A döntően hazai résztvevők számára rendezett konferencia célja, hogy összekapcsolja az egyetemi oktatókat, kutatókat és hallgatókat, valamint az ipari szakembereket, kutatókat, fejlesztőket és gyártókat, mind a járműmérnöki oktatás, mind a kutatás és gyártás területén. A konferencia platform kíván lenni a tapasztalatok megosztására, az ipar és a tudomány, az ipar és az oktatás együttműködésére.
A konferencia célja e széles szakterület elméleti és gyakorlati szakembereinek találkozási és információátadási, kapcsolatteremtési lehetőség biztosítása, az elért szakmai eredmények bemutatása, a jövőbeni fejlődési tendenciák megismertetése.
A konferencia megrendezésének a következők adnak aktualitást:
- A járműgyártás gyorsan fejlődő terület, az új technológiák elterjedésének színtere.
- A duális képzés az adott szakterületen az elméleti és a gyakorlati képzés szorosabb összekapcsolását igényli és teszi lehetővé.
- A Miskolci Egyetem Gépészmérnöki- és Informatikai Karán 2016. szeptemberében indult a járműmérnöki alapképzés 37 fővel, amiből 7 fő duális képzésen vesz részt.
A konferencia fő témakörei a járműiparhoz kapcsolódóan
Tervezés: Akusztikai vizsgálatok, Autóvillamosság és -elektronika, Autonóm jármű, Fáradás, Élettartam vizsgálatok, Ipari alkalmazások, Jármű hajtásláncok, Járműinformatikai és elektronikai rendszerek modellezése és szimulációja, Járműirányítás, navigáció, Járművek vizuális rendszerei, Mechatronika, Numerikus módszerek FEM és BEM alkalmazások, Rezgések és rezgéscsillapítás, Szerkezeti anyagok, Szerkezeti biztonság és megbízhatóság, Szerkezeti kapcsolatok, Tervezési előírások, Stabilitás számítás, Szerkezeti elemek analízise, tervezése, Törésmechanika, Tűzvédelem, Vékonyfalú szerkezetek, Vezetői asszisztens rendszerek, Villamos hajtású és hibrid személygépkocsik.
Gyártás: Bevonatkészítés, Felületvédelem, Gyártási logisztika, Gyártási technológiák és módszerek, Gyártási sorrend, Hegesztési technológiák, Innovatív öntési technológiák, Karbantartás, Környezetvédelem, Ipari alkalmazások, Megmunkálások, Minőségbiztosítás, Ragasztási technológiák, Szerelés, Tesztelés, Vizsgálatok.
Gazdaságosság: Élettartam költségek, Gyártási költségek, Ipari alkalmazások, Költségmérnöki vizsgálatok, Matematikai módszerek, Szerkezet optimálás, Szakértői rendszerek.
Oktatás: Duális képzés, Ipari gyakorlat, Oktatási módszertan, Tananyagok.
Az elfogadott, angol nyelven írt tudományos cikkek a konferencia-kiadványban jelennek meg a Lecture Notes in Mechanical Engineering folyóiratban, a Springer Kiadó gondozásában. A 480 oldalas kiadvány leadásra került.
A magyar nyelven írt cikkek a GÉP folyóiratban jelennek meg.
A konferenciára, amelyen várhatóan 58 előadás hangzik el, főként magyar résztvevők jelentkeztek, de vannak külföldi résztvevők is, akik nemzetközi vállalatokat képviselnek.