Travelling to the Other End of the World and Sleeping on a Stranger’s Couch?!

írta Anett Schäffer, 2014. augusztus 2–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

Couchsurfing - Are you interested in a kind of travel which enables you to learn languages and traditions from the locals? Would you like to find a budget-friendly way of travelling?

Travelling to the Other End of the World and Sleeping on a Stranger’s Couch?!

Would you like to make friends with people from all over the world not just when you are on the road, but also when you are at home? Are you adventurous enough to sleep on strangers’ couches and vice versa? Then, couchsurfing is for you!

Couchsurfing is a relatively new kind of travelling, which helps many people who would like to explore new places, but their budget is low, or they would like to get to know not only different countries, but also different lifestyles. The term couchsurfing means that somebody travels somewhere and instead of staying in a hotel/motel, they stay in somebody else’s place for free. Of course, almost everybody has slept on the couch of a friend, or a relative, but the couchsurfer guest and host have not met with each other before, they are strangers, and they change only a couple of messages before the travel.

Couchsurfing.org helps the travellers and hosts to get in touch. They have 7 million members from over 100 000 cities. The project began in 2004, and ten years later, it seems that many people crave to travel this way. Being part of the couchsurfer community gives you the opportunity not only to find free accommodation when you travel, but also to learn languages, to get to know other cultures and to make friends.

If you are interested, the only thing you need to do is to sign up on the website. Then, if you are ready for the adventure, you can start browsing through the profiles of the couchsurfer hosts who live in your destination, read their references, and send requests to those who appeal to you. Or if you cannot travel now, just wait for the requests of your future guests. Choose your host/guest carefully, it is much better if you have something in common, and you speak the same language.

Of course, you can be only a traveller if you do not have enough room in your place to become a host, but you can still hang out with the couchsurfers who come to your town and make new friends. There are many blogs of couchsurfers, which are worth reading to get to know their tips and tricks, because I think, when you travel, you should always be prepared not just for the best, but also for the possible difficulties. Choosing the host or the guest with whom you would feel being safe is the first step, you also need to be informed about your destination, and have a backup plan if something goes wrong.

It can seem that hosting is easier than travelling to the other end of the world and sleeping on a stranger’s couch, but it is not completely true because letting a stranger sleep on your couch also requires being open-minded, friendly, flexible and at least a bit adventurous. If you try couchsurfing, one thing is sure, you will always have amazing stories to tell your friends!

SZABADTÉR: ajánló

• Interjú Dr. Szabó-Tóth Kingával

Interjú Dr. Szabó-Tóth Kingával • 46 napja

Dr. Szabó-Tóth Kinga szociológussal, az Alkalmazott Társadalomtudományok Intézetének vezetőjével, nemzetközi dékánhelyettessel ültünk le beszélgetni az oktatási módszertanokról, a hallgatóság bevonásáról, az intézet megújulásáról.

• IDÉN MÉG SPORTOSABB LESZ AZ EFOTT!

IDÉN MÉG SPORTOSABB LESZ AZ EFOTT! • 77 napja

Nem véletlen, hogy az EFOTT-ot tartják a legsportosabb nyári fesztiválnak, hiszen a táncon és a csápoláson túl – Jessie J, John Newman, Lost Frequencies, Dub FX, a Volbeat és a legnagyobb magyar együttesek koncertjei mellett – nappal számos mozgalmas tevékenységet lehet űzni, vagy éppen az új sportőrületeket kipróbálni. Itt a reggelek ébresztő tornával indulnak!

• November 22-től újra elindul a Diósgyőri Mikulásvonat

November 22-től újra elindul a Diósgyőri Mikulásvonat • 182 napja

November 22-én immár 16. alkalommal indul a Diósgyőri Mikulásvonat 25 napon át tartó rendezvénysorozata, ahol minden jelmez, díszlet, közös tánc és dal azért születik, hogy az érkező családok két és fél órára kiszakadjanak a hétköznapi rutinból, elmerülhessenek a mesék csodálatos világában.

• Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója

Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója • 215 napja

Október 10-én volt Hajnal József – egykori egyetemi hallgató – Mákdobáló című könyvének bemutatója a Miskolci Egyetem Könyvtárában. A beszélgetést Tóth Evelin vezette, a műből pedig az Egy Maszk tagjai olvastak fel részleteket.