Remekül sikerült Élő Adás

írta Tóth Evelin, 2017. június 14–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

1997-ben egy csoport fiatal Lutter Imre irányításával nekilátott színházat teremteni a Miskolci Egyetemen. Kisebb kihagyás után Potonyecz Fanni miskolci egyetemista és Nádasy Erika színművésznő vezetésével 2016-ban újra porondon az Egy Maszk.

Remekül sikerült Élő Adás

A drámaműhelyről már többször is írtunk, és a jövőben is fogunk, mert új távlatok nyíltak meg előttük. Az Északkelet Regionális Versmondó Egyesület és a Térerő Közösségi Alapítvány összefogása által az Egy Maszk Élő Adásra pályázott, és kiválasztásra került. Ez egy adománygyűjtő est volt, ahol a kiválasztott – idén három – civil szervezeteknek prezentáció keretén belül kellett felvázolnia, hogy mik a jövőbeli terveik, amelyekhez támogatásra van szükségük.

Az Erzsébet Fürdőben tartott est nagyon jó hangulatban telt, és mindegyik „ügy” rengeteg támogatással térhetett haza a nap végén. Az Egy Maszk megállíthatatlanul tör a köztudat felé, és nem csak az egyetemen. Most, hogy sikerült kihasználniuk egy ilyen lehetőséget, még nagyobbat álmodtak. Nézzük hát, hogy miféle tervekkel készülnek a maszkosok a következő tanévre!

Még mielőtt belefogna, Potonyecz Fanni, a kör vezetője leszögezi, hogy a drámaműhely célja kettős: kulturális és társadalmi.

- Kulturális, mert előadásainkkal érzéseket közvetítünk a művészeten keresztül, szórakoztatunk és elgondolkodtatunk. A rendhagyó irodalomórákkal, melyeket tervezünk, a gyerekekhez a verseket és a színdarabokat úgy vihetjük közelebb, hogy az magyarázzon egy élethelyzetet, hogy értsék és érezzék azokat, és ne egy kötelezően megtanult szövegnek tekintsék. Célunk, hogy úgy gondoljanak rájuk, azokat emberek írták különböző sorsokban, azok kitépett szívek.

Megemlíti azt is, hogy az Egy Maszk mindenki számára nyitva áll, szeretnék az elzárt Egyetemvárost összekötni Miskolc városával, egyfajta hídként szolgálna ehhez a társulat és az általuk rendezett programok. Emellett pedig minden korosztályt szeretnének megmozgatni, ezt pedig a fórumszínház ötletével kiviteleznék.

- Az Egy Maszk jelenlegi projektje céljául tűzte ki a fórumszínház szervezését a gimnáziumokban. A fórumszínház felépítése kezdetben bizalomjátékokkal és szituációs helyzetgyakorlatokkal indulna, majd aztán vagy az osztályt éppen érintő problémakört kezdenénk kibontani, amelyeket megbeszélünk, vagy hogyha ilyet nem tudnak mondani, ez esetben akkor érvényben lévő újságcikkeket dolgoznánk fel. A fórumszínház kitűnően alkalmas arra, hogy a színház módszereivel feloldódjanak olyan problémák, amik máshogy nem tudnak. A résztvevők konfliktuskezelési technikái, problémamegoldó képessége javul a csapatmunkával és a kreativitással. Ezek a technikák arra vannak kitalálva, hogy megtapasztaljuk, hogyan lehet a társadalmi érzékenységet növelni, belecsöppeni idegennek tűnő élethelyzetekbe. Az olyan középiskolások, akik csak mikrokörnyezetükkel találkoznak, azoknak ez a mindennapokból kiszakító és elgondolkodtató játék lehetőség arra, hogy fejlődjenek és játékosan váljanak társadalmi problémákat értő egyénekké.

De ez még nem minden! Több olyan művészeti estet is terveznek a közel jövőben, amilyen az idei évben a Maszkok éjszakája volt. Terveznek ünnepi előadásokat szépkorúak otthonában, és a legnagyobb vállalásuk egy Mini Színjátszó Fesztivál lesz. Ehhez más színjátszó társulatokat fognak felkeresni, akik majd ellátogatnak Miskolcra, és bemutatják saját darabjaikat, átadják tudásukat, tapasztalatukat, és szórakoztatják a miskolci közönséget.

Sok sikert kívánunk az Egy Maszk drámaműhely további tevékenységéhez, reméljük, mindent meg tudnak majd valósítani! A társulat pedig hálásan köszöni a Térerő Közösségi Alapítvány segítségét, támogatását a nagyobb céljaik megvalósításához.

• Vereséggel zárta az Eb-t két férfi csapatunk

Vereséggel zárta az Eb-t két férfi csapatunk • 29 napja

A Debrecen és a Miskolc is alulmaradt a helyosztón az Egyetemi Kosárlabda Európa-bajnokság vasárnapi záró napján. A bajnok Debrecen 35 percen át jól tartotta magát igen jó képességű török ellenfelével szemben, a házigazda Miskolc pedig szinte végig futott az eredmény, s osztrák ellenfele után.

• Hosszabbítás után lett a 3. a TFSE női csapata az Eb-n

Hosszabbítás után lett a 3. a TFSE női csapata az Eb-n • 29 napja

Kőkemény küzdelemben, a mérkőzés nagy részében vezetve hosszabbítás után legyőzte a csoportmeccshez képest jelentősen megerősödő pozsonyi csapatot és bronzérmes lett az egyetemi kosárlabda Eb-n.

• Véget ért az Egyetemi Kosárlabda Eb

Véget ért az Egyetemi Kosárlabda Eb • 29 napja

A bronzos TFSE-lányoknak köszönhetően a magyar résztvevők sem maradtak érem nélkül a július 23-án befejeződött miskolci Egyetemi Kosárlabda Európa-bajnokságon. A 10., illetve 12. helyen végzett Debreceni Egyetem és a Miskolci Egyetem pedig kiváló tapasztalatokkal gyarapíthatta fegyvertárát.

• Kínai járműipari delegáció látogatása a Miskolci Egyetemen

Kínai járműipari delegáció látogatása a Miskolci Egyetemen • 29 napja

A Miskolci Egyetem tagja a Magyar Gépjárműipari Innovációs (MGI) Konzorciumnak, ezért 2017.07.21-én Kína egyik járműipari központjaként is számon tartott Chongquing város egyetemi és vállalati szakemberekből álló delegációja tett látogatást Egyetemünkön.

Rada János