Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója

írta Berényi Barbara, 2018. október 17–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Október 10-én volt Hajnal József – egykori egyetemi hallgató – Mákdobáló című könyvének bemutatója a Miskolci Egyetem Könyvtárában. A beszélgetést Tóth Evelin vezette, a műből pedig az Egy Maszk tagjai olvastak fel részleteket.

Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója

A beszélgetés kezdetén Hajnal József néhány szóban elmondta, hogy miért is olyan különleges számára az, hogy az egyetemi könyvtár ad helyszínt a könyve bemutatásának.

„Ha valaki nekem régen azt mondta volna miközben itt tanultam a matematikát, néha el-elaludtam, hogy te itt egyszer könyvbemutatót fogsz tartani, akkor azt mondtam volna neki, hogy: Te bolond vagy. De a sors így hozta. És ez nekem igen nagy élmény.”

A Miskolci Egyetem kohómérnök hallgatójából újságíró vált, és most pedig egy új területre sodorta őt az élet, a könyvírás felé. Elmondása szerint egy újságíró rengeteg mindent túlél az élete során, olyan eseményekről is ír, amikbe egy normális személy nem biztos, hogy belekerülne. Kitalált és valós események is alapjául szolgáltak a könyvének.

Az első kérdés a könyv műfaját illette. Hajnal József szerint a könyv besorolhatatlan egy bizonyos műfajba, mivel vannak benne szabályos történetek és vannak benne szabálytalan jelenetek is, amik nem mindennaposak.

További kérdések során felmerült maga a cím is és a jelentése. Hiszen ez tényleg egy nem mindennapi szó, amit az ember csak úgy nem illeszt bele egy beszélgetésbe.  A néphagyomány szerint a mákdobáló az, aki megvéd az ártó szellemektől. A gonosznak előbb szemenként kell felszedegetnie a mákot, azzal elfoglalja magát, és így nem tudja megközelíteni az embert.

A történetben három nagy szimbólum figyelhető meg. Az első a nők és szerepük a férfiak életében. A második az az időintervallum, amiben a történetek játszódnak, hiszen az ’50-es évektől egészen 2036-ig jutunk el. A harmadik motívum, ami az író elmondása szerint nem volt szándékos, az-az orosz kifejezések és saját kifejezései használata egy-egy részben. Ezekhez lábjegyzetben ad értelmező segítséget.

A beszélgetés során megismerhettük a szerző második könyvét is, amit egy barátja emlékére írt meg. A méhek témáját dolgozza fel oly módon, hogy az a gyerekeknek és a szüleiknek is egyaránt szórakoztató és oktató jellegű legyen.

Az esemény legvégén egy apró ajándékkal lepte meg az egyik érdeklődőt Hajnal József, mivel az egyik szék alá elrejtettek egy „Mákod van!” cetlit. A szerencsés – aki a szerző régi tanára, Dr. Piskóti István volt – egy kiló mákot kapott.

Fotók: Kiss Viktor (C) Copyright.

• Jubileumi 15. Nemzetközi Kortárs Hangon

Jubileumi 15. Nemzetközi Kortárs Hangon • 33 napja

2019-ben a Miskolci Egyetemen rendezik meg a jubileumi 15. Nemzetközi Kortárs Hangon irodalmi pályázat eredményhirdető, díjkiosztó és kötetbemutató gáláját.

• Start ME Up!: Tizennégy millió forintos befektetésért versengtek a miskolci startupok

Start ME Up!: Tizennégy millió forintos befektetésért versengtek a miskolci startupok • 46 napja

A Miskolci Egyetem, az INPUT Program, a BNL Start Inkubátorház, a Bay Zoltán Kutatóintézet és a Hiventures első ízben valósította meg a Start ME Up! elnevezésű ötletversenyt. A Miskolci Egyetemen november 28-29–én zajló kétnapos, szakmai felkészítéssel és 14 előadással egybekötött eseményen a résztvevők kidolgozhatták saját ötleteiket, egyúttal a helyi vállalatok kihívásaira is kereshettek innovatív megoldásokat.

• Szakmai Információs Nap a Műszaki Földtudományi Karon

Szakmai Információs Nap a Műszaki Földtudományi Karon • 48 napja

Szakmai Információs Napot rendezett november 28-án a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara. A rendezvénnyel a kar hidat kívánt képezni a jelenlegi hallgatók (vagyis a jövő földtudományi mérnökei) és a kar ipari partnerei között.

• Együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és az SEG Automotive

Együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és az SEG Automotive • 55 napja

Együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és az SEG Automotive miskolci gyáregysége november 19-én, melynek célja az erős és hatékony szakmai kapcsolatok fenntartása és kölcsönös előnyökön alapuló szakmai együttműködés formáinak meghatározása, munkaprogramok kidolgozása.

Rada János