Hagyományos Tehetségünnep a Miskolci Egyetemen

írta Sajtóközlemény, 2017. február 19–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

"Mesterek és tanítványok" címmel Tudományos Diákköri ünnepséget rendeztek február 16-án a Miskolci Egyetemen, amelyen az egyetem tehetséges hallgatóinak és azok elkötelezett oktatóinak adtak át elismerést.

MESTEREK ÉS TANÍTVÁNYOK
Hagyományos Tehetségünnep a Miskolci Egyetemen

A Tudományos Diákkör (TDK) igazi hungaricum, a magyar felsőoktatás egyik legragyogóbb gyöngyszeme. Itt nevelődnek önfejlesztéssel, társaikkal folytatott közös gondolkodással és szoros tanár-diák együttműködéssel a jövő talán legsikeresebb szakemberei, tudósai. Ebben a mozgalomban részt vevő tehetséges hallgatók és elkötelezett oktatóik kaptak elismerést 2017. február 16-án a Miskolci Egyetemen tartott Tudományos Diákköri ünnepségen. Kiváló Konzulensek, akik idén a legjobb, legtöbb hallgatót támogatták, valamint Esélyért Díjazottak, akik vagy nehezebb helyzetből küzdötték fel magukat a tudományos elismertségig, vagy olyan kutatási témát választottak, amely a sokszor diszkriminált társadalmi csoportok támogatásával foglalkozik. Ők kaptak ma elismerést, és azok a hallgatók, akik a jók közül a legjobbak voltak. Az eseményen nem csak a TDK I. helyezettek munkáját köszönte meg Torma András rektor, de itt mutatkozott be Vadászné Bognár Gabriella, a Tudományos Diákkör a hallgatók tudományos tevékenységének segítéséért felelős új elnöke is.

A tehetségekkel való kiemelt törődésnek több formája létezik a Miskolci Egyetem keretein belül, amelyeknek átfogó rendszere jól átlátható, elemei egymásra épülnek. Ide tartoznak a felsőoktatási intézménybe való bekerülés megkönnyítését elősegítendő a középiskolások számára szervezett versenyek, kurzusok, a tudományos diákkör, a szakkollégiumi rendszerek, a hallgatói külföldi ösztöndíjak, maguk a doktori iskolák, későbbiekben pedig a posztdoktori pályázatok, kutatói külföldi ösztöndíjak, tanulmányutak.

A tehetséggondozás feltétlenül plusz odafigyelést, energiát követel az oktatótól. Külön kell foglalkoznia a hallgatóval, motiválnia kell – talán az a legfontosabb, hogy olyan célt helyezzen a hallgató elé, amelynek elérése előbb-utóbb a hallgató saját célja (is) lesz –, számos kiegészítő tananyagot, forrást, illetve az előrehaladásához szükséges tárgyi feltételeket kell biztosítania számára. Ezt a munkát köszönte ma meg a Miskolci Egyetem vezetése a legsikeresebb konzulenseknek. A Kiváló Konzulensek névsora:

Dr. Bokányi Ljudmilla

Dr. Szitka Rudolf

BBZI

főiskolai docens

A szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem támogatása, a hallgatók és konzulenseik megnyerése a szolidaritás gondolatának – ezeket az értékeket kívánja erősíteni az egyetem Tudományos Diákköri Tanácsa a TDK alapelveinek figyelembevételével.

Ennek jegyében az egyetem Tudományos Diákköri Tanácsa 2010-ben Esélyért Díjat alapított olyan hallgatók – és témavezetőik – elismerésére, akik esélyegyenlőséggel kapcsolatos témában készítették dolgozatukat, vagy akik az esélyegyenlőségi politika értelmében maguk is a két nagy szegmenshez, a fogyatékkal élőkhöz, vagy az etnikai alapon diszkrimináltakhoz tartoznak.

2017. év Esélyért Díj nyertesei:

Szajkó Cintia (BTK): Dikhav o drom angla man/ma (’Látom magam előtt az utat’)

Konzulens: Murvainé Ádám Anetta

Ferencsik Marcell (BTK): CSODAMÓDSZER? A KIP módszer szerepe a nyelvileg hátrányos helyzetű tanulók oktatásában

Konzulens: Murvainé Ádám Anetta

A tehetséggondozás, a Tudományos Diákköri munka nem a versenyről szól, azonban a hétköznapok sikerorientált világát nem lehet, és nem is akarjuk kizárni, így büszkeséggel tölt el bennünket hallgatóink és oktatóik eredményei. A 2016. őszén megrendezett intézményi TDK könyvutalvánnyal jutalmazott első díjazottjai:

1. díjazott hallgatók névsora

1. Bibor István

2. Lengyel Tamás

3. Sánta Viktor

4. Sebe Emese (társszerző)

5. Siska Orsolya (társszerző)