Prof. Dr. Horváth Zita rektor köszöntőjében azt mondta: a FIEK létrehozása kiváló példa arra, hogy jöhet létre egy, a gazdasági fejlődés motorjaként működő innovációs központ a Miskolci Egyetemen. Számos eredmény köszönthető a projektnek – fogalmazott, példaként említve a kutatási eredményeket, publikációkat, szabadalmakat és a laborok infrastrukturális fejlesztését. Reményét fejezte ki, hogy az együttműködés továbbra is töretlen lesz a cégek és az egyetem között, és a jövőben is az intézmény területén maradnak a partnercégek.
Prof. Dr. Lukács János, a projekt vezetője három fő pontban értékelte az ötéves közös munkát. Elsőként az együttműködést hangsúlyozta a felsőoktatás és az ipar között, amelyben a fő kutatási irányokat az ipar határozta meg. Elmondta, az ipari szakemberek és az egyetemi kutatók közös munkája során számos fiatal is bekapcsolódott a projektbe. Közülük 17-en szereztek PhD fokozatot és további 10 ambiciózus munkatárs van a képzés valamelyik fázisában.
Másodikként az eredményorientáltságot emelte ki. Ismertette: a projektben végzett közös munka 30 előállított és tesztelt prototípus vagy piacra vihető termék, szolgáltatás, technológia vagy tudományos eredmény formájában öltött testet. A konzorcium vállalta, hogy a projektben végzett kutatómunkáról, annak eredményeiről legalább 108 Q1 besorolású, tehát az adott szakterület felső negyedébe tartozó folyóiratban megjelenő publikációt készítenek. Eddig 85 publikáció jelent meg, túlteljesítve a tervezéskor kigondolt „egy hónap, egy publikáció” elképzelést. A 16 iparjogvédelmi bejelentést tettek, 7 esetben pedig szabadalmi bejegyzést.
A konzorcium egyik tagja a pályázat tervezésekor és benyújtásakor a Miskolci Egyetem vezetésével a BorsodChem Zrt. volt.
S. Varga Béla, a vállalat HR és kommunikációs vezetője a közös munka néhány kézzelfogható elemét mutatta be:
- 1 tonnás, és 5 tonnás készenléti reaktor létrehozása;
- 20 db kísérleti termék gyártása;
- 4 db nagy laboratóriumi nagyműszer;
- 23 db új analitikai módszer;
- 3 új analitikai mérnök;
- puliuretán hulladékból nagy felületű szénhabot előállító, kémiai újrahasznosítási módszer és technológia kidolgozása a BorsodChem számára;
- kémiai-informatikai keretrendszer, poliuretán tárházat kifejlesztése és alkalmazása a BorsodChem-mel folyó közös kutatások számára.
Hozzátette azt is, hogy a vállalásokat sikeresen teljesítették és nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő vizsgálati és tesztelési folyamatokhoz alkalmas laboratóriumi hátteret hoztak létre. Kiemelte, hogy a FIEK projektnek köszönhetően a Miskolci Egyetemen izocianátokra vonatkozó előképzést kapnak a vegyészmérnök hallgatók, ezzel is biztosítva a magasa színvonalú utánpótlásképzést.
További információ kérhető:
Gruber Gabriella
+36 30 145 3797
gruber.gabriella@uni-miskolc.hu