Az országban egyedülálló módon a Sárospataki Református Teológiai Akadémia és a Miskolci Egyetem közös képzésként szociális munka alapszakot indít 2017 szeptemberében. A szociális munka keresztyén gyökereinek megerősítésével a képzés az érték- és felelősségalapú szemlélet képviseletét tűzi ki célul.
Az általános ismereteken kívül a jelentkezők két specializáció közül választhatnak, hogy bővebb ismereteket szerezhessenek a kapcsolati erőszak témakörében, vagy a munkanélküliekkel folytatott szociális munka területén. A képzés gyakorlatorientált, a gyakorlatokban a hagyományos konzervatív értékrendet és a magas szakmai színvonalat a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet segít megteremteni és garantálni. A levelező képzési forma lehetővé teszi, hogy olyanok is jelentkezhessenek, akik munka mellett szánják rá magukat ismereteik bővítésére.
A képzés időtartama 7 félév, melynek végén a Sárospataki Református Teológiai Akadémia és a Miskolci Egyetem közös diplomát állít ki, amellyel a végzett hallgatók számos területen helyezkedhetnek el, többek között szociális és gyermekvédelmi területen, iskolákban vagy a bűnmegelőzés területén. Jelentkezni lehet állami ösztöndíjas helyekre akár határon túlról is, az önköltséges hallgatók számára pedig a képzés díja 150.000Ft/félév, melyhez az egyházi szolgálatban állóknak támogatást biztosítunk. A képzés nem hitéleti képzésként indul, így minden tekintetben az állami felsőoktatási felvételi eljárás rendje érvényes. A jelentkezés a felvi.hu honlapján lehetséges.
Diploma után
A végzett hallgatók szociális és gyermekvédelmi területeken, iskolákban, az egészségügyben, a bűnmegelő- zés területén, állami, egyházi, magán és civil szervezeteknél, a szociális igazgatás területein, illetve szociális projektek, stratégiák készítése területén egyaránt megtalálhatják számításaikat. A továbbtanulni vágyók számos, elsősorban bölcsészet-, társadalom- és gazdaságtudományi mesterképzésre léphetnek tovább diplomájukkal.
Érettségi követelmények
Az alábbi vizsgák közül kettőt kell választani, az érettségi tárgyak közül legalább egyet emelt szinten kell teljesíteni.: magyar nyelv és irodalom vagy matematika vagy társadalomismeret vagy történelem vagy egy idegen nyelv: angol, francia, német, olasz, orosz, spanyol. Akik 2005 előtt érettségiztek, kétféleképpen vizsgázhatnak: vagy bejelentkeznek vizsgaközpontba és leteszik az emelt szintű érettségit, vagy egyetemi vizsgát tesznek.
Aki felsőfokú oklevéllel rendelkezik, a felvételi pontszámot ez alapján számítjuk ki a következő módon. A pontszámítás alapja a megszerzett felsőfokú oklevél minősítése: - 5 (jeles, kiváló, kitüntetéses) minősítés esetén 400 pont; - 4 (jó) minősítés esetén 370 pont; - 3 (közepes) minősítés esetén 340 pont; - 2 (elégséges) minősítés esetén 310 pont.