Tudományos konferencia és workshop a Kulturális és Vizuális Antropológiai Tanszéken

írta Dr. Dobák Judit, 2019. május 15–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Nagy érdeklődés mellett, jó hangulatban, tartalmasan és eredményesen zajlott le a "Filantróp ötletek piaci versenykörnyezetben? Társadalmi vállalkozások, mint tanítható modellek keresése" című tudományos konferencia és workshop a Kulturális és Vizuális Antropológiai Tanszéken május 8-án.

Nagy érdeklődés mellett, jó hangulatban, tartalmasan és eredményesen zajlott le a "Filantróp ötletek piaci versenykörnyezetben? Társadalmi vállalkozások, mint tanítható modellek keresése" című tudományos konferencia és workshop.

A konferencián a Miskolci Egyetem oktatói mellett olyan korábban végzett kulturális antropológia szakos hallgatók adtak elő, akik sok éve társadalmi vállalkozásokat működtetnek, vagy ennek előkészítésén dolgoznak.

Szó esett a globális nevelés kérdéseiről, a digitális oktatásról, az adománybolt mint civil vállalkozási forma jellegzetességeiről, egy Baranya megyei szociális szövetkezetről, ahol ipari kendert termesztenek és emut tenyésztenek szövetkezeti formában. Volt antropológus hallgató, aki már egyetemi oktatóként tért vissza a konferenciára, a közösségi finanszírozásról hozott nemzetközi példákat.

Egy volt és jelenlegi hallgató a környezeti igazságossággal foglalkozó civil szervezetük vállalkozói tevékenységét mutatta be. Két miskolci civil szervezet – Átjárók KHE, Dialóg Egyesület – is beszélt a vállalkozási próbálkozásairól, azok eredményeiről és buktatóiról: miskolci identitást kereső közösségi játékokról és az avasi közösségi kertek, közösségi rendezvényekről.

A magyar nyelvű szekciók mellett a társadalmi vállalkozások gyakorlatáról párhuzamosan egy angol nyelvű szekcióban közgazdász és kulturális antropológus oktatók tanácskoztak.

A konferenciával párhuzamosan a Kulturális és Vizuális Antropológia Tanszék folyosóján egy plakátkiállítást is készítettünk a társadalmi vállalkozásokról, a résztvevők szakmai, bemutatkozó anyagaiból. (jelenleg is látható.)

A konferenciának a Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológiai Tanszéke adott otthont. A szervezést egy civil szervezet, az Aldebaran Kutatóműhely végzete.

A rendezvénynek várható folytatása idén novemberben lesz egy tematikus, több kart is érintő egyetemi konferencia formájában.

PROGRAM:

10.00- 10.10: MEGNYITÓ

10.15 – 12.00: Előadások – szekció I. Társadalmi vállalkozások – alkalmazott antropológia:

R.Nagy József: Diszciplinaritás és/vagy társadalmi küldetés a kulturális antropológiában (ME KVAT, Aldebaran Kutatóműhely)

Bán Dávid: Digitális történetmesélés - vizuális nevelés (Anthropolis Egyesület)

Mihalkó Viktória: Globális felelősségvállalásra nevelés (Anthropolis Egyesület)

Mester Zsuzsanna: Az adománybolt, mint sziget és közösségi tér - a Filantrópia Adománybolt (Profilantrop Egyesület)

Mester Attila: Társadalmi vállalkozás, mint a közösségfejlesztés eszköze és egyben eredménye (Profilantrop Egyesület)

Berecz Diána: Környezeti es társadalmi igazságosság – makroperspektívák (PAD Alapítvány)

Papp Gergely: Környezeti igazságosság és települési fenntarthatóság (PAD Alapítvány)

12.00-13.00: EBÉD

13.00.15.00: Előadások – szekció II. Társadalmi vállalkozások gyakorlata

Dobák Judit: Társadalmi vállalkozások gyakorlata (ME KVAT, Aldebaran Kutatóműhely)

Csere Áron: Közösség és közösségi vállalkozás az Avason (Dialóg Egyesület)

Gosztonyi Márton: Közösségi alapú finanszírozás.

Osgyáni Gábor: Társadalmi vállalkozások tapasztalatai (és kudarcai) Az Edelényi kistérségben.

Darázs Richárd: Mi van a kofferben? - Koffertúrák Miskolcon (Észak-Keleti Átjáró KHE)

Vita

13.00-15-00 Presentations – section III. Multidisciplinary approaches to the study of social entrepreneurships

Török Zsuzsanna: Social entrepreneurships: good practices in the European Union (ME BTK KVAT)