„Jószándékkal és figyelemmel fordulunk egymás felé. Az egymáshoz látogatásokból pedig mindig kialakul valami, ami épít bennünket. Ebből a mai találkozásból is tudunk majd építkezni. Mi nagyon örülünk annak, hogy a miskolci kollégák saját munkáikba időnként bevonják a mi munkatársainkat és természetes volt, hogy mi aztán fordítva, a saját projektünkbe kérjük az ő közreműködésüket. Ezek a közös publikációk, a közös projektekben való részvétel, olyan szakmai és emberi kapcsolatot teremt a két intézmény munkatársai között, ami emberileg is közelebb hoz bennünket”, mondta Csernicskó István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora a Miskolci Egyetemen tett látogatásakor. Hozzátette: amikor hallgatóik Miskolcon tanulnak Erasmus ösztöndíjjal vagy Makovecz ösztöndíjjal, az nem csak azt jelenti, hogy néhány hétig itt tartózkodnak és itt belekóstolnak a magyarországi egyetemi életbe, hanem azt is, hogy a jó gyakorlatokat, jó tapasztalatokat elviszik a beregszászi intézménybe, és a kárpátaljai magyar közösséget erősítik.
Csernicskó István hangsúlyozta, hogy a földrajzi közelségből is fakadó egymásra utaltságot is megtölti a két intézmény tartalommal. Előny, hogy tanulhatnak egymástól mind a hallgatók, mind a kollégák, valamint értékelhetik egymás jó gyakorlatait is. A beregszászi főiskola rektora megemlítette, hogy az ukrán háború idején több hallgatójuk és oktatójuk is a Miskolci Egyetemen tartózkodik, és nemcsak szállást kapnak, hanem a tanulmányaikat folytatják vagy részt vesznek az oktatói-tudományos életben. Ennek pedig az az előnye, hogy úgy térhetnek majd haza, hogy folytatni tudják, amit korábban elkezdtek.
Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora kiemelte: több területen van együttműködés a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Miskolci Egyetem között. Közös kutatásokban vettek részt, közös konferenciákat szerveztek, együtt tevékenykednek a közös történelmi múlt feltárásában. A beregszászi intézmény fontos szerepet tölt be abban, hogy a kárpátaljai magyarság egyben maradjon, jegyezte meg Prof. Dr. Horváth Zita.
„A hozzánk forduló kárpátaljai oktatóknak nem csak szállást biztosítunk, hanem be tudnak kapcsolódni a szakmai munkába. Ugyanezt tudjuk kínálni a hallgatóknak. Különböző módokon próbáltunk gyűjteni az egyetemi gyűjtőpontokon tartós élelmiszert, higiénés termékeket, jó minőségű ruhákat és készpénzt. Az egyetem fenntartó alapítványa, az Universitas Miskolcinensis Alapítvánnyal közösen pedig a jótékonysági hangversenyt szerveztünk a Bartók Béla Zeneművészeti Karunk közreműködésével, amelynek a bevételét a beregszászi partnerintézményünk javára ajánlottuk fel”, mondta a Miskolci Egyetem rektora.
Prof. Dr. Horváth Zita a találkozó alkalmával átadta a jótékonysági koncert készpénzben beérkezett bevételét Csernicskó Istvánnak. A bankszámlára érkezett összeget már korábban átutalta az Universitas Miskolcinensis Alapítvány. A Miskolci Egyetem rektora elmondta, hogy nem csak egyetemi polgárok, hanem külsős szervezetek is adakoztak, köztük például a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Ipar Kamara is jelentős összeget ajánlott fel. A két intézmény közös munkája a közeljövőben megjelenő „Kárpát-medence földrajza” című kötet, melynek a népességföldrajzzal foglalkozó fejezetét a Miskolci Egyetem oktatói írták.
Miskolc, 2022. június 10.