan fejleszti nyelvtudásukat, hogy sikereket érjenek el a tanulásban és a munkában, hozzájárulva ezzel boldogulásukhoz, az esélyegyenlőséghez és a régió fejlődéséhez.
A célok megvalósításában a Miskolci Egyetem három intézete vesz részt: a Modern Filológiai Intézet, a Tanárképző Központ és az Idegennyelvi Oktatási Központ. A Modern Filológiai Intézet Angol Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékének, illetve Német Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékének oktatói innovatív, élményalapú az angol és a német nyelv tanulását támogató programot dolgoznak ki a középiskolai tanulók valós igényeire támaszkodva, amelyet 16 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei középiskolában próbálnak ki. A program hosszútávon hasznosítható nyelvi adatbankot eredményez, amelyet a középiskolák is sikerrel alkalmazhatnak majd, hiszen letölthetők lesznek a feladatok és az óravázlatok. Ezzel hozzájárulunk a hazai nyelvoktatás átalakulásához. Emellett fejlesztjük nyelvszakos hallgatóink tanári kompetenciáit is, hiszen a projekt hároméves futamideje alatt a Miskolci Egyetem 46 nyelvszakos hallgatója látogat el a középiskolákba és tart újszerű, kreatív, vidám, iskolai tanórán kívüli angol és német nyelvi foglalkozásokat összesen 2880 tanulónak.
A hagyományos nyelvtanulási formákat interkulturális projektek megvalósításával egészítjük ki, amelyek során a diákok ismereteket szereznek a tanult nyelvet beszélő emberekről, országokról. A Tanárképző Intézet oktatói az angol és a német szakos tanárjelölteket az élményalapú tanítás és tanulás fortélyaiba avatják be. Az Idegennyelvi Oktatási Központ angol és német nyelvtanárai mérik és értékelik a középiskolások teljesítményét, próbanyelvvizsgákat szerveznek a programba bekapcsolódó diákoknak, illetve támogatják az angol és a német szakos tanárjelölteket a nyelvtanulás mérési-értékelési folyamainak elsajátításában. A programban intenzíven együttműködünk a megyében tanító nyelvszakos tanárokkal is, akik egyrészt segítik a Miskolci Egyetem nyelvszakos hallgatóinak munkáját, másrészt továbbképzésen vesznek részt, hogy a legjobb foglalkozások ötleteit mindenki megismerhesse.
A projekt keretében 32 középiskolai nyelvtanár élményalapú továbbképzése, érzékenyítése valósul meg. A projekt összköltsége 409.917.495,- forint.
Kapcsolattartó: Kegyesné Dr. Szekeres Erika, projektmenedzser (kegyeserika@gmail.com, 304266212)
CAMPUS: ajánló
az utolsó 4 cikk • összesen 468 cikkből
-
„A gyors éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás tekintetében versenyt futunk az idővel. Nem hagyhatjuk, hogy az alkalmazkodás az éghajlat-politikai intézkedések elfeledett szegmensévé váljon. Át kell állnunk az adaptáció nagyszabású, megelőző jellegű és rendszerszintű támogatására.” – idézett António Guterres ENSZ főtitkár, New York-i Columbia Egyetemen elhangzott beszédéből Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora, a sajtó megjelent képviselői előtt.
-
A Miskolci Egyetem társadalmi kötelezettségvállalásának célja erős és hatékony szakmai kapcsolatok fenntartása a gazdaság minden szereplőjével. Igazi Universitasként törekszik arra, hogy a régió stratégiai fontosságú partnereivel szorosabbra fűzze a kapcsolatát, így az új évben együttműködési megállapodást köt a Csillagpont Rádió Alapítvánnyal.
-
A Miskolci Egyetem és a Csillagpont Rádió Alapítvány az egészség tematikával, valamint az azzal összefüggő oktatási-képzési, kutatás-fejlesztési tevékenységekre egyaránt kiterjedő együttműködési megállapodást ír alá a társadalmi kötelezettségvállalás jegyében 2021. január 11-én, hétfőn 12:00 órakor a Miskolci Egyetem Fintelligence Termében (A/4, III. emelet), melyre tisztelettel meghívjuk a sajtó képviselőit.
-
Aláírta szerződését az 500. területvédelmi tartalékos katona, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A végzős egyetemista megszerzett tudását, a Magyar Honvédségen belül szeretné kamatoztatni, így a tartalékos rendszer után tervezi, hogy szerződéses katonaként marad a honvédségnél. Jelenleg beosztását keresik a rendszerben.