Így lehet kimaxolni az Erasmust

írta Sajtóanyag , 2017. június 2–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

Felejthetetlen élmények, jól kamatoztatható tudás, életre szóló kapcsolatok. Ezekről meséltek pénteken az Erasmus+30 Szabadegyetem előadói, akik között volt startup vállalkozó, televíziós műsorvezető és ifjúsági olimpiai bajnok is.

Így lehet kimaxolni az Erasmust

Volt, akinek új irányt vett az élete, másnak az Erasmus indította be a karrierjét, és volt, aki a külföldi ösztöndíja alatt jött rá, hogy képes megvalósítani az álmait. Az Erasmus+ program 30. születésnapja alkalmából megrendezett esemény egyik tanulsága, hogy bár az első lépéseket sokszor nehéz megtenni, megéri pályázni az Európai Unió legnépszerűbb programjában.

Glaser Katalin animációs filmrendező például görögországi ösztöndíja alatt fotók helyett folyamatosan rajzokat készített. Ezekből állt össze később FIN című diplomafilmje, amellyel a világ számos fesztiválján nyert díjat. Az Erasmus „mágikus élmény” volt számára, mert az ott kapott visszajelzéseknek köszönhetően hitte el magáról, hogy képes filmet csinálni.

Galán Angéla televíziós műsorvezető saját identitását találta meg a soknemzetiségű Londonban, ahol nem számított, hogy ő szlovákiai magyar vagy magyarországi szlovák. Mióta el tudja magát helyezni a világban, bárhol képes otthon érezni magát. Az identitáskeresésről szóló dokumentumfilmje több díjat is nyert, munkájában pedig nap mint nap hasznát veszi az erasmusos tapasztalatoknak.

Jentetics Kinga svájci Erasmus ösztöndíja alatt tanulta meg az üzleti életben elengedhetetlen pontosságot, magas szintre emelte a német nyelvtudását és elsajátította azt a fajta globális világnézetet, ami PublishDrive nevű vállalkozása sikeréhez is hozzájárult. Startup cége íróknak segít e-könyveket publikálni, és mára 44 ország 1000 kiadójával áll kapcsolatban. Sikereinek köszönhetően a Forbes magazin legtehetségesebb európai fiataljainak listáján is szerepel.

Földi Barbara a vállalkozói lét egy másik oldalát mutatta be. Könyvek nélkül, a gyakorlatban tanulta meg, hogyan tud működtetni egy céget. Mára a hobbijából lett a hivatása, társadalmi vállalkozás keretei között hulladékokból készít különféle használati tárgyakat, és az Erasmus+ program támogatásával nemzetközi projekteket valósít meg, valamint Európa-szerte képzéseket tart a témában.

Holicza Péter sportolóként vált ismertté: ifjúsági olimpiai bajnok kajakos. Egyetemi évei alatt négyszer nyert el Erasmus tanulmányi, illetve szakmai gyakorlati ösztöndíjat, ennek köszönheti nyelvtudását, számtalan barátját és későbbi munkáját is. A nemzetközi mobilitás iránti elkötelezettsége a mai napig megmaradt, jelenleg doktoranduszként ezen a területen kutat és pubikál.

Vigh Bori, a backpacker.hu szerzője az álmait valósította meg azzal, hogy elkezdett utazni. Egyik első nagy útját spanyolországi Erasmus ösztöndíja jelentette, azóta pedig a világjárás az élete: utazásairól blogot vezet, előadásokat tart és nemrég jelent meg első könyve. Szerinte, ha az álmokat célokká, a kifogásokat pedig feladatokká alakítjuk át, bármit elérhetünk az életben.

Szó Gellért cukrász két egymást követő évben is megnyerte a Magyarország tortája versenyt, idén pedig zsűritagként vesz részt a megmérettetésen. Saját bevallása szerint sikeréhez a Franciaországban töltött Erasmus szakmai gyakorlata is hozzájárult, hiszen ott ismerte meg azt a mentalitást, amely a mai napig meghatározza a munkáját: a folyamatos fejlődés és fejlesztés fontosságát. Desszertjei izgalmas ízvilágot képviselnek, amit a rendezvényre készített exkluzív Erasmus+30 tortája is bizonyított.

Az Erasmus+ program 30. születésnapja alkalmából az év folyamán számos esemény megvalósítását tervezik Európa-szerte, így Magyarországon is.

Részletek az Erasmus+ hazai koordinálását végző Tempus Közalapítvány honlapján találhatók: www.tka.hu/erasmus30

Fotó: Lékó Tamás

SZABADTÉR: ajánló

• IDÉN MÉG SPORTOSABB LESZ AZ EFOTT!

IDÉN MÉG SPORTOSABB LESZ AZ EFOTT! • 16 napja

Nem véletlen, hogy az EFOTT-ot tartják a legsportosabb nyári fesztiválnak, hiszen a táncon és a csápoláson túl – Jessie J, John Newman, Lost Frequencies, Dub FX, a Volbeat és a legnagyobb magyar együttesek koncertjei mellett – nappal számos mozgalmas tevékenységet lehet űzni, vagy éppen az új sportőrületeket kipróbálni. Itt a reggelek ébresztő tornával indulnak!

• November 22-től újra elindul a Diósgyőri Mikulásvonat

November 22-től újra elindul a Diósgyőri Mikulásvonat • 121 napja

November 22-én immár 16. alkalommal indul a Diósgyőri Mikulásvonat 25 napon át tartó rendezvénysorozata, ahol minden jelmez, díszlet, közös tánc és dal azért születik, hogy az érkező családok két és fél órára kiszakadjanak a hétköznapi rutinból, elmerülhessenek a mesék csodálatos világában.

• Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója

Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója • 154 napja

Október 10-én volt Hajnal József – egykori egyetemi hallgató – Mákdobáló című könyvének bemutatója a Miskolci Egyetem Könyvtárában. A beszélgetést Tóth Evelin vezette, a műből pedig az Egy Maszk tagjai olvastak fel részleteket.

• Miskolci rotaristák segítségével újra szól a BBZI hangversenyzongorája

Miskolci rotaristák segítségével újra szól a BBZI hangversenyzongorája • 164 napja

Egyetemünk Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének 50 esztendős Bösendorfer koncertzongorájának mechanikáját 2018 nyarán sikerült felújítani. A megújult zongorát Dr. Birtalan Zsolt és a BBZI növendékei egy koncert keretében mutatták be a nagyközönségnek a Zenepalotában. A felújítás költségeit a Rotary International két miskolci klubjának adományai fedezték.

Rada János