A Miskolci Egyetem volt és jelenlegi oktatóinak és kutatóinak személyes H-indexe a Google Scholar személyes profilok szerint

írta ME Tudományos Tanács, 2018. február 10–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

KÖZÉRDEKŰ

Ez év januárjában ülésezett a Miskolci Egyetem új összetételű Tudományos Tanácsa, amelynek egyik jelentős feladata és célja a Miskolci Egyetem nemzetközi láthatóságának növelése. Ennek egyik eszköze az ún. H-index, amely - mutatószámként – érzékelteti az adott személy tudományos-publikációs teljesítményét. A Dr. Sasvári Péter szakreferens által végzett kutatások eredményeként megállapítható azoknak az oktatóknak a személye, akik kiemelkedő teljesítményt értek el az utóbbi években, évtizedekben.

A Google Scholar (= Google Tudós) nemzetközi, tudományos és ingyenesen elérhető adatbázisban jelenleg 128 olyan főnek van személyes profilja, akik jelenleg (vagy a múltban) a Miskolci Egyetemen dolgoznak/dolgoztak. Ezt a 128 pontot mutatjuk be az 1. ábrán a H-index – hivatkozások gyöke koordinátarendszerben (ahol a H-index az egyén azon cikkeinek a száma, melyekre legalább ugyanennyi hivatkozás érkezett a Google Scholar szerint). A diagram átlója a H-index kitalálója, Hirsch által megállapított statisztikai összefüggés alapján lett behúzva:

H = 0,5 ∙ hivatkozások száma

Mint az 1. ábráról látjuk, ez az összefüggés a Miskolci Egyetem közösségére is teljesül. Annál jobban, minél nagyobb a hivatkozások száma, illetve minél magasabb a H-index. Kis értékeknél a szórás jelentőssé válik, ami minden statisztikai törvényre igaz. Az 1. ábrán annak a három oktatónak a neve van kiemelve, akiknek H-indexe 20 feletti. Itt fontos megjegyezni, hogy az 1-3 ábrákon a teljes életművet mutatjuk be, beleértve azokat a cikkeket is, melyeket Szebeni János Washingtonban írt és beleértve azokat is, melyeket Viskolcz Béla Szegeden írt (kakukktojásként az 1. ábrán másodikként látszó Kaptay György és a 2-3. ábrákon látszók többsége összes cikküket Miskolcon írták).

A 2-3 ábrákon az 1. ábra egyes részleteit mutatjuk be kinagyítva, feltüntetve a H = 10-20 (2.ábra) és a H = 5-10 (3. ábra) közötti eredményekkel rendelkező kollégákat. Az ezeken az ábrákon látszó nevek adják ma a Miskolci Egyetem szellemi erejének csúcsát.

Természetesen fontosak azok a fiatalok is, akik jelenleg a H 5 alatti régiójában vannak, de csak idő kérdése, hogy 5 fölé kerüljenek. És persze fontosak (lennének) azok is, akik az ábrákon azért nem látszanak, mert még nincs személyes profiljuk a Google Scholar-on. Tőlük ezúton is azt kérjük, hogy készítsék el személyes Google Tudós profiljukat és tisztítsák azt meg a Google esetleges hibáitól, amit főleg a névegyezések okoznak. Ha ezt a Miskolci Egyetem minden polgára megtenné, már azzal is jelentősen javulna a ME nemzetközi tudományos láthatósága, ami az Egyetem egyik stratégiai célja.

Prof. Dr. Torma András
rektor

Prof. Dr. Kaptay György,
a Tudományos Tanács elnöke

1.ábra. A Miskolci Egyetem jelenlegi (és volt) kollégáinak H-indexe a hivatkozások gyökének függvényében a Google Scholar szerint 2018. január elején. A diagramon egy-egy pont egy-egy személyt jelöl azon 128 személy közül, akik 2018 januárig készítettek maguknak személyes profilt a Google Tudós adatbankban.

2. ábra. Az 1. ábra egy kinagyított részlete azok neveivel, akik H = 10 – 20 intervallumban lévő eredményekkel rendelkeznek

3. ábra. Az 1. ábra egy kinagyított részlete azok neveivel, akik H = 5 – 10 intervallumban lévő eredményekkel rendelkeznek

KÖZÉRDEKŰ: ajánló

• Oroszlány-MEAFC 0-1!

Oroszlány-MEAFC 0-1! • 28 napja

Egységes és elszánt játékkal vettük el az alapszakasz bajnokának a pályaelőnyét!

• Külföldi Erasmus Ösztöndíj pályázati lehetőség a 2018/19. tanév 2. félévre!

Külföldi Erasmus Ösztöndíj pályázati lehetőség a 2018/19. tanév 2. félévre! • 38 napja

Továbbra is van lehetőség külföldi Erasmus Ösztöndíjat megpályázni a 2018/19. tanév 2. félévére!

• Szeretnél TDK-ra jelentkezni, de nem tudod, kinél érdeklődj? - Gyere el rendezvényünkre!

Szeretnél TDK-ra jelentkezni, de nem tudod, kinél érdeklődj? - Gyere el rendezvényünkre! • 38 napja

A Hallgatói Kiválósági és Konzultációs Központ április 18-án, szerdán 11 órakor tartja tájékoztató TDK előadását a Fintelligence Pénzügyi Oktatási Központban (A/4, 3. emeleti üvegterem).

• Dub FX is ritmust lép az idei EFOTT-on

Dub FX is ritmust lép az idei EFOTT-on • 40 napja

Az ausztrál utcazenész már szinte hazajár Magyarországra, de rajongói el is várják ezt tőle. A folyamatosan új és így megunhatatlan zenét komponáló Dub FX 2018. július 10-16. között az EFOTT-on lép majd újra színpadra olyan világhírű fellépők mellett, mint John Newman, Jessie J, Lost Frequencies és a Volbeat. A páratlan nemzetközi felhozatal mellett természetesen a hazai kedvencekről sem feledkeznek meg a szervezők – sőt az idén a vártnál hamarabb közzétették a fellépők névsorát.

Rada János