Miskolci Egyetem
BÖLCSÉSZETTUDOMÁNYI KAR
SAJTÓKÖZLEMÉNY
NYELVTANULÁSSAL A BOLDOGULÁSÉRT – NYELVKALAND ME
A célok megvalósításában a Miskolci Egyetem három intézete vesz részt: a Modern Filológiai Intézet, a Tanárképző Központ és az Idegennyelvi Oktatási Központ. A Modern Filológiai Intézet Angol Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékének, illetve Német Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékének oktatói innovatív, élményalapú az angol és a német nyelv tanulását támogató programot dolgoznak ki a középiskolai tanulók valós igényeire támaszkodva, amelyet 16 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei középiskolában próbálnak ki. A program hosszútávon hasznosítható nyelvi adatbankot eredményez, amelyet a középiskolák is sikerrel alkalmazhatnak majd, hiszen letölthetők lesznek a feladatok és az óravázlatok. Ezzel hozzájárulunk a hazai nyelvoktatás átalakulásához. Emellett fejlesztjük nyelvszakos hallgatóink tanári kompetenciáit is, hiszen a projekt hároméves futamideje alatt a Miskolci Egyetem 46 nyelvszakos hallgatója látogat el a középiskolákba és tart újszerű, kreatív, vidám, iskolai tanórán kívüli angol és német nyelvi foglalkozásokat összesen 2880 tanulónak.
A hagyományos nyelvtanulási formákat interkulturális projektek megvalósításával egészítjük ki, amelyek során a diákok ismereteket szereznek a tanult nyelvet beszélő emberekről, országokról. A Tanárképző Intézet oktatói az angol és a német szakos tanárjelölteket az élményalapú tanítás és tanulás fortélyaiba avatják be. Az Idegennyelvi Oktatási Központ angol és német nyelvtanárai mérik és értékelik a középiskolások teljesítményét, próbanyelvvizsgákat szerveznek a programba bekapcsolódó diákoknak, illetve támogatják az angol és a német szakos tanárjelölteket a nyelvtanulás mérési-értékelési folyamainak elsajátításában. A programban intenzíven együttműködünk a megyében tanító nyelvszakos tanárokkal is, akik egyrészt segítik a Miskolci Egyetem nyelvszakos hallgatóinak munkáját, másrészt továbbképzésen vesznek részt, hogy a legjobb foglalkozások ötleteit mindenki megismerhesse.
A projekt keretében 32 középiskolai nyelvtanár élményalapú továbbképzése, érzékenyítése valósul meg. A projekt összköltsége 409.917.495,- forint.
Kapcsolattartó: Kegyesné Dr. Szekeres Erika, projektmenedzser (kegyeserika@gmail.com, 304266212)