Tudományos konferencia a modern állam kihívásairól

írta Halász Csenge, 2018. május 17–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

A Miskolci Egyetem Állam -és Jogtudományi Karának az Államtudományi Intézete, az Államtudományi Kutatóközpont és az MTA-Miskolci Akadémiai Bizottság Állam-és Jogtudományi Szakbizottság, Államtudományi Munkabizottsága május 10-én „A modern állam kihívásai” címmel tudományos konferenciát rendezett egyetemünkön.

Tudományos konferencia a modern állam kihívásairól

A Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Karának az Államtudományi Intézete, az Államtudományi Kutatóközpont és az MTA-Miskolci Akadémiai Bizottság Állam-és Jogtudományi Szakbizottság, Államtudományi Munkabizottsága május 10-én „A modern állam kihívásai” címmel tudományos konferenciát rendezett egyetemünkön.

A konferencián elhangzó tudományos előadások számos szempontból vizsgálat tárgyává tették azokat a jogi és társadalmi problémákat, amelyekre egy mai, modern államnak reflektálnia kell.

A rendezvényt Prof. Dr. Paulovics Anita intézetigazgató asszony köszöntő szavai nyitották meg, majd a tudományos prezentációk következtek.

Az első előadást Dr. Szalay Péter alkotmánybíró tartotta, őt követte Dr. Demjén Péter az Észak-Magyarországi Közigazgatási és Munkaügyi Regionális Kollégium vezetője, majd Dr. Lukács Irén a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal főigazgatója következett, ezt követően a konferencia délelőtti blokkját Dr. Olasz András a Nemzeti Adó és Vámhivatal Heves Megyei Adó és Vámigazgatósága igazgatóhelyettesének prezentációja zárt le.

Az ebédszünet után, a délutáni blokkban az Államtudományi Intézet oktatóinak az előadásai következtek. Így nem hiányoztak az alkotmányjogi, közigazgatási jogi, és pénzügyi jogi témájú prezentációk sem. Néhány példával élve, hallhattunk előadást az Alkotmánybíróság döntéseinek a személyiségi jogokra gyakorolt hatásáról, a területi közigazgatás szerepéről és jelentőségéről, az állatvédelem és a természetvédelem jogi kihívásairól, az elektronikus közigazgatás helyzetéről, a gyülekezési jogról és az eljárási alapjogok jelentőségéről, a pénzügyi rendszer jelenkori kihívásairól, valamint a közigazgatás és a politika kapcsolatáról is.

Összességében egy nagyon érdekes, releváns jogtudományi kérdéseket tárgyaló konferenciát sikerült megvalósítani. A modern állam kihívásai számos aspektusból új megvilágításba kerültek, a hallgatóság új információk birtokába jutott a bemutatott kutatási témák kapcsán, a résztvevőknek pedig értékes tudományos diskurzusra nyílt lehetőségük.

• Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója

Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója • 2 napja

Október 10-én volt Hajnal József – egykori egyetemi hallgató – Mákdobáló című könyvének bemutatója a Miskolci Egyetem Könyvtárában. A beszélgetést Tóth Evelin vezette, a műből pedig az Egy Maszk tagjai olvastak fel részleteket.

• Miskolci rotaristák segítségével újra szól a BBZI hangversenyzongorája

Miskolci rotaristák segítségével újra szól a BBZI hangversenyzongorája • 12 napja

Egyetemünk Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének 50 esztendős Bösendorfer koncertzongorájának mechanikáját 2018 nyarán sikerült felújítani. A megújult zongorát Dr. Birtalan Zsolt és a BBZI növendékei egy koncert keretében mutatták be a nagyközönségnek a Zenepalotában. A felújítás költségeit a Rotary International két miskolci klubjának adományai fedezték.

• Világélelmezési nap a Miskolci Egyetemen

Világélelmezési nap a Miskolci Egyetemen • 18 napja

A Világélelmezési napot minden évben október 16-án több mint 150 országban megtartják. Ehhez a fontos és nemes eseményhez csatlakozik október 16-án és 17-én (9.00-14.00h között) a Miskolci Egyetem is.

• Idén is vár a Kutatók Éjszakája

Idén is vár a Kutatók Éjszakája • 25 napja

A szeptember végi időszaknak immáron évek óta elengedhetetlen kelléke a Kutatók Éjszakája megrendezése. A rendezvény egy Európa-szerte lebonyolításra kerülő ingyenes eseménysorozat, amely a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére szolgál. Egyetemünkön szeptember 28-án (17-23h) rendezik meg.

Rada János