A laborfelújítás oka kettős: a Jabil Circuit Magyarország Kft. egyfelől kötelességének tekinti, hogy a régiójában működő közösségeket és oktatási intézményeket szervezett keretek között támogassa, másfelől pedig a vállalat és a Miskolci Egyetem már több mint egy évtizede munkálkodik közösen azon, hogy a leendő villamos-, informatikus és mechatronikus mérnökök minél jobban használható, és minél versenyképesebb tudáshoz jussanak – és ahhoz, hogy ez a jövőben is így maradjon, járul hozzá a laboratórium korszerűsítése.
Manapság egyre többet hallani az elektronikai iparról és annak robbanásszerű fejlődéséről. Ez a felgyorsult fejlődés új kihívások elé állítja mind az ipari, mind az akadémiai „szektort”. Egyre inkább naprakész tudásra, illetve olyan szakemberekre lenne igény, akik kreatívan tudják alkalmazni a már meglévő tudást, illetve képesek a már megszerzett ismereteik segítségével gyakorlati jellegű kihívások teljesítésére, az életben is beváló megoldások megtalálására.
A Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karának Automatizálási és Infokommunikációs Intézeti Tanszéke mintegy 16 éve működik már együtt a Jabil Ciruit Magyarország Kft.-vel a villamosmérnök hallgatók oktatásában. Az együttműködés keretében a hallgatók gyárlátogatáson, szakmai gyakorlaton vesznek részt, és szakdolgozat, diplomamunka kivitelezésén keresztül ismerik meg az elektronikai ipar korszerű gyártástechnológiáit. Az együttműködés egyik kézzelfogható eleme a 2001-2002-től működő „Jabil” Digitális Rendszerek Laboratórium.
A laboratóriumban 9 munkahelyet alakítottak ki, mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy optimálisan legfeljebb 18 hallgatóval lehet hatékonyan dolgozni a gyakorlaton. A labort a villamosmérnök BsC és MsC, az informatika BsC és MsC, valamint a mechatronika BsC és MsC szakos hallgatók egyaránt használják, összesen mintegy 180-220 fő jár ide rendszeresen gyakorlatra.
A villamosmérnök, informatikus és mechatronikus mérnök szakos hallgatók a „Jabil” Digitális Rendszerek Laboratóriumban sajátítják el a szakma alaptantárgyainak gyakorlati oldalát, és a szakirányos tárgyak oktatásának egy része is itt történik (pl.: Digitális Rendszerek, Programozható Logikák, Beágyazott Rendszerek, Processzortechnika).
A laborban tanultak képezik alapját az elektronikai tervezésnek és gyártásnak. A szimuláció, a tervezés, a tesztelés is elsajátítható itt, egy-egy laboratóriumi munkahely ugyanis ugyanúgy néz ki, mint laboratóriumi környezetben egy ipari munkahely – olyannyira, hogy például a Jabil tesztmérnökök ugyanezeket az eszközöket használják. Az együttműködés szép példája, hogy a laboratóriumban fejlesztett mikróvezérlő kártya gyártása a Jabil tiszaújvárosi gyárában történik, de ezek minőségi ellenőrzése, beüzemelése már a hallgatók feladata. Ugyanakkor ugyanezt a terméket használja a cég oktatási csoportja is a tesztmérnökök tréningje során.
Ahogy azonban a technika fejlődik, úgy a laboratóriumnak is követni kell ezt a fejlődést, márpedig 2002 óta sokat lépett előre az elektronikai ipar. Éppen ezért az elmúlt év februárjában 1.000.000 Ft-os adományt adott a Jabil a labor felújítására, amit elsősorban az informatikai eszközök modernizálására használtak fel.
Ezen felújítás mostanra készült el, így a megújult labort e félévtől vehették birtokba a hallgatók.
A jó hír az, hogy a fejlesztés nem áll meg, a Jabil várhatóan további támogatást fog nyújtani a korszerűsítéshez, amiből az informatikai eszközök felújításának befejezése, valamint az elavult fejlesztőkártyák újakkal történő helyettesítése történhet majd meg.
A Jabil Magyarországon
A Jabil Magyarország 2000-ben nyitotta meg gyárát Tiszaújvárosban, ahol jelenleg összesen 54.000 m2 gyártócsarnokban közel 4000 ember dolgozik. A Jabil Circuit Magyarország Európában a cégcsoport legnagyobb, világszerte pedig a harmadik legnagyobb gyára. A Jabil Tiszaújváros 200 milliárd forintos éves árbevételével a nemzetközi vállalatcsoport globális árbevételének közel tíz százalékát, az európainak pedig a felét állítja elő, ezzel a termelési értékkel a Jabil évek óta szerepel a hazai cégek top 50-es listáján.
További sajtóinformáció:
V.M.komm Kommunikációs Tanácsadó Iroda
Nagy Ákos
Telefon: (1) 350-6951, 20/9331-801
E-mail: nagy.akos@vmkomm.hu