Pályakezdőként szakmai tapasztalattal? Nem lehetetlen!

írta Tempus Közalapítvány, 2018. március 22–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Te is találkoztál már olyan álláshirdetéssel, ahol szakmai gyakorlattal rendelkező pályakezdőket kerestek? Az elképzelés nem teljesen irreális, hiszen az egyetemi évek alatt is szerezhetsz munkatapasztalatot: gyakornokként. Ráadásul ezt külföldön is megteheted, így közben világot láthatsz, nyelvet tanulhatsz, és még ösztöndíjat is kaphatsz mindehhez.

Pályakezdőként szakmai tapasztalattal? Nem lehetetlen!

Megéri külföldön tölteni a szakmai gyakorlatot?

Mindenképpen, hiszen a külföldön végzett szakmai gyakorlat pluszt is ad az álláskeresésnél. Az Európai Bizottság hatástanulmánya szerint gyorsabb előmenetelre számíthatnak, és már a munkába álláskor nagyobb felelősséggel járó feladatokat kapnak azok a fiatalok, akik kipróbálták magukat egy külföldi cégnél, vállalkozásnál vagy szervezetnél.

Miért jobb ez, mintha itthon lennék gyakornok?

Sokat lehet belőle profitálni – mind szakmai téren, mind a személyiségfejlődés, a nyelvtudás és a kapcsolatok tekintetében. Az elhelyezkedésnél fontos szempont, hogy belekóstoltál egy másik országban működő cég vagy intézmény életébe, megismerted az ottani munkahelyi kultúrát, és önállóan boldogultál idegen környezetben. Nem mellesleg, óriási kalandban lehet részed, és még ösztöndíjat is kaphatsz a szakmai gyakorlat idejére!

Hogy lehet fogadóhelyet keresni?

Kérj segítséget az oktatóidtól vagy a külügyi iroda munkatársaitól, hiszen már létező nemzetközi projektekből, korábbi együttműködésekből lehetnek kapcsolataik olyan vállalatokkal vagy szervezetekkel, amelyek szívesen fogadnak gyakornokokat. De közvetlenül is megkeresheted azokat a cégeket vagy kutatóintézeteket, amelyek a te szakterületeden vagy érdeklődési területeden tevékenykednek bárhol a világban. Sokat segíthetnek az online gyakornokkereső adatbázisok is.

Csak a kötelező szakmai gyakorlatot lehet ezzel kiváltani?

Nem, szakmai gyakorlati ösztöndíjra azok a felsőoktatási hallgatók is jelentkezhetnek, akik szeretnének munkatapasztalatot szerezni a szakterületükön, speciális témák iránt érdeklődnek, vagy akár önkéntesként dolgoznának egy külföldi szervezetnél. A korábbi Campus Mundi ösztöndíjasok között például volt már, aki a robotsebészettel ismerkedett egy amerikai magánkórházban, más a papagájok fajfenntartásával foglalkozó civil szervezetnél segédkezett Peruban, és volt, aki pszichológusként egy online játékfejlesztő startupnál volt gyakornok Németországban.

Ha március 30-ig pályázol Campus Mundi szakmai gyakorlatra, nyáron már utazhatsz is! A program havi 200-350 ezer forint ösztöndíjjal támogatja a nemzetközi tapasztalatszerzésedet. További információ a www.campusmundi.hu honlapon és a Campus Mundi Facebook oldalon található.

• FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén

FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén • 3 napja

Rövid tanulmányút az Atlanti-óceán partjainál: FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén. A Gazdaságtudományi Kar oktatója és doktorandusza, Varga Krisztina egy hetes tanulmányúton vett részt Spanyolországban 2018 márciusában.

• MI LESZ A KAJA? c. előadása

MI LESZ A KAJA? c. előadása • 3 napja

A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara tavasszal is folytatja a Természeti Erőforrások Akadémiája előadás sorozatát. Március 2-án Dr. Zsíros László Róbert a Szertár weboldal létrehozója MI LESZ A KAJA? címmel tartott előadást a nagyközönség számára.

• Április bolondja

Április bolondja • 3 napja

Április bolondjának a népszokás szerint azt tekinthetjük, akivel április 1-jén a bolondját járatják, csak ezért, hogy jól kinevethessék. Ez a fajta tréfálkozási szokás napjainkig annyira elterjedt világszerte, hogy a médiában megjelenő híreket sem árt feltartásokkal kezelni ezen a napon.

• Szeretnél TDK-ra jelentkezni, de nem tudod, kinél érdeklődj? - Gyere el rendezvényünkre!

Szeretnél TDK-ra jelentkezni, de nem tudod, kinél érdeklődj? - Gyere el rendezvényünkre! • 4 napja

A Hallgatói Kiválósági és Konzultációs Központ április 18-án, szerdán 11 órakor tartja tájékoztató TDK előadását a Fintelligence Pénzügyi Oktatási Központban (A/4, 3. emeleti üvegterem).

Rada János