A tesztrendszer mind a DNS/RNS molekulák megkötésre és detektálására is alkalmas lesz.
Napjainkban a vírusos és bakteriális fertőzések globális problémát jelentenek az emberiség számára. A fertőzés azonosításában az egyik központi probléma, hogy a vírus vagy baktérium örökítőanyagát el kell különíteni, mely eszköz és időigényes folyamat. A kifejlesztendő automatizált rendszer legfőbb előnye, hogy jelentősen csökkenti az emberi érintkezés miatti a laboratóriumi dolgozók fertőződésének kockázatát. Az emberi tényező kiküszöbölése után nagy mintaszámok esetén jelentősen javul a tesztek eredményessége. A különböző hibák és kockázatok csökkentése érdekében már napjainkban is elérhetőek mágneses automatizálható mágneses gyöngy alapú protokollok, de ezek rendkívül költségesek.
A projekt két fő fejlesztési iránya: az örökítő anyag robosztus, automatizálható költséghatékony megkötése és a megkötött örökítő anyag kimutathatóságának növelése.
A projekt alapvető célja egy olyan mágneses nanorészecske és kvantum dot alapú (optikai és elektronikus) diagnosztikai eljárás kifejlesztése, amely felgyorsítja és lehetővé teszi az örökítőanyag automatizált azonosítását. Az újonnan kifejlesztendő mágneses nanorészecskék megkötik az örökítő anyagot, míg a speciálisan erre a célra fejlesztett kvantum dotok a kórokozók örökítő anyagának kimutathatóságát javítják. Ennek eredményeként egy nagy áteresztőképességű, robotizált és költséghatékony diagnosztikai platform jön létre.
A projekt eredményeként a megkötött DNS/RNS molekulák jelölésére, új nagy hatékonyságú jelölő anyag jön létre, amely nagyságrendekkel érzékenyebb mint a jelenleg használatos jelölő molekulák. Ezzel rendkívül alacsony DNS/RNS koncentráció is kimutatható, így jelentősen csökken az invalid tesztek száma.
A projekt eredményeként létrejövő új diagnosztikai platform egy költséghatékony megoldás lesz a különböző virális és bakteriális fertőzések automatizált, nagy áteresztőképességű azonosítására. Fontos megjegyezni azt is, hogy mivel a mintapreparálás automatizált, az emberi erőforrás igénybevétele minimális, lecsökkentve ezzel a laboratóriumi dolgozók megfertőződését.
Projekt címe: Innovatív diagnosztikai fejlesztések a Miskolci Egyetemen népegészségügyi szempontból kiemelkedő fontosságú betegségek azonosítására
Szerződés száma: 2020-1.1.6-JÖVŐ-2021-00009
Támogatás összege: 349 743 947 Ft
A projekt megvalósításának kezdete: 2021.06.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2024.05.31.