MEgazin: Mikor jött létre a Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány?
Szatmári Cintia: Az 5. szülinapunkat már megünnepeltük, ami azt gondolom, komoly mérföldkő egy kis alapítvány számára. Évek óta kapcsolatban állunk a miskolci gyepmesteri teleppel, 2015 óta civil önkéntesként, majd 2016 januárja óta már mint alapítvány, egyedüli miskolci szervezetként segítünk az állatoknak a felelős gazdakeresésében, továbbá a szükséges élelmezési, gyógyászati és egyéb eszközök beszerzésében. 2020-ban 743 életet tudtunk megmenteni, ennyien kaphattak második esélyt. Legnagyobb sikerünk, hogy a telepen már több, mint 4 éve nincs altatás. Én 3 és fél éve kezdtem el önkénteskedni, először csak kijártam sétáltatni a telepre, majd egyre több feladatot vállaltam, és idén váltam hivatalosan is taggá, aminek nagyon örülök.
M: Tapasztalataitok alapján a menhelyi kutyák vagy a macskák vannak nagyobb veszélyben? Kik kerülnek gyakrabban az utcákra, kiknél kisebb az örökbefogadási hajlandóság?
Sz. C.: Mind a kutyák, mind a cicák hatalmas veszélyben vannak. Még mindig durván sok állatkínzásos, viadalos, láncon tartott, éheztetett esettel találkozunk. Pl. a legtöbb kutyus is Lyukóból kerül be a telepre, ahol rengeteg kóbor állat él. A cicáknál sem sok javulást látok: legtöbbjük szabadon van tartva, oda mennek, ahova akarnak, ha elüti a kocsi, vagy eltűnik, akkor nem baj, lesz másik. Továbbá hatalmas a nem kívánt szaporulat, ráadásul a gyepin is csak ketrecekben tudják elhelyezni őket. A tesóknak, komplett cicacsaládoknak osztozkodniuk kell az amúgy is kis helyen. Őket jobban is kell hirdetni, mert kevesebb a felelős cicagazdijelölt, mint a kutyás, bár náluk is akadhat nehézség: pl. egy husky-t vagy egy bull-típusút ne válasszon az, aki nem képes elég időt szánni a lemozgatásra.
M: Van-e lehetőség külsősként részt venni a munkátokban, segíteni nektek; mi ennek a feltétele?
Sz. C.: Szeretettel várjuk sorainkba, aki bármilyen formában segíteni szeretné munkánkat. Ennek számtalan módja van: ideiglenes befogadás, szállítás, befogás, hirdetés, valamint a Miskolci Állategészségügyi Telep kéthetente tartott Nyílt Napján a bekerült állatok megsétáltatása. Ezen kívül tárgyi és pénzbeli adományokkal, adó 1% felajánlással, önkéntességgel tudnak nekünk segíteni. Jelentkezni a Facebook oldalunkon írt privát üziben lehet. Nincsenek konkrét feltételek, megpróbálunk mindenkinek testhezálló feladatot adni, amit szívesem végez.
M: Ha valaki szeretne befogadni egy mentett állatot, annak mi a menete?
Sz. C.: Szoktunk kérni egy bemutatkozó levelet, majd egy örökbefogadási kérdőívet kitöltenek a jelentkezők. Ezután személyes környezettanulmányt végzünk. Ha a kontroll pozitív elbírálást kap, akkor megkérjük a gazdijelöltet, hogy jöjjön el ismerkedni a kutyussal vagy a cicával, ha ez is rendben megy, akkor ivartalanítási kötelezettséggel, szerződéssel fogadható örökbe a négylábú. Mindig tartjuk a kapcsolatot a gazdikkal, illetve van egy MME gazdis csoportunk is, ahol egykori védenceink mindennapját megosztják velünk.
M: Mit tanácsolsz a leendő gazdiknak? Van-e különbség egy mentett és egy nem mentett állat örökbefogadásában, szükséges tartási körülményeiben?
Sz. C.: Hiszünk abban, hogy mindenkinek jár a második esély. Egy mentett kutya vagy cica ezerszer hálásabb tud lenni, hiszen ő már megtapasztalta a rosszat. Éppen ezért próbálunk a gazdihoz leginkább illő négylábút ajánlani, illetve javasoljuk mindig a kutyasulit is, hogy segítsen a kutya-gazdi köteléket.
M: Október 9-én lesz egy nagyszabású eseményetek az egyetemen. Mesélnél erről egy kicsit?
Sz. C.: Ilyen még nem volt Miskolcon: az elmúlt évek egyik legnagyobb, legszínvonalasabb eseménye, az állatok világnapja alkalmából! Az első saját szervezésű rendezvényünk, az I. Nagy MME Hacacáré 2021.10.09-én 10:00 órától kerül megrendezésre a Miskolci Egyetem Körcsarnokának füves területén. Rengeteg színvonalas előadással, kutya szépségversennyel, játszósarokkal, gyermekprogramokkal, meglepetésvendégekkel, kis kirakodóvásárral és vendéglátó egységekkel várunk minden állatbarátot!
Az esemény linkje: https://www.facebook.com/events/563140058454553
Fotók: Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány