Több millió eurós nemzetközi kutatások szakmai koordinálását vállalta el a Műszaki Földtudományi Kar

írta Sajtóközlemény, 2016. február 19–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara az elmúlt két évben jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy növelje nemzetközi láthatóságát. Ennek a felkészülésnek fontos mérföldköve volt a Horizont 2020 európai kutatás-fejlesztési keretprogramba való bekapcsolódás, számos kutatási és innovációs pályázat benyújtása révén.

A Kar tavaly megkezdett két pályázata mellett, most két újabb, széles nemzetközi partnerségi együttműködésben megvalósuló projektet indít konzorcium-vezetőként. A CHPM2030 és az UNEXMIN projekt néhány nap különbséggel tartotta projektindító megbeszélését, mindkét munkaértekezleten a Műszaki Földtudományi Kar kutatói vezetőpartnerként és házigazdaként látták vendégül kutatótársaikat, összesen több mint 15 európai országból. A nyitóértekezleteken a konzorciumi partnereken kívül részt vett az Európai Bizottság delegált koordinátora is, ami azt jelzi, hogy az Európai Unió komoly figyelmet szentel az induló projekteknek, és elismerik a Miskolci Egyetem teljesítményét, mivel ritka, hogy a koordinátori szerepet közép-európai intézmény vállalja fel.

Az UNEXMIN projekt vízzel elárasztott bányaterek feltárását és állapotfelmérést végző autonóm robot fejlesztését tűzte ki célul. Az önjáró robot alkalmas lesz 3D-s térképek készítésére, és más módon nem hozzáférhető geológiai adatok beszerezésére elárasztott felszín alatti bányatérségekből. A kutatásban aktív szerepet kap az egyetem Alkalmazott Földtudományi Kutatóintézetének műszerfejlesztési kutatócsapata is.

A CHPM2030 projekt célja, hogy hagyományos bányászati módszerekkel megközelíthetetlen, nagy mélységű (4-5 km mélyen elhelyezkedő) érctelepek fém-, és hőtartalmát egy egyesített hidrometallurgiai és geotermikus rendszerrel hozzuk a felszínre. Az eljárás újdonságtartalmát jelzi, hogy a kutatók 2030-ra tartják reálisnak a technológia tesztüzemének kialakítását.
„Az a tény, hogy az Európai Bizottság mindkét, lényegében bányászati tematikájú innovációs projektünket támogatásra méltónak ítélte azt bizonyítja, hogy az Európa gazdasági növekedését gátló nyersanyaghiány miatt a Bizottság olyan innovatív kutatásokat keres, amelyek eddig ismeretlen eljárásokkal és eszközökkel, környezettudatos módon aknáznak ki értékes erőforrásokat.” dr.
Madarász Tamás, egyetemi docens, Pályázati Koordinációs Központ igazgatója.

• FLO RIDA A 2020-AS EFOTT-ON • 5 napja

Az EFOTT szervezőcsapata közzétette az első nemzetközi fellépőt, akit a Velencei-tó partjára várnak: ő pedig nem más, mint a világhírű amerikai rapper, Flo Rida! Produkcióját hazai közönség még biztosan nem láthatta, hiszen régi nagy slágerei mellett legújabb albumával fogja végigbulizni a nyarat. Ráadásul mindezt egy Pitbullal közös dal előzi meg hamarosan. Nézzük, ki mindenki érkezik még a 45. EFOTT-ra!

• A Miskolci Egyetem továbbra is a növekedés útján • 24 napja

A Miskolci Egyetemre felvett hallgatók száma 2019-ben a 2018. évihez képest 10 százalékkal emelkedett, amivel a felsőoktatási intézmények között országosan is az élmezőnyben foglalunk helyet.

• Traveller Review Award díjazott lett az Uni-Hotel Diákotthon

Traveller Review Award díjazott lett az Uni-Hotel Diákotthon • 29 napja

A Miskolci Diákotthon Kft. Nemzeti Tanúsító védjegyes legmagasabb minősítésű ifjúsági szálláshelye az UNI-HOTEL Diákotthon Traveller Review Award díjazott lett a 2020-as évben.

• Ismerkedés az 5G-vel

Ismerkedés az 5G-vel • 56 napja

November 20-án az 5G-ről láthatott érdekes előadást a Miskolci Egyetem könyvtárának Disputa terében minden érdeklődő, a Vodafone alkalmazottjainak előadásában. Az előadást Hegyi Barnabás – villamosmérnök -, valamint Emri Dávid – folyamat- és innovációmenedzsment – tartotta.