Ismerkedés az 5G-vel

írta Smolnicki Szilárd, 2019. december 28–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

CAMPUS

November 20-án az 5G-ről láthatott érdekes előadást a Miskolci Egyetem könyvtárának Disputa terében minden érdeklődő, a Vodafone alkalmazottjainak előadásában. Az előadást Hegyi Barnabás – villamosmérnök -, valamint Emri Dávid – folyamat- és innovációmenedzsment – tartotta.

Ismerkedés az 5G-vel

A mobilhálózatok fejlődését különböző generációk alapján csoportosítjuk, ennek ötödik lépcsőfoka az 5G. Az 1G még csupán hanghívásra, kevesebb ügyfél kiszolgálására volt alkalmas, és minősége is rosszabb volt, mint a 2G-nek, mely már nem analóg, hanem digitális elven működött, nagyobb kapacitással, és SMS-t is lehetett rajta küldeni. A 3G-től a videóhívások úttörését várták, de a mobilinternet forradalma szülte ki magát belőle. A 4G továbbfejlesztette mindezt, nagyobb felbontásban, gyorsabban lehetett használni a mobilinternetet, és már videók megtekintésére is alkalmas volt. Mint az kitűnik, a generációk nem leváltják egymást, hanem egymásra épülnek, így az 5G sem leváltja a 4G-t. Példa erre a magas sávszélesség, egy 5G-s hálózat sebessége nem kevesebb, mint 1 Gbit/sec lehet, vagyis a mobilnet sebessége megközelíti a vezetékesét. Most az a furcsa helyzet állt elő, hogy a technológia fejlettségi szintje megelőzte a felhasználás lehetőségeit, hiszen mindössze pár olyan telefon érhető el, amelyen használható az 5G.

Az 5G az ipar számára jelenti a legkomolyabb lehetőségeket, melyek még ma is homályosak kicsit, de már láthatjuk, milyen kiaknázatlan forrásai lehetnek a hálózatnak, például az önvezető autók terén.

A legfőbb, laikus-szemmel is megfigyelhető különbség a késleltetés csökkentése. Ezt előadóink videóban is szimulálták: 3 robotkar tartott alulról egy tálca közepén egyensúlyi helyzetben egy golyót. A golyót kibillentették egyensúlyi helyzetéből, a feladat pedig az volt, hogy a robotkarok visszavezessék a golyót egyensúlyi helyzetébe. Mindezt egy kamera közvetítette egy szerver számára, mely működtette a robotkarokat. Egy 4G-s hálózat nagyjából 11 másodperc alatt végezte el a feladatot, egy 5G-snek mindössze 3 mp kellett.

Nyissuk tágra szemünket, hegyezzük fülünket, hiszen a jövő technológiája hipersebességgel kopogtat ajtónkon, és csak arra vár, hogy ajtót nyissunk neki és használjuk.

CAMPUS: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 550 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 473 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 594 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 615 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 652 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30