Az együttműködés kiterjesztését és új tartalommal való megtöltését a Miskolci Egyetem és az Innocenter Kft. alábbi című, támogatásban részesített pályázata tette lehetővé. „Interdiszciplináris kutatói teamek létrehozása és felkészítése a nemzetközi programokban való részvételre környezetbiztonsági kutatási területeken” GEO-TEAM - TÁMOP-4.2.2.D-15/1/KONV-2015-0030.A pályázati projekt átfogó célja a Miskolci Egyetem nemzetközi kutatás-fejlesztési potenciáljának növelése a környezetbiztonsági kutatások területén. Ezen átfogó cél megvalósítása érdekében a Miskolci Egyetem jelen projekt keretében három kiemelt célt fogalmazott meg, mely célok a következők:
-
A kutatások nemzetközi beágyazottságának növelése. Ennek keretén belül a kutatók kutatás-módszertani továbbképzésének megvalósulása, az európai uniós kulcstechnológiákhoz igazított új kutatási területek megtalálása, innovatív pilot kutatási projektek megvalósulása.
-
A gazdasági szférával való együttműködés fokozása. A nemzetközi K+F és innovációs együttműködés, nemzetközi kapcsolat- és hálózatépítés, a kutatói teamek és a vállalkozások közötti tudományos együttműködések elősegítése, valamint a kutatás-fejlesztést támogató tudományos adattárak, adatbázisok beszerzése, fejlesztése.
-
A Miskolci Egyetem K+F+I feltételrendszerének javítása, a tudástermelés fokozása érdekében, vagyis fiatal kutatók alkalmazása, fiatal kutatók, doktoranduszok és hallgatók bevonása, és ez által tapasztalatszerzés a nemzetközi kutatásokban.
A projekt eredményeként a nemzetközi kutatás-fejlesztési programok szereplőivel való intézményes együttműködésre építve növekedni fog a Miskolci Egyetem potenciálja a kutatás-fejlesztés, és ezen keresztül az innováció terén.Az együttműködési megállapodás kiterjed a két szervezet közös innovációs és fejlesztési tevékenységének vagy szolgáltatásainak fejlesztésére, közös K+F irányok meghatározására, nemzetközi partnerkeresések közös megvalósítására, törekvés a H2020, valamint más nemzetközi projekt-kezdeményezésekben való közös fellépésre, közös pályázati részvételre. A preferált nemzetközi pályázatokon való közös részvétel mellett az együttműködő felek szándékaikat fejezik ki a magyar K+F pályázati rendszerben való közös fellépésre is.
Magyar Földtani és Geofizikai Intézet bemutatása
A Magyar Földtani és Geofizikai Intézetet (MFGI) 2012 áprilisában alapította Magyarország kormánya a saját szakterületükön emblematikusnak számító Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI) és Eötvös Loránd Geofizikai Intézet (ELGI) egyesítésével. Az új intézmény emellett feladatokat vett át a megszűnt Vízügyi Tudományos Kutatóintézettől (VITUKI). Alapító okirata szerint az MFGI központi költségvetési szervként működő kutatóintézet, amely a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium irányítása alatt működve a magyar állam földtani feladatait végzi, illetve jogszabályi felhatalmazás alapján középirányító szervének – a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalnak (MBFH) munkájában is közreműködik. Az alapítói szándék egyrészt a tradicionális feladatok továbbvitele volt; a gazdaság, az ipar és az állam szerepének felgyorsult változásával azonban mindezek újragondolása és további tevékenységek megjelenése is szükségesek voltak ahhoz, hogy az új intézmény eleget tegyen napjaink kihívásainak.
Az intézetben zajló alap-és tudományos kutatások közt kiemelt helyet foglal el Földünk földtani, vízföldtani és fizikai változásainak országos alaphálózatokból történő nyomon követése. Nagy szerephez jut továbbá a fosszilis energiahordozók, a geotermikus energia, az ércek és nemfémes nyersanyag-potenciálok hazai értékelése, valamint az építőipari nyersanyagok és az aggregátumok készletének meghatározása.
A földtani veszélyek vizsgálatának keretében történik a földrengés-veszélyeztetettség, a felszíni deformációk, a talaj-és kőzetmozgások felmérése, a mérnök-szeizmikus térképezés, az üregkutatás, a felszínsüllyedés-és partfalállékonyság-vizsgálat. Korszerű térinformatikai rendszerek, elméletek támogatják a kutatásokat segítő ún. „tematikus adatbázisok” építését, kezelését és az adatok szolgáltatását, amelynek eredményeképpen az MFGI az MBFH-val együtt hazánk legteljesebb földtani, geofizikai és bányászati adatrendszere felett rendelkezik.
Fontos feladatot jelent a munkák sorában az alapkutatás, vagyis a Föld belső szerkezetének földtani, geofizikai módszerekkel történő megismerése, a felsőlégkörben zajló fizikai folyamatok vizsgálata és az ehhez kapcsolódó eljárások nemzetközileg is elismert továbbfejlesztése. Az intézet további, lényeges tevékenysége a regionális és mélységi vízadó rendszerek vizsgálata és modellezése, illetve jelentős, aktuális feladatot jelentenek a klímaváltozást kiváltó folyamatokkal és hatásokkal, az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatos kutatások, amelyek a klímapolitikát szolgáló nemzeti stratégiák kiindulópontját adják. Végül, de nem utolsósorban, az intézet gondozza a Földtani és Geofizikai Szakkönyvtárat, a Földtani Kiállítást és az Eötvös Loránd Emlékgyűjteményt, részt vállal a felsőoktatásban, valamint nagy energiát fordít a tudomány-népszerűsítésre.
fotó: Kiss Viktor