A mobilhálózatok fejlődését különböző generációk alapján csoportosítjuk, ennek ötödik lépcsőfoka az 5G. Az 1G még csupán hanghívásra, kevesebb ügyfél kiszolgálására volt alkalmas, és minősége is rosszabb volt, mint a 2G-nek, mely már nem analóg, hanem digitális elven működött, nagyobb kapacitással, és SMS-t is lehetett rajta küldeni. A 3G-től a videóhívások úttörését várták, de a mobilinternet forradalma szülte ki magát belőle. A 4G továbbfejlesztette mindezt, nagyobb felbontásban, gyorsabban lehetett használni a mobilinternetet, és már videók megtekintésére is alkalmas volt. Mint az kitűnik, a generációk nem leváltják egymást, hanem egymásra épülnek, így az 5G sem leváltja a 4G-t. Példa erre a magas sávszélesség, egy 5G-s hálózat sebessége nem kevesebb, mint 1 Gbit/sec lehet, vagyis a mobilnet sebessége megközelíti a vezetékesét. Most az a furcsa helyzet állt elő, hogy a technológia fejlettségi szintje megelőzte a felhasználás lehetőségeit, hiszen mindössze pár olyan telefon érhető el, amelyen használható az 5G.
Az 5G az ipar számára jelenti a legkomolyabb lehetőségeket, melyek még ma is homályosak kicsit, de már láthatjuk, milyen kiaknázatlan forrásai lehetnek a hálózatnak, például az önvezető autók terén.
A legfőbb, laikus-szemmel is megfigyelhető különbség a késleltetés csökkentése. Ezt előadóink videóban is szimulálták: 3 robotkar tartott alulról egy tálca közepén egyensúlyi helyzetben egy golyót. A golyót kibillentették egyensúlyi helyzetéből, a feladat pedig az volt, hogy a robotkarok visszavezessék a golyót egyensúlyi helyzetébe. Mindezt egy kamera közvetítette egy szerver számára, mely működtette a robotkarokat. Egy 4G-s hálózat nagyjából 11 másodperc alatt végezte el a feladatot, egy 5G-snek mindössze 3 mp kellett.
Nyissuk tágra szemünket, hegyezzük fülünket, hiszen a jövő technológiája hipersebességgel kopogtat ajtónkon, és csak arra vár, hogy ajtót nyissunk neki és használjuk.