Június 14-én kibővített küldöttértekezletet tartott a Miskolci Egyetemen a Felsőoktatásban Dolgozók Szakszervezete. Az ülést Dr. Dabasi - Halász Zsuzsanna nyitotta meg, aki amellett, hogy Egyetemünk oktatója, a Szakszervezet miskolci elnöki posztját is betölti. Az Elnök Asszony köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a felsőoktatásban dolgozóknak, különösen a vidéki egyetemeken, amellett, hogy szeretik a munkájukat, számos problémával kell szembenézniük. Többek között kiemelte a bérezés, a hallgatói létszámcsökkenés, és a fiatal kutatói lét nehézségeit.
Először Prof. Dr. Torma András rektor úr tartotta meg rövid előadását, amelyben rámutatott a Miskolci Egyetem által kínált előnyökre, amelyekből mind a dolgozók, mind a hallgatók részesülnek. Hangsúlyozta a selmeci diákhagyományok közösségteremtő erejét, a campus egyedülálló elhelyezkedését, a kiemelkedő tudományos diákköri tevékenységet, valamint az egyetemre érkező külföldi hallgatók növekvő létszámát, akik új erőforrást jelenthetnek az intézmény számára.
Ezt követően Dr. Horváth Zita, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes- államtitkára reagált az elhangzottakra, majd röviden felvázolta a felsőoktatás jelenlegi helyzetét, és a következő kormányzati ciklusban várható néhány kihívást. A felsőoktatást egy rendkívül széleskörű ágazatként írta le, amely e természetéből adódóan nehézzé teszi az egységes kormányzati intézkedések meghozatalát. Jelenleg körülbelül 15 ezer oktató és kutató dolgozik a felsőoktatás kötelékében, több mint 32 ezer hallgatónak biztosítva ezzel minőségi oktatást.
Az értelmiségi képzést kiemelt feladatként határozta meg, amely tekintetében az Európai Unió előírásai sem hagyhatók figyelmen kívül. A következő négy évre vonatkozóan realitásként értékelt a felsőoktatásban dolgozók bérezésének átgondolását és emelését.
A jelenlévőknek volt lehetőségük kérdéseket intézni a helyettes-államtitkár asszonyhoz, melyek után a rendezvényt Dr. Tőrös Szilárd, a FDSZ elnökének szavai zárták, aki felidézte a FDSZ június 1-én megjelent közleményét. Hangsúlyozta továbbá, az értelmiségiek társadalmon belüli jelentőségét, és felvázolta egy egységes bérezési struktúra lehetőségét is.
A rendezvény a végéhez ért, és lezárult a felsőoktatás különböző résztvevői közötti diskurzus. Ez az előadásokkal és kérdésekkel eltöltött pár óra is egyértelműen megmutatta, hogy égető szükség van az effajta párbeszédekre, amelyek a felsőoktatásban résztvevők helyzetének a javítását tűzik ki célul, elősegítve az utat egy innovatív és tudásalapú társadalom megvalósításához.
Fotók: Kiss Viktor