Hírek a magyar felsőoktatás világából

írta Boldizsár Csongor, 2014. május 21–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

AKTUALITÁSOK

Többen jelentkeztek idén a felsőoktatásba, mint tavaly, 2014-ben ugyanis 106 ezer felvételiző adott be jelentkezést, amíg az előző évben csupán 95 ezer.

Hírek a magyar felsőoktatás világából

Az állami ösztöndíjas helyeken ugyancsak többen tanulnának. A legnépszerűbb a gazdálkodás és menedzsment alapszak volt, megelőzve a gépészmérnöki, valamint a kereskedelem és marketing képzést, de immár a pedagógusi pályát is többen választanák. A ponthatárokat július 24-én húzzák majd meg.

A Kereskedelmi és Iparkamara, amely eddig is fontos pozíciókkal bírt az oktatáspolitikában, most egy önálló, az úgynevezett duális képzést célzó felsőoktatási koncepcióval léphet fel. A duális képzés lényege, hogy a hallgatók gyakorlati képzését külsős cégek végeznék, az egyetemek és főiskolák szerepe pedig az elméleti képzésre koncentrálódna. A kamara felsőoktatási kollégiuma – a sajtóhírek alapján – egy olyan reformot is javasolna, amely elősegítené a szakképzésben végzettek felsőoktatási továbbtanulását, emellett pedig a munkaerőpiac igényeit is megfogalmazná.

Lapzártakor még csupán bizonytalan hírek szólnak az új felsőoktatási államtitkár személyéről. Ezek szerint Maruzsa Zoltán kaphatja meg a pozíciót, aki mindeddig helyettes államtitkárként dolgozott. Balog Zoltán ugyanakkor továbbra is maradhat a minisztérium élén.

 

Jegyzet:

 

Társadalmi igény az igazi egyetem

Még tavaly – ahogy emlékezhetünk – megjelent egy olyan felsőoktatási koncepció, amely tulajdonképp a Miskolci Egyetem, egész pontosan a nem-műszaki karok leépítését javasolta. Úgy gondolom, a friss felsőoktatási felvételi jelentkezési adatok lényegi tanulsága lehet, hogy a társadalom nemet mondott a hasonló elképzelésekre, ugyanis épp a gazdász-, a bölcsész- és a zenészképzés tudott javítani a tavalyi évhez képest, a jogi kar kínálta képzések pedig ugyancsak népszerűek voltak. A jelentkezők több mint fele egyébként sem műszaki képzésre jelentkezett. Az egyetem már nemegyszer kifejtette, hogy igenis fontos az igazi universitas-jelleg, és hogy az északkelet-magyarországi régió éppúgy igényel jogászt, tanárt, vagy épp közgazdászt, ahogy mérnököt is. Most maga a régió igazolta vissza, hogy igenis szüksége van a fiatalabb, nem-műszaki karokra is.

Rada János

AKTUALITÁSOK: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 613 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 467 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 589 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 609 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 647 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30