Így lehet kimaxolni az Erasmust

írta Sajtóanyag , 2017. június 2–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Felejthetetlen élmények, jól kamatoztatható tudás, életre szóló kapcsolatok. Ezekről meséltek pénteken az Erasmus+30 Szabadegyetem előadói, akik között volt startup vállalkozó, televíziós műsorvezető és ifjúsági olimpiai bajnok is.

Így lehet kimaxolni az Erasmust

Volt, akinek új irányt vett az élete, másnak az Erasmus indította be a karrierjét, és volt, aki a külföldi ösztöndíja alatt jött rá, hogy képes megvalósítani az álmait. Az Erasmus+ program 30. születésnapja alkalmából megrendezett esemény egyik tanulsága, hogy bár az első lépéseket sokszor nehéz megtenni, megéri pályázni az Európai Unió legnépszerűbb programjában.

Glaser Katalin animációs filmrendező például görögországi ösztöndíja alatt fotók helyett folyamatosan rajzokat készített. Ezekből állt össze később FIN című diplomafilmje, amellyel a világ számos fesztiválján nyert díjat. Az Erasmus „mágikus élmény” volt számára, mert az ott kapott visszajelzéseknek köszönhetően hitte el magáról, hogy képes filmet csinálni.

Galán Angéla televíziós műsorvezető saját identitását találta meg a soknemzetiségű Londonban, ahol nem számított, hogy ő szlovákiai magyar vagy magyarországi szlovák. Mióta el tudja magát helyezni a világban, bárhol képes otthon érezni magát. Az identitáskeresésről szóló dokumentumfilmje több díjat is nyert, munkájában pedig nap mint nap hasznát veszi az erasmusos tapasztalatoknak.

Jentetics Kinga svájci Erasmus ösztöndíja alatt tanulta meg az üzleti életben elengedhetetlen pontosságot, magas szintre emelte a német nyelvtudását és elsajátította azt a fajta globális világnézetet, ami PublishDrive nevű vállalkozása sikeréhez is hozzájárult. Startup cége íróknak segít e-könyveket publikálni, és mára 44 ország 1000 kiadójával áll kapcsolatban. Sikereinek köszönhetően a Forbes magazin legtehetségesebb európai fiataljainak listáján is szerepel.

Földi Barbara a vállalkozói lét egy másik oldalát mutatta be. Könyvek nélkül, a gyakorlatban tanulta meg, hogyan tud működtetni egy céget. Mára a hobbijából lett a hivatása, társadalmi vállalkozás keretei között hulladékokból készít különféle használati tárgyakat, és az Erasmus+ program támogatásával nemzetközi projekteket valósít meg, valamint Európa-szerte képzéseket tart a témában.

Holicza Péter sportolóként vált ismertté: ifjúsági olimpiai bajnok kajakos. Egyetemi évei alatt négyszer nyert el Erasmus tanulmányi, illetve szakmai gyakorlati ösztöndíjat, ennek köszönheti nyelvtudását, számtalan barátját és későbbi munkáját is. A nemzetközi mobilitás iránti elkötelezettsége a mai napig megmaradt, jelenleg doktoranduszként ezen a területen kutat és pubikál.

Vigh Bori, a backpacker.hu szerzője az álmait valósította meg azzal, hogy elkezdett utazni. Egyik első nagy útját spanyolországi Erasmus ösztöndíja jelentette, azóta pedig a világjárás az élete: utazásairól blogot vezet, előadásokat tart és nemrég jelent meg első könyve. Szerinte, ha az álmokat célokká, a kifogásokat pedig feladatokká alakítjuk át, bármit elérhetünk az életben.

Szó Gellért cukrász két egymást követő évben is megnyerte a Magyarország tortája versenyt, idén pedig zsűritagként vesz részt a megmérettetésen. Saját bevallása szerint sikeréhez a Franciaországban töltött Erasmus szakmai gyakorlata is hozzájárult, hiszen ott ismerte meg azt a mentalitást, amely a mai napig meghatározza a munkáját: a folyamatos fejlődés és fejlesztés fontosságát. Desszertjei izgalmas ízvilágot képviselnek, amit a rendezvényre készített exkluzív Erasmus+30 tortája is bizonyított.

Az Erasmus+ program 30. születésnapja alkalmából az év folyamán számos esemény megvalósítását tervezik Európa-szerte, így Magyarországon is.

Részletek az Erasmus+ hazai koordinálását végző Tempus Közalapítvány honlapján találhatók: www.tka.hu/erasmus30

Fotó: Lékó Tamás

• Vereséggel zárta az Eb-t két férfi csapatunk

Vereséggel zárta az Eb-t két férfi csapatunk • 29 napja

A Debrecen és a Miskolc is alulmaradt a helyosztón az Egyetemi Kosárlabda Európa-bajnokság vasárnapi záró napján. A bajnok Debrecen 35 percen át jól tartotta magát igen jó képességű török ellenfelével szemben, a házigazda Miskolc pedig szinte végig futott az eredmény, s osztrák ellenfele után.

• Hosszabbítás után lett a 3. a TFSE női csapata az Eb-n

Hosszabbítás után lett a 3. a TFSE női csapata az Eb-n • 29 napja

Kőkemény küzdelemben, a mérkőzés nagy részében vezetve hosszabbítás után legyőzte a csoportmeccshez képest jelentősen megerősödő pozsonyi csapatot és bronzérmes lett az egyetemi kosárlabda Eb-n.

• Véget ért az Egyetemi Kosárlabda Eb

Véget ért az Egyetemi Kosárlabda Eb • 29 napja

A bronzos TFSE-lányoknak köszönhetően a magyar résztvevők sem maradtak érem nélkül a július 23-án befejeződött miskolci Egyetemi Kosárlabda Európa-bajnokságon. A 10., illetve 12. helyen végzett Debreceni Egyetem és a Miskolci Egyetem pedig kiváló tapasztalatokkal gyarapíthatta fegyvertárát.

• Kínai járműipari delegáció látogatása a Miskolci Egyetemen

Kínai járműipari delegáció látogatása a Miskolci Egyetemen • 29 napja

A Miskolci Egyetem tagja a Magyar Gépjárműipari Innovációs (MGI) Konzorciumnak, ezért 2017.07.21-én Kína egyik járműipari központjaként is számon tartott Chongquing város egyetemi és vállalati szakemberekből álló delegációja tett látogatást Egyetemünkön.

Rada János