A diákmunka diákok által végzett tevékenység, mely a közhiedelemmel ellentétben nem idénymunka, tehát nem csak nyári munka, hanem az egész év folyamán végezhető, más munkával egyenértékű minőséget rejtő fogalom. – Adja meg a választ egy jól ismert internetes oldal, a diákmunka kifejezésre.
Hogyan fogjunk neki?
Sokan nem tudják, merre induljanak, hiszen mindenfélét hallhat az ember, és tapasztalat híján nehéz kiválasztani, melyik a legjobb út. Kétféle módon vághatsz neki. Vagy saját szakálladra választasz munkahelyet, egy adott internetes vagy más egyéb hirdetésre önállóan jelentkezve, vagy valamilyen szövetkezeten keresztül jelentkezel egy állásra, ezzel leredukálva a kismillió adminisztratív munkát. (TIPP: Novemberi számunkban részletes elérhetőséget adtunk jó pár országos diákmunkával kapcsolatos szövetkezethez.)
Fokozottan ügyelj a következőekre:
1. Válaszd a legmegfelelőbbet!
Nyílván a szorgalom és a kitartás minden munka alapja, de fontos, hogy olyanba vágj bele, amit tényleg elhivatottan végig tudsz csinálni, ami közel áll hozzád. Sokan inkább a légkondis irodákra szavaznak, és számítógépes, egyhelyben ülős munkát keresnek, de bő számmal akadnak, akik inkább aktívan töltenék a munkaidőt, és odakint a szabadban fagyit árulnának, vagy újságot osztanának inkább. Mindig légy tisztában a képességeiddel, és azzal, hogy melyik a neked legkézenfekvőbb.
TIPP: Ha egy adott terület kifejezetten érdekel, de még nem tartasz végzés előtt így nem adott a gyakornoki munkalehetőség, akkor is érdeklődhetsz bizonyos cégeknél, hogy van-e valami olyan alernatíva, ami lehetőséget adhat leendő foglalkozásod közelébe kerülni bármilyen úton módon. Ha kávéfőzésről és lóti-futi munkáról van szó, akkor is vágj bele, hiszen mindenki megjárja a szamárlétra összes fokát.
2. Légy tájékozott!
Mindig olvass utána, hogy melyek a jogaid, kötelezettségeid, és légy tisztában minden fontos kérdéssel, amely a munkád során érinthet. Fontos, hogy már a munka megkezdése előtt képbe légy ezekkel a dolgokkal kapcsolatosan, és ha valami nem tiszta, akkor kérdezz bátran leendő munkaadódtól! Sokkal jobb a dolgok elébe menni, és időben választ kapni a felmerülő kérdésekre, mint később szembesülni a tényekkel.
3. Legyen munkaszerződésed!
Ha megvan a kiválasztott szövetkezet, jelentkeztél a munkára és meg is kaptad azt, akkor ügyelj arra, hogy semmiképp ne verhessenek át, és egyéb félreértésekre se kerülhessen sor. Ezeket védi ki a munkaszerződés, amelynek tartalmaznia kell a fizetésedre, munkaórádra és beosztásodra vonatkozó információkat. A munkaviszonyt létesítő munkaszerződést kötelezően írásba kell foglalni, ami a munkáltató kötelezettsége. A munkaviszony létrejöttét legkésőbb a munkavállaló munkába lépéséig be kell jelenteni az adóhatóságnál is, ennek hiányában ugyanis a foglalkoztatás „feketének” minősül. Ez akár azt is vonhatja maga után, hogy a munkaviszony végén nem a megfelelően jutsz a fizetésedhez.
4. A szabadságolás kérdése
Természetesen abban az esetben, ha csupán rövid időre tervezed a munkát, ez téged nem érint, ám ha az egész nyarat végig dolgozod, akkor jó, ha tudod, hogy pár nap szabadság neked is jár, diákmunka ide vagy oda! A legbiztosabb, ha már előre rákérdezel a dologra, és tisztázod ezt a kérdést, de általában véve egy hónap után jár két szabadnap.
5. Ismerd a szabályokat!
Természetesen nem kell kívülről fújnod, a munkáltatódat érintő szabályokat, de jó, ha tisztában vagy ezekkel, hogy ne húzhassanak csőbe. A legfontosabb betartandó előírások közé tartozik például, hogy 16 éven aluli fiatalokat csak szülői beleegyezéssel alkalmazhatnak (kivéve, ha iskola szünet van, akkor 15 éves kor a limit), illetve, hogy a hagyományos munkaszerződés esetében az alapbérnek el kell érnie a minimálbér összegét, amely óradíjas foglalkoztatásnál körülbelül 584 forint óránként. Fontos szabálynak minősül az is, hogy a fiatal munkavállaló éjszakai munkát nem végezhet, valamint rendkívüli munkaidő nem rendelhető el. Éjszakai munkának minősül a 22.00 és 06.00 óra közötti időtartam. Rendkívüli munkavégzésnek a napi munkaidőt meghaladó munkavégzés minősül (pl. a napi nyolc órás munkaidő utáni munka).
Ha ezekre odafigyelsz, és bátran belevágsz, akkor biztos, hogy rengeteg új tapasztalattal és nem utolsó sorban egy jó adag zsebpénzzel leszel gazdagabb a nyár végére. Jó munkát és kellemes nyarat kívánunk!