Jubileumi ünnepi ülés a Kémiai Intézetben

írta Prof. Dr. Mizsey Péter, 2019. május 22–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Jubileumi ünnepi ülés a Kémiai Intézetben

Különleges, jubileumi és egyben ünnepi ülés tartott a Miskolci Egyetemen, április végén a Kémiai Intézet. A jubileumi ülés oka a két éve alakult „Finomvegyipari és Környezettechnológiai Intézeti Tanszék”, a Kiss Cégcsoport kihelyezett tanszéke, sikeres beindulásának és működésének megünneplése volt. Az ülésen részt vett a Kiss Cégcsoport alapítója és tulajdonosa Kiss László úr is. Ugyanakkor számos prominens vendég is jelen volt, mint például Sajóbábony polgármestere.

Prof. Dr. Viskolcz Béla, a Kémiai Intézet igazgatójának bevezető és méltató és köszönő szavai után Prof. Dr. Mizsey Péter, a Finomvegyipari és Környezettechnológiai Intézeti Tanszék vezetője mutatta be a Tanszék elmúlt két éves, sikeres oktatási, kutatási és projekt tevékenységét. Ugyanakkor hangsúlyozta az ipar és az egyetemek kapcsolatának fontosságát, majd megköszönte a cégtulajdonos Kiss László úrnak és a Kiss Cégcsoport valamennyi munkatársának a Tanszék létrehoztában és működésében kifejtett tevékenységét. Ezt követően a Kiss Cégcsoport és a Miskolci Egyetem munkatársainak szakmai együttműködésének - Paulovics József, Dr. Bokányi Ljudmilla: Algák és biohulladékok bioszorpciós képessége a nehézfémes monokationos rendszerekben -, illetve a Tanszék és a KissChemicals egyik eredményes közös kutatásának bemutatása történt - Mezei Roland, Tóth Zoltán, Dr. Mizsey Péter, Növényvédőszer-intermedier, 4,6-DCP  előállítása és tisztítása, avagy ahol a rutin már nem elegendő.

Kiss László cégtulajdonos hozzászólásában, értékelvén az elmúlt két évet, kiemelte az Intézeti Tanszék és az abban folyó munka fontosságát és az együttműködés kölcsönös hasznosságát. Dr. Deák Csaba kancellár és Dr. Szabó Tamás József dékánhelyettes zárták az ülést.

Az ülés második pontja a Környezetorientált Szén-dioxid Partnerség - Environmental CO2 Partnership, ECO2P - megbeszélése volt, melyet ezúttal a jubileumi, ünnepi üléssel összevonva tartottunk. A Partnerséget a Miskolci Egyetem, Kémiai Intézet alapította 2018 januárjában. Az összevont ülést az indokolta, hogy a Partnerségben kiemelkedő szerepet játszik a Finomvegyipari és Környezettechnológiai Intézeti Tanszék. Az alapító partnerségi tagok: Wanhua-BorsodChem, Kiss Cégcsoport, ÉMK Észak-Magyarországi Környezetvédelmi Kft, Linde, Dynea Hungary Kft, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Dr. Ábrahám József és résztvevőként a MOL. A Partnerség további tagjai: ISD Dunaferr, BC KC. Korábbi ülésen részt vett az Innovációs és Technológiai Minisztérium küldötte is.

Az ülést Prof. Dr. Mizsey Péter vezette le. Ezúttal Uramné Dr. Lantai Katalin tartott előadást és beszélgetést "Összefügg a szmoghelyzetek kialakulása és a CO2 kibocsátás növekedése?" címmel. Parti Csaba a Linde HyCO technológiáiban keletkező szén-dioxid visszaforgatása és emissziója témáról beszélt. Németh Zoltán, Miskolci Egyetem, pedig a Poliuretánok környezetbarát újrahasznosításáról tartott előadást.

Az összevont jubileumi és ünnepi, illetve ECO2P ülés szakmai megbeszélésekkel zárult.