A Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Kara a vállalati igényeket felismerve az elmúlt időszakban a – főként járműipari – öntészeti vállalatokkal szorosan együttműködve megreformálta öntészeti képzését, és immár a vállalatokkal közösen, Magyarországon egyedülálló elméleti képzésre és valós ipari környezetben elsajátított gyakorlati ismeretekre építve duális formában képzi a jövő öntész szakembereit. A duális képzés számos előnyt nyújt mind a hallgatónak, mind az őket foglalkoztató vállalatoknak, hiszen a hallgató valós problémákat megoldva bővítheti gyakorlati ismereteit, már hallgató korában jártasságot szerez az ipari, termelési tevékenységekben, a vállalat pedig folyamatosan, saját igényei szerint formálva biztosíthatja a megfelelő kompetenciákkal rendelkező szakember-utánpótlását.A duális képzésben végző hallgató friss diplomával és 3,5 éves szakmai tapasztalattal fog rendelkezni, ezáltal teljesíteni fogja a pályakezdőkkel szemben támasztott, ma még túlzónak tűnő elvárásokat. Ez komoly helyzeti előnyt jelent majd a munkaerőpiacon. A Műszaki Anyagtudományi Kar szeptemberben első ízben induló duális képzésére felvételt nyert hallgatók szeptember 7-én ünnepélyes keretek között, sajtótájékoztatóval egybekötött aláírási ceremónián írták alá szerződéseiket a számukra gyakorlati jártasságot biztosító duális képző vállalatokkal. A rendezvényt a duális képzésben résztvevő vállalatok képviselői is megtisztelték jelenlétükkel. A Miskolci Egyetem nevében Dr. Palotás Árpád Bence, a kar dékánja, Dr. Horváth Zita, az egyetem általános rektorhelyettese, Dr. Varga László, az Öntészeti Intézet igazgatója, valamint Dr. Gácsi Zoltán egyetemi duális képzési felelős köszöntötte a hallgatókat, a vállalatok képviseletében pedig a FÉMALK Zrt. igazgató helyettese, Dr. Rick Tamás mondott beszédet. A hallgatók a szorgalmi időszakot az egyetemen töltik, majd decemberben a győri NEMAK Győr Alumíniumöntöde Kft. és Busch-Hungária Kft., a budapesti FÉMALK Zrt. és Csepel Metall Vasöntöde Kft., a miskolci Sicta Kft., a sátoraljaújhelyi Prec-Cast Öntödei Kft., valamint a sárospataki Certa Kft. cégeknél kezdik meg a duális képzésük vállalati szakaszát. A szerződést aláíró, a duális képzésnek most nekiinduló hallgatók azon túl, hogy a felvételi eljárás során felvételt nyertek a Műszaki Anyagtudományi Karra, mindannyian sikeresen szerepeltek valamely duális képző vállalat felvételi elbeszélgetésén is. Ezen hallgatók tehát már most többlet teljesítményt az asztalra letéve bizonyították rátermettségüket, amely rátermettségre a következő évek során is szükségük lesz, hiszen az eddigiektől eltérő, jóval szorosabb időbeosztás vár rájuk.
A duális képzésben résztvevő fiatalok minden évben 26 hetet (13 hetet ősszel, 13 hetet tavasszal) töltenek a Miskolci Egyetemen az elméleti alapok megszerzésével, illetve összesen 26 hétig (benne 4 hét munkavállalói szabadsággal) a duális képző vállalatoknál tevékenykednek, szakmai fejlődésüket biztosító, személyre szabott feladatok teljesítésével. A duális képzésben részt vevő hallgatók a vállalatoktól az év mind a 12 hónapjában fizetést kapnak, jó tanulmányi eredményeik esetén pedig tanulmányi ösztöndíjban is részesülhetnek.
A járműipari öntészeti szakirányos duális anyagmérnök alapképzésre a következő évi felvételi eljárásban is lehet jelentkezni, országszerte (többek között Miskolcról, Sátoraljaújhelyről, Budapestről, Győrből, Szegedről, Békéscsabáról) 23 vállalattal közösen várja a Műszaki Anyagtudományi Kar a továbbtanulni vágyó fiatalokat.
A rendezvény az „UNI-DUO – Eltérő utak a sikeres élethez” – TÁMOP-4.1.1.F/2013 projekt részeként, a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.
fotó: Rajhárd Bettina és Bujdos Tibor (Észak-Mo.)