Összefoglaló a doktori képzésben résztvevők tehetséggondozásáról

írta Sajtóközlemény, 2015. október 19–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

KÖZÉRDEKŰ

Az innovációs lánc és a kutatói utánpótlás regionális biztosításának szükségességét felismerve a Miskolci Egyetem 2015.04.01. és 2015.11.30. között meghirdette 2015 évi tehetséggondozási programját, amelyet az Európai Szociális Alap és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával a TÁMOP-4.2.2.B-15/1/KONV-2015-0003 azonosítószámú program keretében valósít meg.

Összefoglaló a doktori képzésben résztvevők tehetséggondozásáról

„ÚTON a tudomány felé – tehetséggondozás az iskolapadtól a kutatói hivatásig” - a doktori képzésben résztvevők tehetséggondozása

Az egyetem pályázatának célja a hosszútávon fenntartható kutatói utánpótlás-nevelési mechaniz­musok fejlesztése és kialakítása kiemelkedő képességű diákok és hallgatók bevezetésével a tudomá­nyos kutatói tevékenységbe, támogatásuk biztosításával, amelynek segítségével a tehetségek egyéni fejlődési lehetőséget kapnak, az oktatásban pedig kialakulnak azok a folyamatok, amelyek a tehetségeket a kutatói pálya felé terelik. Ezen belül kiemelt cél a doktori képzés feltételrendszerének erősítése a képzés színvonalának és minőségének fejlesztése, a kiváló oktató-kutatók és ipari szakemberek doktori képzésbe való bevonása, a nemzetköziesítési gyakorlat honosítása, valamint a doktoranduszok által végzett kutatási munkák eredménységének növelése által.

A konstrukcióban a doktori képzésben részt vevők támogatása érdekében elindult a BEFUTÓ program. Ennek keretében pre- és posztdoktori támogatások, mentor programok, a doktoranduszi K+F tevékenység támogatása és a 2010-ben sikerrel indított „Tudnak Valamit!” előadás-sorozat újabb elemei valósultak meg. Ezen felül a Miskolci Egyetemen működő doktori iskolák koordinálásával olyan intézmények közötti ku­tatási együttműködések kezdeményezése és elindítása valósult meg, amelyek hosszú távon javítják a PhD-képzés minőségét és színvonalát.

A BEFUTÓ program eddig elért eredményei:

• Együttműködési megállapodások születtek olyan kutatás-intenzív intézményekkel és vállalatokkal, mint például az AluINvent Zrt., a Debreceni Egyetem Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudomá­nyok Doktori Iskolája, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. (Mérnöki Divízió), az ÁTI DEPO Zrt. és az Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt.
  • A program keretében eddig 95 olyan kutatási kezdeményezés megvalósítását támogatták speciá­lis szoftverek, adatbázisok, és különleges kísérleti anyagok beszerzésével, amelyet – az Egyetem által művelt széles tudományterület minden szegletéből érkező – PhD-hallgatók folytatnak témavezetőik irányításával.
  • Egyetemünk PhD-hallgatói számos rendezvényen mutatták be kutatási eredményeiket. Kiemelen­dő ezek közül a 2015. július 2-4. közötti időszakban tartott „Via scientiae iuris” International Conference of PhD Students in Law a Deák Ferenc Állam és Jogtudományi Doktori Iskola szervezésében, illetve a Vállalkozáselmélet és Gyakorlat Doktori Iskola által 2015. október 15-16. között megrendezett „Mérleg és kihívások” Nemzetközi Tudományos Konferencia. A fentieken túl a projekt támogatásával számos PhD-hallgató külföldön szervezett nemzetközi konferencián mutathatta be munkáját neves szakemberek előtt.
  • Mindezen felül véget ért az a kétnapos „Academic Writing Workshop” elnevezésű rendezvény, amelynek keretében a Miskolci Egyetem legtehetségesebb hallgatói – szakértő külföldi szakember irányításával – sajátíthatták el a színvonalas tudományos szakcikkírás minden fortélyát.
KÖZÉRDEKŰ: ajánló

Rada János