Munkára fel!

írta Kerekes Bernadett , 2015. június 8–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

AKTUALITÁSOK

Közeleg a nyár, a felhőtlen bulizások, a kikapcsolódás időszaka. Nem árt azonban arra is gondolnunk, hogy az elkövetkezendő pár hónap nem csupán a lazításra lesz alkalmas, hanem arra is, hogy pénzt keressünk, tapasztalatokat gyűjtsünk, mondjuk egy hozzánk közel álló diákmunka keretein belül.

Munkára fel!

A diákmunka diákok által végzett tevékenység, mely a közhiedelemmel ellentétben nem idénymunka, tehát nem csak nyári munka, hanem az egész év folyamán végezhető, más munkával egyenértékű minőséget rejtő fogalom. – Adja meg a választ egy jól ismert internetes oldal, a diákmunka kifejezésre.

Hogyan fogjunk neki?

Sokan nem tudják, merre induljanak, hiszen mindenfélét hallhat az ember, és tapasztalat híján nehéz kiválasztani, melyik a legjobb út. Kétféle módon vághatsz neki. Vagy saját szakálladra választasz munkahelyet, egy adott internetes vagy más egyéb hirdetésre önállóan jelentkezve, vagy valamilyen szövetkezeten keresztül jelentkezel egy állásra, ezzel leredukálva a kismillió adminisztratív munkát. (TIPP: Novemberi számunkban részletes elérhetőséget adtunk jó pár országos diákmunkával kapcsolatos szövetkezethez.)

Fokozottan ügyelj a következőekre:

1.    Válaszd a legmegfelelőbbet!

Nyílván a szorgalom és a kitartás minden munka alapja, de fontos, hogy olyanba vágj bele, amit tényleg elhivatottan végig tudsz csinálni, ami közel áll hozzád. Sokan inkább a légkondis irodákra szavaznak, és számítógépes, egyhelyben ülős munkát keresnek, de bő számmal akadnak, akik inkább aktívan töltenék a munkaidőt, és odakint a szabadban fagyit árulnának, vagy újságot osztanának inkább. Mindig légy tisztában a képességeiddel, és azzal, hogy melyik a neked legkézenfekvőbb.

TIPP: Ha egy adott terület kifejezetten érdekel, de még nem tartasz végzés előtt így nem adott a gyakornoki munkalehetőség, akkor is érdeklődhetsz bizonyos cégeknél, hogy van-e valami olyan alernatíva, ami lehetőséget adhat leendő foglalkozásod közelébe kerülni bármilyen úton módon. Ha kávéfőzésről és lóti-futi munkáról van szó, akkor is vágj bele, hiszen mindenki megjárja a szamárlétra összes fokát.

2.    Légy tájékozott!

Mindig olvass utána, hogy melyek a jogaid, kötelezettségeid, és légy tisztában minden fontos kérdéssel, amely a munkád során érinthet.  Fontos, hogy már a munka megkezdése előtt képbe légy ezekkel a dolgokkal kapcsolatosan, és ha valami nem tiszta, akkor kérdezz bátran leendő munkaadódtól! Sokkal jobb a dolgok elébe menni, és időben választ kapni a felmerülő kérdésekre, mint később szembesülni a tényekkel.

3.    Legyen munkaszerződésed!

Ha megvan a kiválasztott szövetkezet, jelentkeztél a munkára és meg is kaptad azt, akkor ügyelj arra, hogy semmiképp ne verhessenek át, és egyéb félreértésekre se kerülhessen sor. Ezeket védi ki a munkaszerződés, amelynek tartalmaznia kell a fizetésedre, munkaórádra és beosztásodra vonatkozó információkat. A munkaviszonyt létesítő munkaszerződést kötelezően írásba kell foglalni, ami a munkáltató kötelezettsége. A munkaviszony létrejöttét legkésőbb a munkavállaló munkába lépéséig be kell jelenteni az adóhatóságnál is, ennek hiányában ugyanis a foglalkoztatás „feketének” minősül. Ez akár azt is vonhatja maga után, hogy a munkaviszony végén nem a megfelelően jutsz a fizetésedhez.

4.    A szabadságolás kérdése

Természetesen abban az esetben, ha csupán rövid időre tervezed a munkát, ez téged nem érint, ám ha az egész nyarat végig dolgozod, akkor jó, ha tudod, hogy pár nap szabadság neked is jár, diákmunka ide vagy oda! A legbiztosabb, ha már előre rákérdezel a dologra, és tisztázod ezt a kérdést, de általában véve egy hónap után jár két szabadnap.

5.    Ismerd a szabályokat!

Természetesen nem kell kívülről fújnod, a munkáltatódat érintő szabályokat, de jó, ha tisztában vagy ezekkel, hogy ne húzhassanak csőbe. A legfontosabb betartandó előírások közé tartozik például, hogy 16 éven aluli fiatalokat csak szülői beleegyezéssel alkalmazhatnak (kivéve, ha iskola szünet van, akkor 15 éves kor a limit), illetve, hogy a hagyományos munkaszerződés esetében az alapbérnek el kell érnie a minimálbér összegét, amely óradíjas foglalkoztatásnál körülbelül 584 forint óránként. Fontos szabálynak minősül az is, hogy a fiatal munkavállaló éjszakai munkát nem végezhet, valamint rendkívüli munkaidő nem rendelhető el. Éjszakai munkának minősül a 22.00 és 06.00 óra közötti időtartam. Rendkívüli munkavégzésnek a napi munkaidőt meghaladó munkavégzés minősül (pl. a napi nyolc órás munkaidő utáni munka). 

Ha ezekre odafigyelsz, és bátran belevágsz, akkor biztos, hogy rengeteg új tapasztalattal és nem utolsó sorban egy jó adag zsebpénzzel leszel gazdagabb a nyár végére. Jó munkát és kellemes nyarat kívánunk!

AKTUALITÁSOK: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 613 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 687 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 808 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 829 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 866 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30