Nemzetgazdasági stratégiai ágazatot támogat az együttműködés

írta Sajtóközlemény, 2022. április 22–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

CAMPUS

Miskolci Egyetem és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága közös sajtóközleménye

Nemzetgazdasági stratégiai ágazatot támogat az együttműködés

A Miskolci Egyetem kiemelkedő partnere a bányászati ágazatnak és a bányászati szakigazgatásnak. Együttműködési megállapodás aláírása keretében a partnerség megerősítésére került sor ma a Miskolci Egyetem és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága között.

A világon elsőként oktattak a Miskolci Egyetem elődjében, a selmecbányai bányászati-kohászati intézetben felsőfokú bányászati-kohászati ismereteket, ma pedig a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara hazánkban az egyetlen tradicionálisan bányamérnöki képzést biztosító intézmény. A bányászat stratégiai jelentőségű nemzetgazdasági ágazat, mivel az energiaellátás biztonsága, az energetikai alapinfrastruktúra és a szükséges nyersanyagok biztosítása kiemelt nemzetstratégiai, nemzetbiztonsági kérdés.

A bányászati felügyeletet is ellátó, 2021 őszén felállított Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága támogatja azokat a hiánypótló oktatási együttműködéseket, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a tehetséges fiatalok minél nagyobb számban kapcsolódhassanak be az országépítő munkába. Dr. Biró Marcell, a Hatóság elnöke az együttműködési megállapodás aláírása kapcsán azt hangsúlyozta: annak érdekében, hogy a bányászat területén is visszaszerezzük és megerősítsük nemzeti önállóságunkat, kulcskérdés, hogy a magas szakmai szintű utánpótlás biztosítása.

Dr. Varga Judit, az Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke azt emelte ki: a körforgásos gazdálkodás, a hulladékhasznosítás, a megújuló energiák, a fenntartható fejlődés, a klímaváltozás témakörében a Miskolci Egyetem egyedülálló komplex tudással, jól felszerelt laboratóriumokkal és nemzetközileg elismert oktatókkal-kutatókkal bíró kompetenciaközpont. Dr. Varga Judit hozzátette: a 2050-re kitűzött klímasemlegességre való áttérésre a Miskolci Egyetem az oktatási palettájának és kutatási profiljának folyamatos fejlesztésével felkészült, az intézmény magas színvonalú képzései megfelelő alapot biztosítanak a leendő szakemberek számára.

Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora a többi között arról beszélt, hogy az intézmény megőrizte a klasszikus műszaki képzéseket, így az egykori bányászképzést is, ugyanakkor az innováció és modernizáció jegyében, át is alakította, ami nevében is megmutatkozik, hiszen ma már Műszaki Földtudományi Karként működik. A nyersanyagok hiánya, pótlása, újrahasznosítása napjaink égető kihívásai, amelyekre a Miskolci Egyetem azzal tud válaszolni, hogy magas színvonalon szakembereket képez, akik a jövő megoldásait szállíthatják. Ezért is fontos minden olyan szakmai megállapodás, ami ezt a munkát segítheti.

A Hatóság és az Egyetem között létrejött megállapodás elsődlegesen a fenntartható természeti erőforrás gazdálkodás, körforgásos gazdaság, klímaváltozás szakterületekre terjed ki, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra, szénhidrogén kutatásra, innovatív nyersanyagkutatási módszerekre, vízgazdálkodásra, hulladékgazdálkodásra és kritikus ásványi nyersanyagokra. Továbbá lehetőséget nyújt a 2022/2023-as tanévtől kezdődően ösztöndíj biztosítására az ország legtehetségesebb földtani és bányászati területen tanuló hallgatók számára, támogatja oktatási és tudományos programok megvalósítását, gyakornoki programban vehetnek részt az Egyetem műszaki földtani karán frissen végzett diplomások, valamint keretet ad arra, hogy a Hatóság a Műszaki Földtudományi Kar infrastruktúrájának fejlesztéséhez is hozzájáruljon.

Miskolc, 2022. április 22.

CAMPUS: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 550 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 687 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 809 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 829 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 867 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30