Ismerkedés az 5G-vel

írta Smolnicki Szilárd, 2019. december 28–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

November 20-án az 5G-ről láthatott érdekes előadást a Miskolci Egyetem könyvtárának Disputa terében minden érdeklődő, a Vodafone alkalmazottjainak előadásában. Az előadást Hegyi Barnabás – villamosmérnök -, valamint Emri Dávid – folyamat- és innovációmenedzsment – tartotta.

Ismerkedés az 5G-vel

A mobilhálózatok fejlődését különböző generációk alapján csoportosítjuk, ennek ötödik lépcsőfoka az 5G. Az 1G még csupán hanghívásra, kevesebb ügyfél kiszolgálására volt alkalmas, és minősége is rosszabb volt, mint a 2G-nek, mely már nem analóg, hanem digitális elven működött, nagyobb kapacitással, és SMS-t is lehetett rajta küldeni. A 3G-től a videóhívások úttörését várták, de a mobilinternet forradalma szülte ki magát belőle. A 4G továbbfejlesztette mindezt, nagyobb felbontásban, gyorsabban lehetett használni a mobilinternetet, és már videók megtekintésére is alkalmas volt. Mint az kitűnik, a generációk nem leváltják egymást, hanem egymásra épülnek, így az 5G sem leváltja a 4G-t. Példa erre a magas sávszélesség, egy 5G-s hálózat sebessége nem kevesebb, mint 1 Gbit/sec lehet, vagyis a mobilnet sebessége megközelíti a vezetékesét. Most az a furcsa helyzet állt elő, hogy a technológia fejlettségi szintje megelőzte a felhasználás lehetőségeit, hiszen mindössze pár olyan telefon érhető el, amelyen használható az 5G.

Az 5G az ipar számára jelenti a legkomolyabb lehetőségeket, melyek még ma is homályosak kicsit, de már láthatjuk, milyen kiaknázatlan forrásai lehetnek a hálózatnak, például az önvezető autók terén.

A legfőbb, laikus-szemmel is megfigyelhető különbség a késleltetés csökkentése. Ezt előadóink videóban is szimulálták: 3 robotkar tartott alulról egy tálca közepén egyensúlyi helyzetben egy golyót. A golyót kibillentették egyensúlyi helyzetéből, a feladat pedig az volt, hogy a robotkarok visszavezessék a golyót egyensúlyi helyzetébe. Mindezt egy kamera közvetítette egy szerver számára, mely működtette a robotkarokat. Egy 4G-s hálózat nagyjából 11 másodperc alatt végezte el a feladatot, egy 5G-snek mindössze 3 mp kellett.

Nyissuk tágra szemünket, hegyezzük fülünket, hiszen a jövő technológiája hipersebességgel kopogtat ajtónkon, és csak arra vár, hogy ajtót nyissunk neki és használjuk.

• Élelmezési Világnap a Miskolci Egyetemen

Élelmezési Világnap a Miskolci Egyetemen • 15 napja

Október 15-16., 19-20. a Miskolci Egyetem is részt vesz ezen a fontos eseményen. A campuson működő hallgatókból és oktatókból álló csoport, amely csatlakozott az Egyetemek Harca az Éhezés Ellen (Universities Fighting World Hunger or UFWH) nevű nemzetközi mozgalomhoz. Adománygyűjtő pontokat helyeznek ki a kampuszon és az Avasi TESCO áruházban (Miskolc, Mésztelep u. 1/a 3508).

• Lányok Napja 2020 – A jövőd ma kezdődik! – A jövőd itt kezdődik!

Lányok Napja 2020 – A jövőd ma kezdődik! – A jövőd itt kezdődik! • 23 napja

2020. október 1-én immár 8. alkalommal, a járványügyi helyzet miatt rendhagyó módon, online került megrendezésre a Lányok Napja a Miskolci Egyetemen. A Lányok Napja egy országos, a reáltudományokhoz közel álló szakmákat népszerűsítő pályaorientációs nap, melynek alkalmával fiatal lányok ezrei szereznek életre szóló inspirációt pályaválasztásukhoz.

• Tisztújító küldöttgyűlést tartott a MEAFC

Tisztújító küldöttgyűlést tartott a MEAFC • 25 napja

Tisztújító küldöttgyűlés a MEAFC-nál: Rakaczki Zoltán elnökként folytatja, Dr. Varga Judit és Prof. Dr. Horváth Zita személyesen vesz részt az egyesület munkájában

• Újra nyitva a Toborzó Iroda a Miskolci Egyetemen

Újra nyitva a Toborzó Iroda a Miskolci Egyetemen • 42 napja

Szeptember 14-től újra kinyitotta kapuit az egyetemi toborzó iroda, mely március közepe óta, a járványügyi helyzet kirobbanásától nem fogadott ügyfeleket.