1. Spóroljunk az idővel!
Ez az egyik legnehezebb feladat, mikor mindenki javában vásárolgat, sütöget, készül az ünnepre, miközben előttünk még tömérdek vizsga áll. Jó ha, még a kiírt kollokviumok, írásbelik előtt rendszerezzük, hogy mi az, amit le akarunk tudni az ünnep előtt, és mi maradhat januárra. Miután ez eldőlt igyekezzünk úgy beosztani az időnket, hogy ne a vizsga előtti éjszaka kelljen mindent bemagolnunk, mert akkor bizony fennáll a bukásveszély.
2. Csak ne olyan hevesen!
Párhuzamosan több vizsgára tanulni bőven elég akkor, ha nincs más választásunk. Szánt szándékkal senki ne vágjon bele abba, hogy a két legnehezebb tantárgyát le tudja még az éven, hiszen arra bőven elég majd az amúgyis csendesebb januári négy hét. Arról nem is beszélve, hogyha egy témakörre koncentrálsz 100%-osan az mindig jobban beválik, mint a megosztott figyelem.
3. Ha nagyon nem megy...
Akkor nézzünk tanulási stratégiák után! Butaságnak tűnhet, de sokak számára életmentő a sok tömény vizsgaanyagok sűrűjében, Íme néhány hasznos közülük:
- A hangos olvasás technikája: Van, aki csak így képes befogadni az anyagot, hiszen azzal, ha hangosan olvasunk már első átfutás után megragadhatnak dolgok.
- Néma olvasás: Azoknak ajánlott, akik önmagukban rögtön egy régebbi ismerethez kötik az új információt.
- Felmondás/ Felmondás másnak: A vizsgadrukkal szenvedők közkedvelt módszere, hogy felmondják egymásnak vagy legalább maguknak az anyagot, ezzel is készülve a számonkérés lehetségesen feszült tempójára.
- Mással való megbeszélés: A nehezebb tantárgyak esetében kifejezetten jól jöhet, a csoporttársak közötti gyakorlás, információ-csere, hiszen gyakran csak egy hajszálon múlik, hogy megértjük-e az adott feladatot, és sokszor társaink magyarázata segít ilyen helyzetekben.
- Aláhúzás/ Kiemelés: A lényeg megjelölése szintén egy olyan stratégia, ami szinte elengedhetetlen, ahhoz, hogy kellően megértsük az anyagot, hiszen ezáltal tudjuk kiszűrni a lényeges és a kevésbé releváns információkat.
- Összefoglalás készítése: Elsőre lehet, nem mindenkinek egyértelmű, de bizony sokat tud segíteni, ha az adott anyagrész konklúzióját letisztázzuk, így ezzel is nyomatékosítva, hogy miről is fontos beszélnünk majd a vizsgán.
Reméljük sikerült pár hasznos tippet adnunk nektek és, hogy ezek alkalmazásával sikeres vizsgaidőszaknak néztek majd elébe az elkövetkezendő hetekben!