Lezárult a „Többször használható antivirális és antibakteriális maszkbetét (fotoaktív membránszűrő) kifejlesztése” elnevezésű projekt a Miskolci Egyetemen

írta Sajtóközlemény, 2022. február 24–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

AKTUALITÁSOK

A cél egy többször is használható antivirális és antibakteriális maszkbetét (membránszűrő) kifejlesztése volt, amely jelentősen növelheti a jelenleg használatos maszkok hatékonyságát. A miskolci kutatók sikeresen oldották meg a feladatot.

Lezárult a „Többször használható antivirális és antibakteriális maszkbetét (fotoaktív membránszűrő) kifejlesztése” elnevezésű projekt a Miskolci Egyetemen

A Miskolci Egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központjának és a Műszaki Anyagtudományi Karának kutatói valósították meg a maszkbetét prototípusának kifejlesztését és tesztelését.

Mivel a vírusok átlagos mérete három nagyságrenddel kisebb, mint a baktériumoké a membrán technológia tervezése a vírusok eltávolítására igazi kihívást jelentett. A COVID-19 vírus mérete egyébként valamelyest segítette a munkát, ugyanis 250-300 nanométeres nagyságával a nagyobbak közé tartozik. A kutatók szem előtt tartották a maszkbetétek olcsó és költséghatékony tervezését és előállítását is, ami rendkívül fontos a későbbi gyártás szempontjából.

A kutatás eredményeként olyan termék jelenhet meg a piacon, amire – különösen az elmúlt hónapokhoz hasonló helyzet esetén, de akár kisebb fertőzések esetén is – valós igény várható nemcsak a lakossági, de egészségügyi vagy rendészeti oldalról is.

A Miskolci egyetem kutatói eredményeikkel szeretnének hozzájárulni a nagy mennyiségű veszélyes hulladékként jelentkező eldobható arcmaszkok használatának csökkentéséhez és a biztonságosabb arcmaszkok használatát lehetővé tenni mindenki számára.

A most kifejlesztett maszkbetét ugyanis többször felhasználható sterilizálást követően. Ezáltal egy már használt védőeszköz nem egyből a szeméttárolóban végzi. Ez pedig jelentősen csökkentheti a környezeti terhelést és a fertőzésveszélyt, mivel az eldobható maszkokon lévő vírusok és baktériumok az eldobást követően még mindig fertőző képesek és ez veszélyforrást jelent a lakosságra, ezért tartjuk számon veszélyes hulladékként.

A projekt megvalósításához kapcsolódóan a Miskolci Egyetem kutatói szabadalmi bejelentést tettek, eredményeiket ezt követően rangos angol nyelvű szaklapokban fogják közzétenni, de az ITM koronavírussal kapcsolatos kiadványában is megjelennek a kutatás eredményei magyar nyelven.

AKTUALITÁSOK: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 613 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 718 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 840 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 860 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 898 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30