Megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem a Magyarországi Evangélikus Egyházzal

írta Sajtóközlemény, 2016. július 7–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

AKTUALITÁSOK

Június 30-án Budapesten megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem a Magyarországi Evangélikus Egyházzal. A megállapodás tárgya a 350 éves evangélikus jogi oktatás örökségének továbbvitele.

Megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem a Magyarországi Evangélikus Egyházzal

A 350 éves evangélikus jogi oktatás örökségének továbbviteléről írt alá új megállapodást a Magyarországi Evangélikus Egyház a Miskolci Egyetemmel.

Számos előzmény után 2016. június 30-án Budapesten új megállapodást írt alá a Magyarországi Evangélikus Egyház a Miskolci Egyetemmel. A Magyarországi Evangélikus Egyház részéről Gáncs Péter elnök-püspök, Prőhle Gergely országos felügyelő és Prof. Dr. Szabó Lajos, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora látta el kézjegyével a megállapodást, a Miskolci Egyetem részéről pedig Prof. Dr. Torma András rektor és Prof. Dr. Farkas Ákos, az egyetem jogi karának dékánja írta alá a dokumentumot. A felek ünnepi tanúként kérték fel a 97. életévét töltő Dr. Boleratzky Lórándot, aki a kommunista diktatúra által 1949-ben megszüntetett miskolci evangélikus jogakadémiának volt tanára.

Az evangélikus jogi oktatás 1667-ben vette kezdetét a felvidéki Eperjesi Collégiumban. A kollégium 1665-ös alapító okirata három nemes célt jelölt ki az intézmény számára; nevezetesen, hogy legyen ez az intézmény „a Mindenható Isten tiszteletének temploma, az igaz tudományok universitasa és a hazaszeretett bevehetetlen vára örök időkön át”. A Collégium története, diákjainak (a Collégium diákja volt Thököly Imre, Kossuth Lajos) és tanárainak szerepvállalása a magyar történelem sorsfordító pillanataiban bizonyították, hogy az alapítók elérték céljukat. A jogi oktatás minősége szintén rendkívül magas színvonalú volt. Időközben a Collégiumból a jogi oktatás önálló intézménnyé szerveződött, mint eperjesi evangélikus jogakadémia.

A trianoni békediktátumot követően 1919-ben Miskolc város polgárainak hívására és támogatásával az eperjesi evangélikus jogakadémia Miskolcra költözött. Az átköltözés sikeres volt: a miskolci evangélikus jogakadémia megállta a helyét az új helyzetbe került csonka országban is, s így a jogakadémia Miskolcon is betöltötte az alapítók 1665-ben tételezett céljait. Mindezen elvárásoknak azonban csak a második világháborút követő kommunista hatalomátvételig tudott eleget tenni, amikor is 1949-ben – a katolikus és református jogakadémiák mellett – az evangélikus jogakadémiát is megszüntették. Ezt követően a diktatúra mindent elkövetett, hogy az egyházi jogi oktatásnak lehetőleg még az emlékét is elfeledtesse.

Nem oly soká azonban jogászhiány alakult ki a vidéki Magyarországon, és ennek leküzdése érdekében az akkori politikai vezetők egy új jogi kar felállítása mellett döntöttek. Abban, hogy erre éppen Miskolcon került sor, jelentős kezdeményező szerepe volt Dr. Novák Istvánnak, a miskolci evangélikus jogakadémia egykori tanárának is. Mindazonáltal amikor 1981-ben karrá szerveződik a Miskolcon újraindított jogi oktatás, a kommunista diktatúra árnyékában még szó sem lehetett arról, hogy az új miskolci jogi kar és az egykori eperjesi-miskolci evangélikus jogakadémia között bármiféle hivatalos kapcsolatot teremtsenek. Minderre 1991-ig kellet várni, amikor is – párhuzamosan a katolikus és református szellemű jogi oktatás újraélesztésével – megkezdődött az evangélikus szellemű jogi oktatás örökségének immáron formalizált keretek közötti felkutatása.

Ennek első lépéseként 1991-ben megállapodást kötött az Evangélikus Egyház és a Miskolci Egyetem jogi kara, mely megállapodás két lényegi elemet tartalmazott: egyrészt deklarálta azt, hogy a miskolci jogi kar az eperjesi-miskolci jogakadémia szellemi örökségének hordozója, másrészt pedig rendelkezett az egykori eperjesi jogakadémiai tanárok portréinak letétbe helyezéséről a miskolci jogi karon. Az aláírók között volt Dr. Fabiny Tibor, az Evangélikus Akadémia professzora, Dr. Novotni Zoltán professzor, mint a miskolci jogi kar dékánja, valamint a miskolci jogi kar római jogász professzoraként az a Dr. Zlinszky János is, aki később a katolikus jogi kar alapító dékánja is lett.

Az azóta eltelt időszak új gazdasági-társadalmi rendszere, az ennek során kialakult új kihívások azonban több okból is szükségessé tették a felek közötti viszony újratárgyalását, amire végül 2016-ban került sor. Az új megállapodás célja, hogy szorosabb együttműködést hozzon létre a Miskolci Egyetem (és különösen az ott működő Állam- és Jogtudományi Kar) valamint az Evangélikus Egyház között, annak érdekében, hogy a felek mindegyike eredményesebben tudja betölteni küldetését a magyar nemzet, az ország, és különösen az észak-magyarországi régió közössége javára; valamint, hogy az 1667 és 1949 közötti eperjesi-miskolci evangélikus szellemű jogászképzés és az ehhez kapcsolódó jogászdiák-hagyomány szellemi örökségének őrzése, gondozása, gyarapítása és méltó továbbörökítése a korábbinál magasabb szinten valósulhasson meg. Az együttműködés területei különösen: a) az oktatás, a kutatás és a gyakorlati képzés; b) a diákhagyományok továbbvitele; c) tárgyi emlékek felkutatása, gyűjtése és megőrzése – szükség esetén a magyar állammal együttműködésben; d) mindezek finanszírozásának biztosítása.

AKTUALITÁSOK: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 613 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 472 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 593 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 614 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 651 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30