Összefoglaló a doktori képzésben résztvevők tehetséggondozásáról

írta Sajtóközlemény, 2015. október 19–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

KÖZÉRDEKŰ

Az innovációs lánc és a kutatói utánpótlás regionális biztosításának szükségességét felismerve a Miskolci Egyetem 2015.04.01. és 2015.11.30. között meghirdette 2015 évi tehetséggondozási programját, amelyet az Európai Szociális Alap és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával a TÁMOP-4.2.2.B-15/1/KONV-2015-0003 azonosítószámú program keretében valósít meg.

Összefoglaló a doktori képzésben résztvevők tehetséggondozásáról

„ÚTON a tudomány felé – tehetséggondozás az iskolapadtól a kutatói hivatásig” - a doktori képzésben résztvevők tehetséggondozása

Az egyetem pályázatának célja a hosszútávon fenntartható kutatói utánpótlás-nevelési mechaniz­musok fejlesztése és kialakítása kiemelkedő képességű diákok és hallgatók bevezetésével a tudomá­nyos kutatói tevékenységbe, támogatásuk biztosításával, amelynek segítségével a tehetségek egyéni fejlődési lehetőséget kapnak, az oktatásban pedig kialakulnak azok a folyamatok, amelyek a tehetségeket a kutatói pálya felé terelik. Ezen belül kiemelt cél a doktori képzés feltételrendszerének erősítése a képzés színvonalának és minőségének fejlesztése, a kiváló oktató-kutatók és ipari szakemberek doktori képzésbe való bevonása, a nemzetköziesítési gyakorlat honosítása, valamint a doktoranduszok által végzett kutatási munkák eredménységének növelése által.

A konstrukcióban a doktori képzésben részt vevők támogatása érdekében elindult a BEFUTÓ program. Ennek keretében pre- és posztdoktori támogatások, mentor programok, a doktoranduszi K+F tevékenység támogatása és a 2010-ben sikerrel indított „Tudnak Valamit!” előadás-sorozat újabb elemei valósultak meg. Ezen felül a Miskolci Egyetemen működő doktori iskolák koordinálásával olyan intézmények közötti ku­tatási együttműködések kezdeményezése és elindítása valósult meg, amelyek hosszú távon javítják a PhD-képzés minőségét és színvonalát.

A BEFUTÓ program eddig elért eredményei:

• Együttműködési megállapodások születtek olyan kutatás-intenzív intézményekkel és vállalatokkal, mint például az AluINvent Zrt., a Debreceni Egyetem Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudomá­nyok Doktori Iskolája, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. (Mérnöki Divízió), az ÁTI DEPO Zrt. és az Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt.
  • A program keretében eddig 95 olyan kutatási kezdeményezés megvalósítását támogatták speciá­lis szoftverek, adatbázisok, és különleges kísérleti anyagok beszerzésével, amelyet – az Egyetem által művelt széles tudományterület minden szegletéből érkező – PhD-hallgatók folytatnak témavezetőik irányításával.
  • Egyetemünk PhD-hallgatói számos rendezvényen mutatták be kutatási eredményeiket. Kiemelen­dő ezek közül a 2015. július 2-4. közötti időszakban tartott „Via scientiae iuris” International Conference of PhD Students in Law a Deák Ferenc Állam és Jogtudományi Doktori Iskola szervezésében, illetve a Vállalkozáselmélet és Gyakorlat Doktori Iskola által 2015. október 15-16. között megrendezett „Mérleg és kihívások” Nemzetközi Tudományos Konferencia. A fentieken túl a projekt támogatásával számos PhD-hallgató külföldön szervezett nemzetközi konferencián mutathatta be munkáját neves szakemberek előtt.
  • Mindezen felül véget ért az a kétnapos „Academic Writing Workshop” elnevezésű rendezvény, amelynek keretében a Miskolci Egyetem legtehetségesebb hallgatói – szakértő külföldi szakember irányításával – sajátíthatták el a színvonalas tudományos szakcikkírás minden fortélyát.
KÖZÉRDEKŰ: ajánló

• A Miskolci Egyetem továbbra is a növekedés útján • 24 napja

A Miskolci Egyetemre felvett hallgatók száma 2019-ben a 2018. évihez képest 10 százalékkal emelkedett, amivel a felsőoktatási intézmények között országosan is az élmezőnyben foglalunk helyet.

• Így segíthetsz Te is az ausztráliai erdőtüzeknél!

Így segíthetsz Te is az ausztráliai erdőtüzeknél! • 31 napja

Már szeptember óta tartanak Ausztrália területein az erdőtüzek, amelyek eddig 20 emberéletet és több mint 1500 otthont követelt. Ezenkívül még 28 embert nyilvánítottak eltűntnek és több mint 480 millió állat pusztult el az elmúlt pár hónapban. Ausztrália most a közösségi média segítségét kéri.

• Tisztább levegőt mindenkinek!

Tisztább levegőt mindenkinek! • 57 napja

Miskolc levegőtisztasága szempontjából évek óta jelentős probléma a szálló por koncentráció növekedése és a kedvezőtlen meteorológiai körülmények által kialakuló szmogos periódusok előfordulása. Erre reflektálva kezdett el foglalkozni a témával, Báthory Csongor az Energia-és Minőségügyi Intézet doktorandusz-hallgatója. Az alábbiakban a vele készült interjú olvasható.

• Csaba Tibor (Tibes) interjú

Csaba Tibor (Tibes) interjú • 63 napja

Csaba Tibor (Tibes) népszerű dalszerző-rapper fiatalkorában megtapasztalta milyen a gyorsan jött hírnév, ami idővel a boldogság helyett a földre küldte, élete legmélyebb korszakát eredményezve. Egy beszélgetés azonban mindent megváltoztatott az életében. Hogy mi is hangzott el ott? erről és más érdekességekről olvashattok az alábbi vele készült interjúból.