Nemzetközi MOL UPPP verseny

írta Boldizsár Csongor, 2015. február 9–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

CAMPUS

2014-ben a MOL egy új tehetségtoborzó és fejlesztő programot indított UPPP néven műszaki földtudományi és olajipari műszaki tudományokat hallgató egyetemisták számára. A versenyen részt vett hallgatókat kérdeztük élményeikről.

Nemzetközi MOL UPPP verseny

A hallgatók háromfős csapatokban jelentkezhettek, először egy online forduló keretében mérettek meg, majd a legjobb öt csapat a döntőbe került. A versenyen a Miskolci Egyetem is képviselte magát, két csapata is bekerült a döntőbe - harmadik helyen az Oil Up, ötödik helyen pedig a Haeculation Constant végzett.

A versenyen 972 csapat indult, 14 ország 27 egyeteme közül. Az első forduló egy húsznapos online szimuláció volt, ami keretében a versenyzőknek geofizikai és geológiai adatok értelmezése után arról kellett döntést hozniuk, hogy hova fúrjanak olajkutakat. Ezt követően ki kellett választaniuk a szerintük legoptimálisabb termelőrendszert, amit úgy kellett kiépíteniük, hogy a forduló végére a lehető legnagyobb profitra tegyenek szert. Az Oil Up csapattagjai számára a szimuláció kutatási fázisa volt a legnehezebb, hiszen mindhárman olajmérnöknek tanulnak. A Haeculation Constant számára pedig pont ez volt a forduló könnyebben kivitelezhető része, csapatuknak a mezőfejlesztéssel kapcsolatos döntések okozták a nagyobb bonyodalmat. Az online forduló vége előtt egy héttel napi frissítéssel megjelent a csapatok rangsora. Az Oil Up rögtön az élmezőnyben kezdett, a Haeculation Constant a 18. helyen. A Haeculation Constant folyamatosan figyelte a többi csapat egyenlegét, napi helyezését, próbáltak arra rájönni, hogy ki éppen mit fejlesztett, kinek kellett bezárniuk kutakat. Később az Oil Up visszacsúszott a második helyre, a Haeculation Constant pedig fokozatosan lépdelt felfelé a ranglétrán, egészen a harmadik helyig. Az utolsó napon az Oil Up kénytelen volt bezárni a kútjait, a Haeculation Constant pedig sikeresen tovább tudott termelni, ezért végül a dobogó második fokára léphetett fel. Később kiderült, hogy az elsőként végzett pakisztáni csapatot kizárták, mert már tanulmányaikkal végzett emberekről volt szó. Így történt, hogy a szimulációs forduló végeztével a dobogó első és második fokán is Miskolci Egyetem csapatai álltak.

A verseny második fordulója, maga a döntő egy háromnapos esemény volt Budapesten, amire az online forduló első tíz helyezettjét meghívta a MOL. Az első napon a több, mint százéves múltra visszatekintő Kelenföldi Erőművet látogatták meg a hallgatók, ahol vegyes csapatokban, izgalmas logikai feladványokra épülő, szabadulós játékban vehettek részt. Délután a Tárnoki Kőfejtő föld alatti világába nyerhettek betekintést a versenyzők. A korábban szervezett csapatokat megtartva ügyességi játékokban vettek részt, többek között kipróbálhatták a Mindball nevű játékot is. A második napon városnézést szerveztek számukra, majd ebéd után a tíz csapat közül az első öt főpróbára mehetett, megismerkedtek a döntő helyszínével, a Várkert Bazárral, valamint elpróbálhatták az általuk készített prezentációt. A többi öt csapatnak, akik csak vendégként vettek részt az eseményen, szabad programra nyílt lehetősége.

A döntő során a csapatoknak arról kellett előadást tartaniuk, hogy mik az upstream kihívásai a mai változó világban, illetve stratégiát kellett javasolniuk a MOL-nak. Upstream az olajipar kutatással, termeléssel foglalkozó területeinek gyűjtőszava.

Az Oil Up szerint az olajár csökkenése most a legfőbb probléma, amit figyelembe kell venni. A hagyományos termelés tekintetében fontos lenne bővíteni a telepeket, új koncessziókat nyerni, és ezt a profitot további kutatásra és technológiai fejlesztésre fordítani. Az off-shore és nem-hagyományos telepek termelése a jövőre való felkészülés záloga lehet. A MOL-nak olyan belső környezetet kell kialakítani, amelyben a dolgozók jól érzik magukat, valamint a vállalat külső megítélésére is nagy hangsúlyt kell fektetni, a zöld lobbi miatt például. Fontos a dolgozók szakmai továbbképzése, valamint az egyetemeken való oktatás magas színvonala is.

A Haeculation Constant azt javasolta, hogy amíg olajárcsökkenés tapasztalható, addig új kutatási területeket aknázzon ki a MOL, ahol majd az olajár növekedése során fokozhatja a kitermelést. Fontosnak tartják, hogy minél nagyobb legyen a kihozatal, akár új technológiák bevonásával is. A magyarországi leművelt gázmezők alternatív hasznosítására is javaslatot tettek, a terület eladását javasolták mezőgazdasági cégeknek, így elkerülve a jelentős rekultivációs összeget.

 

A döntő után a végső sorrend úgy alakult, hogy első helyen egy lengyel csapat, második helyen egy pakisztáni, harmadik helyen az Oil Up, negyedik helyen egy ELTE-s csapat, ötödik helyen pedig a Haeculation Constant végzett.

Oil Up tagjai: Pásztor Ádám Viktor, Mezei Luca, Lengyel Nikolett.

Haeculation Constant tagjai: Nádasi Endre, Szilvási Marcell, Halmágyi Anett.  

A versenyre mindkét miskolci csapat pozitívan emlékszik vissza, sok tapasztalattal gazdagodtak, valamint azt is kipróbálták, hogy milyen angolul prezentációt előadni egy nagy közönség előtt. 

CAMPUS: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 550 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 684 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 806 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 826 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 864 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30