MultiScience - XXX. microCAD Nemzetközi Multidiszciplináris Tudományos Konferencia a Miskolci Egyetemen
A konferencia mindenkori célja az, hogy a Miskolci Egyetem akkreditált tudomány területein tevékenykedő hazai és külföldi kutatóknak, szakembereknek és köztük nagy számban a PhD hallgatóknak is elérhető lehetőséget biztosítson kutatási eredményeik bemutatására, az eredmények megvitatására, új szakmai és emberi kapcsolatok kiépítésére.
A konferencia külön célkitűzése a Miskolci Egyetemen teljesült TÁMOP projektek kapcsán létrejött és működő tudományos műhelyekben elért kutatási eredmények ismertetése, széleskörű bemutatása és terjesztése.
A Nemzetközi Tudományos Konferencia 2016. április 21-én plenáris programmal kezdődött, melyet Prof. Dr. Torma András, egyetemünk rektora nyitott meg. Megnyitó beszédében kiemelte, hogy egyetemünkön mintegy 10 ezer magyar és egyre nagyobb számú külföldi hallgató hallgat különböző stúdiumokat, hozzávetőleg 600 oktató vesz részt az oktatásban, és körülbelül 500 nem oktató dolgozó segíti a képzést.
A konferencia jelentőségét hangsúlyozza,- tette hozzá -, hogy az elmúlt 29 év alatt 7800 előadás hangzott el, az előadók több mint 40 000 oldalban fogalmazták meg tudományos eredményeiket, és több mint 15 országból érkeztek a Miskolci Egyetemre.
Prof. Dr. Kékesi Tamás, tudományos és nemzetközi rektorhelyettes hozzátette, a konferencia elnevezése idén kiegészült a „Multiscience” jelzővel, ami arra utal, hogy a Computer Aided Design továbbra is fontos részét képezi a tartalomnak, de nem kizárólagosan, ezúttal minden tudományterület részt vett és lehetőséget kapott a bemutatkozásra, illeszkedve a Miskolci egyetem akkreditált oktatási és kutatási irányaihoz.
A délelőtt folyamán Stanislav Kmet, a Kassai Műszaki Egyetem rektora; Dr. Mátyus Péter, a budapesti Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara Szerves Vegytani Intézetének igazgatója; valamint Dr. Viskolcz Béla, a Miskolci Egyetem Kémia Intézetének igazgatója tartott széles érdeklődésre számot tartó előadást. Az idei plenáris témák a különleges mechanikai szerkezetekről, a bionikáról és a molekuláris szintű öregedési jelenségekről szóltak. A konferencia ezt követően a következő szimpóziumokban folytatta munkáját: Fenntartható Természeti Erőforrás Gazdálkodás Szimpózium; Alkalmazott Anyagtudomány és Nanotechnológia Szimpózium; Mechatronika és Logisztika Szimpózium; Innovációs Gépészeti Tervezés és Technológiák Szimpózium; Állam- és Jogtudományi Szimpózium; Az Innovatív Termelés–Szolgáltatás és Intézményi Működés Kihívásai az Információs Társadalomban Szimpózium; Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szimpózium; Egészség- és Orvostudományi Szimpózium.
A szekciókban elhangzó 174 előadásból 48 előadást külföldi előadó, 29 előadást magyarországi intézményekből, valamint 97 előadást a Miskolci Egyetemről jelentkezett előadó tartott meg.
A képviselt országok – Magyarország mellett - a következők voltak: Ausztria, Görögország, Horvátország, Nagy-Britannia, Lengyelország, Málta, Németország, Románia, Szlovákia, Ukrajna.
A találkozó kulturális és kísérő rendezvényei közé tartozik az Egyetem díszaulájában a Díszvacsora, ahol a külföldi résztvevők találkozhattak az Egyetem és a karok vezetésével, valamint a szekciók elnökeivel és titkáraival. Ugyanitt nyílt lehetőség a szakmai együttműködést segítő személyes kapcsolatok építésére kötetlenebb formában is. Az eseményt a Műszaki Anyagtudományi Kar „Happy Metal” zenekarának tematikus műsora is színesítette.