Társadalmi innovátorok találkozása Irotán

írta Sajtóanyag, 2015. augusztus 18–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Immár hatodik alkalommal rendezték meg a Miskolci Egyetem által kezdeményezett „Periféria” Nyári Egyetem rendezvényét Irotán.

Társadalmi innovátorok találkozása Irotán

C:RegiMunkaegyetemkarkarprojektTAMOP_2015TAMOP_421Dszervezkommunik	modell_logo.png

MEGTK25_B

„Társadalmi Innovációk generálása Borsod-Abaúj-Zemplén megyében”

TÁMOP-4.2.1.D-15/1/KONV-2015-0009

3515 Miskolc Egyetemváros 1. Tel: +36-46-565-111/20-23 e-mail: t-modell@uni-miskolc.hu

Immár hatodik alkalommal került sor a Miskolci Egyetem által kezdeményezett „Periféria” Nyári Egyetem megrendezésére Irotán. A helyszín nem véletlen: hol másutt, mint az ország egyik leghátrányosabb, bár festői szépségű kistelepülésén tudnak az ország több felsőoktatási intézményéből érkező egyetemisták hitelesen eszmét cserélni országos hírű kutatókkal és gyakorlati szakemberekkel a leszakadó vidék, a kistelepülések, a társadalmi megújulás kérdéseiről. Az idén a társadalmi innováció került a fókuszba. A délutáni előadások és a délelőtti terepmunka a társadalmi szereplők részvételével, társadalmi célok megvalósítása érdekében létrehozott új társadalmi kapcsolódásokkal, új termékekkel és eljárásokkal foglalkoztak. A program a Miskolci Egyetemen „Társadalmi innováció generálása Borsod-Abaúj-Zemplén megyében”, vagy röviden csak T-MODELL címen  futó, a Széchenyi 2020 Program által támogatott (TÁMOP 4.2.1.-D/1/15/KONV 0009. számú) projekthez illeszkedik.A nyári egyetemen résztvevő több mint húsz egyetemi hallgatóban az a közös, hogy érdeklődnek a társadalom és a gazdaság regionális egyenlőtlenségei mögött meghúzódó folyamatok iránt és érdeklődésük nem pusztán elméleti, ők maguk is szeretnének bekapcsolódni a kistelepüléseket feszítő problémák megoldásába. Az ebben az évben meghívott több mint tíz előadó, így Dr. Pataki György és Dr. Bajmóczi Zoltán  egyetemi oktató,  Dr. Nemes Gusztáv, Nagy Ferenc, Vágvölgyi Gusztáv, Enyingi Tibor, Horváth János  fejlesztő, L.Ritók Nóra, Lenkey Péter, Rét Zsófia és Ágoston László társadalmi vállalkozók, valamint  Dicső László és Bende György polgármesterek mindegyike társadalmi innovátor, a társadalmi gazdaság gerjesztője a maga területén. Az elhangzott előadásokról a hallgatók emlékeztetőket készítettek, valamint bekapcsolódtak egy, a Cserehát déli részén végzett kérdőíves lekérdezésbe is. A közel kétszáz helyi lakosoktól begyűjtött információk a helyi foglalkoztatás új lehetőségeinek feltárásához járulnak hozzá. Mindemellett jutott idő filmvetítésre, kincskereső túrára és természetesen az esti világmegváltó beszélgetésekre is. A hallgatók részéről a végkövetkeztetés egyértelmű: Jövőre, veletek, ugyanitt!A képzés szervezői a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézete, Munka- és Társadalom-gazdaságtan Intézeti Tanszékének oktatói voltak, G.Fekete Éva professzor asszony vezetésével.

• Fontos idegenbeli sikerrel tért haza Pécsről a MEAFC!

Fontos idegenbeli sikerrel tért haza Pécsről a MEAFC! • 4 napja

Az U20-as magyar válogatott egyik legjobbjának, Demeternek a kosarával indult a mérkőzés, ám a MEAFC két passzos, leütés nélkül támadással azonnal egyenlített. Az „A” csoportos bajnokságban is rendre komolyabb szerephez jutó Antóni könnyed ziccerét ismét Galló kosara követte, majd Drahos és Szögi vezetésével ellépett ellenfelétől a Miskolc (4-15).

• Jelentkezz Te is mentoráltnak a HÖOK Tehetségmentor programjába!

Jelentkezz Te is mentoráltnak a HÖOK Tehetségmentor programjába! • 4 napja

A 2017/2018-as tanévben folytatódik a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának Tehetségmentor programja. Az általunk létrehozott hálózat összekapcsolja a tehetséggondozás szereplőit - a felsőoktatási intézményeket és azok tehetséggondozási programjait, az OTDK-t, a kari TDK-kat, szakkollégiumokat - az elsőéves hallgatókkal. A kortárssegítésen alapuló rendszerben a tehetséges hallgatók szakmai előmenetelét a jövőben az oktatók és a tudományos munkatársak mellett Tehetségmentorok is segítik.

• Sikeres év van a Miskolci Egyetem Terplán Zénó Programja mögött

Sikeres év van a Miskolci Egyetem Terplán Zénó Programja mögött • 9 napja

A Terplán Zénó professzorról elnevezett, a műszaki karok reformprogramja félidejéhez érkezett. Eddig 60 fiatal oktató és kutató kapott anyagi támogatást szakmai előrehaladásához. Közülük többen tudományos fokozatot szereztek, vagy a támogatás segítségével teljesítették a fokozatszerzésükhöz szükséges kritériumokat, nemzetközileg is minősített tudományos cikket írtak, miközben aktívan részt vettek a hallgatók sikeres tanulmányi előrehaladásának támogatásában, és tökéletesítették nyelvtudásukat.

• Miskolci Egyetem: Felsőoktatás Ózdon és Sátoraljaújhelyen

Miskolci Egyetem: Felsőoktatás Ózdon és Sátoraljaújhelyen • 11 napja

A felsőfokú oktatás minőségének, hatékonyságának és hozzáférhetőségének javítását, az oktatásban való részvétel növelését tűzte ki célul a Miskolci Egyetem „Főnix ME - Megújuló Egyetem” projektje. Ennek keretében az idei tanévtől Ózdon és Sátoraljaújhelyen is megkezdődött a felsőfokú képzés.

Rada János