A beszélgetés kezdetén Hajnal József néhány szóban elmondta, hogy miért is olyan különleges számára az, hogy az egyetemi könyvtár ad helyszínt a könyve bemutatásának.
„Ha valaki nekem régen azt mondta volna miközben itt tanultam a matematikát, néha el-elaludtam, hogy te itt egyszer könyvbemutatót fogsz tartani, akkor azt mondtam volna neki, hogy: Te bolond vagy. De a sors így hozta. És ez nekem igen nagy élmény.”
A Miskolci Egyetem kohómérnök hallgatójából újságíró vált, és most pedig egy új területre sodorta őt az élet, a könyvírás felé. Elmondása szerint egy újságíró rengeteg mindent túlél az élete során, olyan eseményekről is ír, amikbe egy normális személy nem biztos, hogy belekerülne. Kitalált és valós események is alapjául szolgáltak a könyvének.
Az első kérdés a könyv műfaját illette. Hajnal József szerint a könyv besorolhatatlan egy bizonyos műfajba, mivel vannak benne szabályos történetek és vannak benne szabálytalan jelenetek is, amik nem mindennaposak.
További kérdések során felmerült maga a cím is és a jelentése. Hiszen ez tényleg egy nem mindennapi szó, amit az ember csak úgy nem illeszt bele egy beszélgetésbe. A néphagyomány szerint a mákdobáló az, aki megvéd az ártó szellemektől. A gonosznak előbb szemenként kell felszedegetnie a mákot, azzal elfoglalja magát, és így nem tudja megközelíteni az embert.
A történetben három nagy szimbólum figyelhető meg. Az első a nők és szerepük a férfiak életében. A második az az időintervallum, amiben a történetek játszódnak, hiszen az ’50-es évektől egészen 2036-ig jutunk el. A harmadik motívum, ami az író elmondása szerint nem volt szándékos, az-az orosz kifejezések és saját kifejezései használata egy-egy részben. Ezekhez lábjegyzetben ad értelmező segítséget.
A beszélgetés során megismerhettük a szerző második könyvét is, amit egy barátja emlékére írt meg. A méhek témáját dolgozza fel oly módon, hogy az a gyerekeknek és a szüleiknek is egyaránt szórakoztató és oktató jellegű legyen.
Az esemény legvégén egy apró ajándékkal lepte meg az egyik érdeklődőt Hajnal József, mivel az egyik szék alá elrejtettek egy „Mákod van!” cetlit. A szerencsés – aki a szerző régi tanára, Dr. Piskóti István volt – egy kiló mákot kapott.
Fotók: Kiss Viktor (C) Copyright.