Elindult az ÁSZ és a Miskolci Egyetem közös képzése

írta Teski Norbert, 2016. szeptember 10–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

AKTUALITÁSOK

Szeptember 9-én megkezdődött az Állami Számvevőszék és a Miskolci Egyetem közös közszolgáltatási teljesítménymenedzsment képzése, ami az etikus és eredményes gazdálkodásra készíti fel a közszférában dolgozó szakembereket.

Elindult az ÁSZ és a Miskolci Egyetem közös képzése

A megnyitón Domokos László, az ÁSZ elnöke hangsúlyozta: cél olyan számvevők, valamint a közszolgáltató szervezetek részére olyan szakemberek képzése, akik hozzá tudnak járulni a közpénzekkel való hatékony és átlátható gazdálkodáshoz, ezáltal az állammenedzsment fejlesztéséhez. A Számvevőszéket az Országgyűlés 2015-ben kérte fel arra, hogy szélesítse a vezetői rendszerekre vonatkozó tanácsadó tevékenységét és támogassa az etikus közpénzügyi vezetőképzést.

Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke és Prof. Dr. Torma András, a Miskolci Egyetem rektora 2015. november 10-én írt alá együttműködési megállapodást a közpénzekkel, közvagyonnal való gazdálkodás színvonalának javítását, fejlesztését szolgáló képzés és kutatás feltételeinek megteremtése érdekében. Ebben megegyeztek a Miskolci Egyetem szervezetén belül működő kihelyezett intézeti tanszék létrehozásáról is.

Az együttműködési megállapodás kiterjed a közpénzekkel és közvagyonnal gazdálkodó szervezetek vezetői képzésére alkalmas oktatási programok kialakítására és képzési modulok fejlesztésére. Az ÁSZ és az egyetem vezetői 2016. január 21-én az együttműködési megállapodásban foglaltak végrehajtása érdekében kiegészítő megállapodást írtak alá, amelyben meghatározták az Intézeti tanszék létrehozásával, a közös kutatással és oktatással kapcsolatos kérdéseket is. A megállapodás keretében a közszolgálati teljesítménymenedzsment egyéves szakirányú továbbképzés tananyagát az egyetem dolgozta ki, és teremtette meg a képzés 2016. szeptemberi indításának feltételeit, mindehhez a helyszínt pedig az ÁSZ biztosítja.

A mai napon megkezdődött képzést Domokos László, az ÁSZ elnöke nyitotta meg, ünnepi beszédében mindenekelőtt megköszönte a jelenlévő Veresné Prof. Dr. Somosi Mariann dékán asszonynak, és rajta keresztül munkatársainak a kiváló előkészítést, amelynek eredményeképpen a képzés az eredeti terveknek megfelelően elindulhat. Beszédében leszögezte – a megállapodás egyik legfontosabb pontja az volt, hogy a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara az Állami Számvevőszékkel együttműködve felsőfokú szakirányú továbbképzést indít a teljesítménymérés, a teljesítménymenedzsment témakörében.

Az ÁSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy a Miskolci Egyetemmel meglévő korábbi együttműködés kiterjesztését többek között az indukálta, hogy 2015 júniusában az Országgyűlés határozatba foglalta annak támogatását, hogy az Állami Számvevőszék a közpénzekkel és közvagyonnal való gazdálkodásban érintett szervezetek tekintetében szélesítse a vezetői rendszerekre vonatkozó tanácsadó tevékenységét és támogassa az etikus közpénzügyi vezetőképzést.

A közpénzek és a közvagyon eredményes és hatékony felhasználásának ellenőrzése érdekében az ÁSZ stratégiai célkitűzése a teljesítményellenőrzések előtérbe helyezése. Ennek érdekében az ÁSZ megújította teljesítményellenőrzési módszertanát, és több szabályszerűségi ellenőrzését teljesítményellenőrzési modullal egészítette ki. Ugyanakkor a teljesítményellenőrzések aránya növelésének elengedhetetlen feltétele, hogy számvevőink egy csoportja rendelkezzen az ehhez szükséges széleskörű ismeretekkel – hangsúlyozta Domokos László.

Ellenőrzéseink azt mutatják, hogy nagyon nagy szükség van ilyen szakemberekre a közszolgáltatások területén, ahol – szemben a versenyszférával – egyáltalán nem könnyű eldönteni, mi tekinthető teljesítménynek, és azt miként lehet mérni – fogalmazott Domokos László. Rámutatott, hogy az ÁSZ döntő részben közszolgáltatást nyújtó költségvetési szerveket és köztulajdonban álló gazdasági társaságokat ellenőriz. Az ellenőrzési tapasztalatunk az, hogy e szervezetek többsége nehezen birkózik meg azzal a feladattal, hogy működését, gazdálkodását módszeres intézkedések révén tegye eredményesebbé és hatékonyabbá – mondta az elnök.

A mai napon induló képzés célja olyan szaktudás átadása, amely a szervezeti teljesítmény mérésére, a teljesítményértékelési rendszerek kialakításának döntés-előkészítésére, az elért teljesítmények elemzésére és ellenőrzésére készíti fel a szakembereket – világított rá az elnök. A következő néhány évben az ÁSZ mintegy 100 számvevőjét iskolázza be erre a szakirányú továbbképzésre. Bátran vállaljuk, hogy nemcsak az ellenőrzötteknek, hanem az ellenőröknek is szélesíteniük kell azt a tudást, ami a közpénzek eredményes és célszerű felhasználása kultúrájának a megteremtéséhez szükséges – tette hozzá záró gondolatként Domokos László.

Végezetül jó egészséget kívánt a tanuláshoz és megköszönte a résztvevőknek, hogy a közös erőfeszítések sokszoros gyümölcseként a képzést követően az ÁSZ még inkább hozzá tud járulni a közpénzek, a közvagyon eredményes, hatékony és gazdaságos felhasználásához.

Forrás és fotó:
Állami Számvevőszék
http://www.aszhirportal.hu/

AKTUALITÁSOK: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 613 cikkből

  • Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat

    Kortárs Hangon 2023 Nemzetközi Irodalmi pályázat • 486 napja

    Az Eszterházy Károly Egyetem már 19. éve szervezi a Kortárs Hangon Nemzetközi Irodalmi Pályázatot, melyen a határainkon túli egyetemek magyar hallgatói is többször sikeresen szerepeltek. A nemzetközi irodalmi pályázat vers és kispróza műfajban kínál lehetőséget tehetséges hallgatóknak. A pályázat célkitűzése, hogy a Kárpát-medencében magyar nyelven tanuló egyetemi hallgatóknak anyanyelvápoló tehetséggondozó fórumot biztosítsanak.

  • Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem

    Történelmi sporteseményre készül a Miskolci Egyetem • 607 napja

    Miskolc, 2022. szeptember 9. - A 2022-es Európai Egyetemi Játékokon elért kimagasló eredményeihez gratulált sportolóinak a Miskolci Egyetem vezetése és a MEAFC sportklub.

  • Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói

    Állami elismerést kaptak a Miskolci Egyetem oktatói • 628 napja

    A Miskolci Egyetem öt tanára is állami elismerést kapott az államalapítás ünnepén. Az augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára adta át Budapesten, a Pesti Vigadóban.

  • Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen

    Pont Ott Parti karonfogva a Miskolci Egyetemen • 665 napja

    Könnyed bemutatkozó programokkal, fiatalos koncertekkel, ingyenes programsorozattal készül a Miskolci Egyetem a 2022-es ponthatárhúzásra. A miskolci Pont Ott Parti az Egyetemvárosban várja a fiatalokat július 21-én, csütörtökön délután 5 óra és este 11 óra között.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30