Társadalmi innovátorok találkozása Irotán

írta Sajtóanyag, 2015. augusztus 18–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

Immár hatodik alkalommal rendezték meg a Miskolci Egyetem által kezdeményezett „Periféria” Nyári Egyetem rendezvényét Irotán.

Társadalmi innovátorok találkozása Irotán

C:RegiMunkaegyetemkarkarprojektTAMOP_2015TAMOP_421Dszervezkommunik	modell_logo.png

MEGTK25_B

„Társadalmi Innovációk generálása Borsod-Abaúj-Zemplén megyében”

TÁMOP-4.2.1.D-15/1/KONV-2015-0009

3515 Miskolc Egyetemváros 1. Tel: +36-46-565-111/20-23 e-mail: t-modell@uni-miskolc.hu

Immár hatodik alkalommal került sor a Miskolci Egyetem által kezdeményezett „Periféria” Nyári Egyetem megrendezésére Irotán. A helyszín nem véletlen: hol másutt, mint az ország egyik leghátrányosabb, bár festői szépségű kistelepülésén tudnak az ország több felsőoktatási intézményéből érkező egyetemisták hitelesen eszmét cserélni országos hírű kutatókkal és gyakorlati szakemberekkel a leszakadó vidék, a kistelepülések, a társadalmi megújulás kérdéseiről. Az idén a társadalmi innováció került a fókuszba. A délutáni előadások és a délelőtti terepmunka a társadalmi szereplők részvételével, társadalmi célok megvalósítása érdekében létrehozott új társadalmi kapcsolódásokkal, új termékekkel és eljárásokkal foglalkoztak. A program a Miskolci Egyetemen „Társadalmi innováció generálása Borsod-Abaúj-Zemplén megyében”, vagy röviden csak T-MODELL címen  futó, a Széchenyi 2020 Program által támogatott (TÁMOP 4.2.1.-D/1/15/KONV 0009. számú) projekthez illeszkedik.A nyári egyetemen résztvevő több mint húsz egyetemi hallgatóban az a közös, hogy érdeklődnek a társadalom és a gazdaság regionális egyenlőtlenségei mögött meghúzódó folyamatok iránt és érdeklődésük nem pusztán elméleti, ők maguk is szeretnének bekapcsolódni a kistelepüléseket feszítő problémák megoldásába. Az ebben az évben meghívott több mint tíz előadó, így Dr. Pataki György és Dr. Bajmóczi Zoltán  egyetemi oktató,  Dr. Nemes Gusztáv, Nagy Ferenc, Vágvölgyi Gusztáv, Enyingi Tibor, Horváth János  fejlesztő, L.Ritók Nóra, Lenkey Péter, Rét Zsófia és Ágoston László társadalmi vállalkozók, valamint  Dicső László és Bende György polgármesterek mindegyike társadalmi innovátor, a társadalmi gazdaság gerjesztője a maga területén. Az elhangzott előadásokról a hallgatók emlékeztetőket készítettek, valamint bekapcsolódtak egy, a Cserehát déli részén végzett kérdőíves lekérdezésbe is. A közel kétszáz helyi lakosoktól begyűjtött információk a helyi foglalkoztatás új lehetőségeinek feltárásához járulnak hozzá. Mindemellett jutott idő filmvetítésre, kincskereső túrára és természetesen az esti világmegváltó beszélgetésekre is. A hallgatók részéről a végkövetkeztetés egyértelmű: Jövőre, veletek, ugyanitt!A képzés szervezői a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézete, Munka- és Társadalom-gazdaságtan Intézeti Tanszékének oktatói voltak, G.Fekete Éva professzor asszony vezetésével.

• Tegyük szebbé, élhetőbbé és tisztábbá közösen egyetemünk!

Tegyük szebbé, élhetőbbé és tisztábbá közösen egyetemünk! • 6 napja

A Miskolci Egyetem is csatlakozott idén az Innovációs és Technológiai Minisztérium által meghirdetett Önkéntesen a tiszta Magyarországért programhoz a TeSzedd! akció keretében. Ennek keretein belül 2021.10.22-én, pénteken 10:00-kor az E/7-es irodaépület bejáratához várjuk önkéntes alapon dolgozóink, hallgatóink segítségét szemétszedési akciónkhoz, mely keretében tisztábbá tesszük környezetünket és ezáltal tágabb életterünket.

• "Mit hozunk otthonról? – családi mintáink. És mit kezdünk velük?" • 6 napja

A szüleinken túl, a tágabb családból hozott minták befolyásolják döntéseinket, hozzáállásunkat, választásainkat. Ugyanakkor szeretjük magunkat életünk aktív alakítóinak látni, olyannak, aki mentes mások befolyásától. A családi minták önbizalom-növelő és identitást erősítő tényezők életünkben, de ehhez az szükséges, hogy hitelesen tudjuk közvetíteni a gyerekeink felé ezeket a példákat – hangzott el a Mathias Corvinus Collegium (MCC) miskolci rendezvényén.

• Átadták a felújított MOL Intézeti Tanszéket a Miskolci Egyetemen

Átadták a felújított MOL Intézeti Tanszéket a Miskolci Egyetemen • 7 napja

Megújult a Miskolci Egyetem Kőolaj és Földgáz Intézetében működő MOL Intézeti Tanszék. A színvonalas oktatási környezet kialakítása érdekében a helyiségek új bútorokat kaptak, valamint új, a tanulást segítő térképek, képernyők, poszterek kerültek a falakra. A tanszék korszerűsítése a MOL és a Miskolci Egyetem közötti stratégiai együttműködés részeként valósult meg: a vállalat célja, hogy hozzájáruljon a jövő mérnökeinek képzéséhez.

• Megújul a tanárképzés a Miskolci Egyetemen

Megújul a tanárképzés a Miskolci Egyetemen • 14 napja

A jogszabályi változások eredményeként már részben most is, de egységesen jövő szeptembertől változik a pedagógusképzés. Bemutatkozott a Tanárképző Intézet augusztus 1-től kinevezett új főigazgatója, Dr. K. Nagy Emese is.

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Berényi Barbara

Oláh Zsófia

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra