Együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet

írta ME Sajtóanyag , 2015. szeptember 14–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

AKTUALITÁSOK

A korábbi évek különböző típusú együttműködéseinek tervezhetőbbé és szorosabbá tétele érdekében együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet szeptember 14-én. Az együttműködés a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karát és az Alkalmazott Földtudományi Kutató Intézetet érintette.

Együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet

Az együttműködés kiterjesztését és új tartalommal való megtöltését a Miskolci Egyetem és az Innocenter Kft. alábbi című, támogatásban részesített pályázata tette lehetővé. „Interdiszciplináris kutatói teamek létrehozása és felkészítése a nemzetközi programokban való részvételre környezetbiztonsági kutatási területeken” GEO-TEAM - TÁMOP-4.2.2.D-15/1/KONV-2015-0030.A pályázati projekt átfogó célja a Miskolci Egyetem nemzetközi kutatás-fejlesztési potenciáljának növelése a környezetbiztonsági kutatások területén. Ezen átfogó cél megvalósítása érdekében a Miskolci Egyetem jelen projekt keretében három kiemelt célt fogalmazott meg, mely célok a következők:

  • A kutatások nemzetközi beágyazottságának növelése. Ennek keretén belül a kutatók kutatás-módszertani továbbképzésének megvalósulása, az európai uniós kulcstechnológiákhoz igazított új kutatási területek megtalálása, innovatív pilot kutatási projektek megvalósulása.

  • A gazdasági szférával való együttműködés fokozása. A nemzetközi K+F és innovációs együttműködés, nemzetközi kapcsolat- és hálózatépítés, a kutatói teamek és a vállalkozások közötti tudományos együttműködések elősegítése, valamint a kutatás-fejlesztést támogató tudományos adattárak, adatbázisok beszerzése, fejlesztése.

  • A Miskolci Egyetem K+F+I feltételrendszerének javítása, a tudástermelés fokozása érdekében, vagyis fiatal kutatók alkalmazása, fiatal kutatók, doktoranduszok és hallgatók bevonása, és ez által tapasztalatszerzés a nemzetközi kutatásokban.

A projekt eredményeként a nemzetközi kutatás-fejlesztési programok szereplőivel való intézményes együttműködésre építve növekedni fog a Miskolci Egyetem potenciálja a kutatás-fejlesztés, és ezen keresztül az innováció terén.Az együttműködési megállapodás kiterjed a két szervezet közös innovációs és fejlesztési tevékenységének vagy szolgáltatásainak fejlesztésére, közös K+F irányok meghatározására, nemzetközi partnerkeresések közös megvalósítására, törekvés a H2020, valamint más nemzetközi projekt-kezdeményezésekben való közös fellépésre, közös pályázati részvételre. A preferált nemzetközi pályázatokon való közös részvétel mellett az együttműködő felek szándékaikat fejezik ki a magyar K+F pályázati rendszerben való közös fellépésre is.

Magyar Földtani és Geofizikai Intézet bemutatása

A Magyar Földtani és Geofizikai Intézetet (MFGI) 2012 áprilisában alapította Magyarország kormánya a saját szakterületükön emblematikusnak számító Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI) és Eötvös Loránd Geofizikai Intézet (ELGI) egyesítésével. Az új intézmény emellett feladatokat vett át a megszűnt Vízügyi Tudományos Kutatóintézettől (VITUKI). Alapító okirata szerint az MFGI központi költségvetési szervként működő kutatóintézet, amely a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium irányítása alatt működve a magyar állam földtani feladatait végzi, illetve jogszabályi felhatalmazás alapján középirányító szervének – a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalnak (MBFH) munkájában is közreműködik. Az alapítói szándék egyrészt a tradicionális feladatok továbbvitele volt; a gazdaság, az ipar és az állam szerepének felgyorsult változásával azonban mindezek újragondolása és további tevékenységek megjelenése is szükségesek voltak ahhoz, hogy az új intézmény eleget tegyen napjaink kihívásainak.

Az intézetben zajló alap-és tudományos kutatások közt kiemelt helyet foglal el Földünk földtani, vízföldtani és fizikai változásainak országos alaphálózatokból történő nyomon követése. Nagy szerephez jut továbbá a fosszilis energiahordozók, a geotermikus energia, az ércek és nemfémes nyersanyag-potenciálok hazai értékelése, valamint az építőipari nyersanyagok és az aggregátumok készletének meghatározása.

A földtani veszélyek vizsgálatának keretében történik a földrengés-veszélyeztetettség, a felszíni deformációk, a talaj-és kőzetmozgások felmérése, a mérnök-szeizmikus térképezés, az üregkutatás, a felszínsüllyedés-és partfalállékonyság-vizsgálat. Korszerű térinformatikai rendszerek, elméletek támogatják a kutatásokat segítő ún. „tematikus adatbázisok” építését, kezelését és az adatok szolgáltatását, amelynek eredményeképpen az MFGI az MBFH-val együtt hazánk legteljesebb földtani, geofizikai és bányászati adatrendszere felett rendelkezik.

Fontos feladatot jelent a munkák sorában az alapkutatás, vagyis a Föld belső szerkezetének földtani, geofizikai módszerekkel történő megismerése, a felsőlégkörben zajló fizikai folyamatok vizsgálata és az ehhez kapcsolódó eljárások nemzetközileg is elismert továbbfejlesztése. Az intézet további, lényeges tevékenysége a regionális és mélységi vízadó rendszerek vizsgálata és modellezése, illetve jelentős, aktuális feladatot jelentenek a klímaváltozást kiváltó folyamatokkal és hatásokkal, az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatos kutatások, amelyek a klímapolitikát szolgáló nemzeti stratégiák kiindulópontját adják. Végül, de nem utolsósorban, az intézet gondozza a Földtani és Geofizikai Szakkönyvtárat, a Földtani Kiállítást és az Eötvös Loránd Emlékgyűjteményt, részt vállal a felsőoktatásban, valamint nagy energiát fordít a tudomány-népszerűsítésre.

fotó: Kiss Viktor 

AKTUALITÁSOK: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 613 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 466 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 588 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 608 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 646 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30