Civil Rádió Miskolc

írta Tóth Evelin, 2015. november 28–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

A Civil Rádió Miskolc egy olyan médiafelület Miskolcon, amit nem vezérelnek politikai vagy gazdasági érdekek, csak a jó értelemben vett egyéni érdekek. Király Csabától érdeklődtünk, miben is különbözik a CiRMi a többi rádiótól.

Civil Rádió Miskolc

Miért érdekesebb a CiRMi a hagyományos rádióknál?

Mindenki, aki bejön hozzánk rádiózni, olyan témákat dolgoz fel, amiket akar, azzal foglalkozik, amivel szeretne. Nem szabunk határokat – persze azért bízunk mindenki józan eszében –, és bárki bátran önmegvalósíthat nálunk, ráadásul még segítünk is neki!
Ez pont, hogy egy másik érdekességét szüli a CiRMi-nek, mivel a témaszabadságnak köszönhetően olyan dolgokról lehet hallani a rádiónkban, amikről máshol nem. Azért a két dolog kombinációja elég jól eső érzést tud nyújtani: azzal foglalkozol, amivel szeretnél, ahogyan szeretnél, és ezt ráadásul megoszthatod másokkal is.
Harmadik érdekességként pedig a közösséget emelném ki; mivel kitűzött célunk volt, hogy a fentebb említetteket egy fiatalokból álló, rádiózó közösséggel érjük el. Na, ez össze is jött, és jobb napjainkon 10-15 fő is összejön egy adásnapon, akik rádióznak, közben pedig megy a móka, és kacagás.
Ami még izgalmas, hogy nálunk úgy rádiózik mindenki, hogy nem tud rádiózni. Lelkes amatőrökként kezdtük el az egészet, önkéntes alapon. De ez manapság is jellemző. Elég, ha valakinek van egy ötlete meg lelkesedése. Felveszi velünk a kapcsolatot, bejön hozzánk, és kap egy mentort, aki aztán segíteni fog neki ezt az egészet megvalósítani. Ilyen szerintem nincs más rádióknál.

Miket értetek el eddig?

Van mire büszkének lennünk. Az egész rádiót néhány miskolci civil szervezet indította el konzorciumban, 2014. tavaszán a Norvég Civil Támogatási Alap segítségével. A hosszas előkészítés, tervezés után október 16-án volt az első, kísérleti adásunk, ami még akkor bruttó másfél órás volt, és nem is élőben rögzítettük. Az első élő adásunk – és ezt tekintjük a CiRMi születésnapjának is – 2015. január 16-án volt. Innentől kezdve élőben sugároztunk, csütörtökönként, 16 és 22 óra között. Majd ahogy egyre többen lettünk rádiózók és a témák is, két napra bővültünk, és már pénteken is elkezdtünk sugározni, szintén 6 órában.
Egy másik mérföldkő volt az első élőadásos-nagystábos kitelepülésünk, 2015. június 26-27-én, a Norvégminta Fesztiválról. Fogtuk a technikát meg magunkat, és felutaztunk Budapestre, hogy mi legyünk a hivatalos médiuma ennek a nagy civil bulinak. Két napon át élőben adtunk egy idegen helyszínről, ami hatalmas tapasztalat volt, és nagyon-nagyon izgalmas. Aztán nyáron sok kitelepülésünk volt még, és mindegyiket imádtuk. Voltunk például a balekhéten is.
A legfrissebb „eredményünk” pedig az, hogy elkezdtünk 24/7 sugározni. A hét minden napján, 24 órában szól valami a cirmi.org címen. Most csak ezeket emeltem ki, hogy szemléltessem a fejlődést, amin végigmentünk mióta létrejött a rádió, de sok-sok izgalmas pillanatunk volt még, amire büszkék vagyunk. Amikor először sikerült élő telefonos beszélgetést összehozni, ugráltunk örömünkben. Minden eredményünknek örülünk, mert szó szerint a nulláról építettük fel ezt az egészet, amatőrként.

Van célcsoport, akikre koncentráltok?

A már említett témaszabadság miatt nincs kifejezetten célcsoportunk. Volt is olyan képzésünk, ahol a képző feltette nekünk a kérdést, hogy ki a célcsoportunk. De senki nem tudott egyértelmű választ adni neki, mert igazából jó értelemben mondva öncélú a rádiózásunk. Azokat a témákat dolgozzuk fel, amik minket érdekelnek, és szeretnénk másokkal is megismertetni azokat. Szóval nemes egyszerűséggel a célcsoportunk MINDENKI.

Milyen témákkal foglalkoztok?

Amióta 24/7 van, azóta tematikus adásnapokkal dolgozunk. A Civil7fő civilséggel kapcsolatos műsorokat ad (egyébként a civilség promotálása is egyik fontos alapelvünk). Keddenként olyan témákkal foglalkozunk, mint a (női) esélyegyenlőség, sérülékeny csoportok, hátrányos helyzetűek, zöld ügyek, állatvédelem. A Közszerda közéleti, állampolgársággal kapcsolatos, politikai témákat dolgoz fel. Ilyenkor vagyunk öntudatos állampolgárok. A csütörtök a kultúráé: irodalom, slam poetry, helyi művészek, kiállítások, itteni zenekarok élő koncertjei, ilyesmik. A péntek pedig a fiataloké. Persze ez nem úgy értendő, hogy a többi napba nem dolgoznak bele fiatalok, csak az ezen a napon sugárzott műsorok jellegüket tekintve „fiatalosabbak”. Szombat-vasárnap pedig egyelőre zenét adunk.

Mi alapján választotok zenét?

Az éppen aktuális technikus zenei ízlése alapján. Nagy vágyunk, hogy tematikus zenei repertoárunk legyen az adott műsorhoz illeszkedően, ehhez azonban zenei szerkesztőkre van szükségünk.

Kikből áll a stábotok?

Civilek indítottuk el az egészet, és sokan még mindig benne vagyunk. Folyamatosan bővülünk új emberekkel. Jönnek hozzánk középiskolások, hogy letöltsék iskolai közösségi szolgálatukat. Van sok egyetemista rádiózónk is, van köztük, aki kötelező gyakorlatát tölti nálunk. A legidősebb tagunk pedig már nyugdíjas. Elsősorban a fiataloknak szeretnénk teret adni, de bárkit várunk, aki rádiózni szeretne.

Mik a céljaitok a jövőre nézve?

Sok célunk van a jövőre, de csak néhány jelentősebbet említenék. Szeretnénk egyszer frekvenciát, mivel jelenleg csak online vagyunk elérhetőek a cirmi.org oldalon. Egy másik fontos cél, hogy minél több emberrel rádiózzunk együtt, mert ez adja az egész lényegét.

Ha megjött a kedvetek a rádiózáshoz, írjatok a civilradiomiskolc@gmail.com címre, vagy elérhetitek a CiRMi-t Facebookon is, a https://www.facebook.com/civilradiomiskolc/ oldalon!

Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 446 napja

Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 567 napja