A Nők a Tudományban Egyesület elnyerte a 2016-os Google RISE Díjat

írta Sajtóközlemény, 2016. június 15–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

CAMPUS

A Nők a Tudományban Egyesület (NATE) egyike azon 28 szervezetnek, amelyek 2016-ban elnyerték a Google RISE Díjat. A Google RISE Díj egy olyan támogatási program, amely világszerte segíti a nem formális oktatási intézményeket az informatikai tudományok népszerűsítésében azon tizenkét évnél idősebb, de még nem egyetemista korú fiatalok körében, akik hagyományosan alulreprezentáltak ezeken a területeken.

A Nők a Tudományban Egyesület elnyerte a 2016-os Google RISE Díjat

A Nők a Tudományban Egyesület (NATE) egyike azon 28 szervezetnek, amelyek 2016-ban elnyerték a Google RISE Díjat. A Google RISE Díj egy olyan támogatási program, amely világszerte segíti a nem formális oktatási intézményeket az informatikai tudományok népszerűsítésében azon tizenkét évnél idősebb, de még nem egyetemista korú fiatalok körében, akik hagyományosan alulreprezentáltak ezeken a területeken.

A Google RISE Díj támogatja a Nők a Tudományban Egyesületet, hogy nagyköveti hálózatának bővítése által még több lányt tudjon megszólítani, elősegítve egy olyan világ megteremtését, amelyben a társadalmi és technológiai innováció folyamataiban nemi hovatartozástól, társadalmi és gazdasági státusztól függetlenül mindenki részt tud venni.

A NATE a Google RISE Díj támogatásával kampányt indított, hogy az elmaradottabb észak-magyarországi régióban is bővítse nagyköveti hálózatát. A nagyköveti hálózat tagjai olyan fiatal lányok, akiket érdekelnek a műszaki- és természettudományok, és szívesen részt vesznek ezek népszerűsítésében a fiatalok körében. Azon dolgoznak, hogy minél több középiskolás lány érdeklődését keltsék fel a mérnöki, természettudományos és informatikai pályák iránt.

A toborzást a NATE által idén áprilisban ötödik alkalommal megrendezett Lányok Napja programsorozaton is népszerűsítették. A programokon tizenhét település ötvenhét helyszínén ezerhatszáz középiskolás lány vett részt. A Lányok Napját egy az Egyesült Államokban indult kezdeményezés inspirálta, ennek köszönhetően Colleen Bell, az USA magyarországi nagykövete is csatlakozott az eseményhez.

A nagyköveti címre pályázóknak először az egyesület honlapján írásban kellett pályázniuk.

A zsűri többek között arra volt kíváncsi, hogy a pályázónak ki a példaképe, részt vett-e tudományos  versenyen, végzett-e önkéntes munkát illetve a pályázó szerint mik a tudomány legfontosabb kérdései napjainkban. Az észak-magyarországi régió hét városának  12 középiskolájából 19 pályázat érkezett. A pályázók beadott anyaguk elbírálása után 2016. május 20-án illetve június 9-én személyes meghallgatáson vettek részt a Miskolci Egyetemen.

A zsűritagok – Prof. Dr. Vadászné Dr. Bognár Gabriella, a Miskolci Egyetem egyetemi tanára, Laszák Lívia, a Takata Safety Systems Hungary Kft. oktatási és képzési csoportvezetője, Darázs Richárd az Észak-Keleti Átjáró Kulturális és Tudományos Egyesület elnöke, Szigeti Fanni, a Nők a Tudományban Egyesület ügyvezetője, Roneczné Ambrus-Tóth Judit a NATE Észak-magyarországi Regionális Képviselője – a nagyon erős mezőnyből végül 10 lánynak ítélték oda a NATE nagyköveti címet.

Az új  nagykövetek a miskolci Diósgyőri Gimnázium, a Lévay József Református Gimnázium, az edelényi Szent János Görögkatolikus Gimnázium, az encsi Váci Mihály Gimnázium, az egri Dobó István Gimnázium valamint a Sárospataki Árpád Vezér Gimnázium növendékei közül kerültek ki. A kiválasztásnak köszönhetően a NATE nagyköveti hálózata így közel 70 fősre növekedett.

A követnek az Egyesület folyamatosan képzési lehetőségeket kínál, így ők maguk is fejlődhetnek gyarapíthatják tudásukat. Részt vehetnek júniusban a Nyári Mérnök Táborban, ahol az idén a programozással ismerkedhetnek meg valamint képzéseken vehetnek részt, amelyeken olyan készségeket sajátíthatnak el, melyek elengedhetetlenek a továbbtanuláshoz. Az idei tervek között szerepel egy a 3D nyomtatási technikáról szóló work-shop is.

A Nők a Tudományban Egyesület egy országos hálózat, tagjai női és férfi kutatók, egyetemi oktatók, mérnökök a tudomány és innováció minden területéről, akik közös elkötelezettséggel képviselik a nemek közötti esélyegyenlőség ügyét a tudomány és kutatás területén.

Az egyesület célja, hogy vonzóvá tegye a technológiaorientált szakmákat a középiskolás lányok számára és ezzel csökkentse a mérnök és informatikus szakemberhiányt. Feladatának tekinti, hogy konferenciák szervezésével és egy saját díj, a 2013-ban alapított Nők a Tudományban Kiválósági Díj átadásával felhívja a figyelmet a női innovátorok társadalomban és gazdaságban betöltött szerepére. Szemléletformáló, stratégiai együttműködéseket alakít ki cégekkel és egyetemekkel, annak érdekében, hogy együttes összefogással, szektorokon átnyúló kooperációkkal tegyenek a tudományos és technológiai területeken a nők alulreprezentáltsága ellen.

További információk a Google RISE Díjról és a nyertesekről:

https://www.google.com/edu/resources/programs/google-rise-awards/

CAMPUS: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 550 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 472 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 593 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 613 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 651 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30