Kiváló kívülállók – X-Men: Az eljövendő múlt napjai

írta Boldizsár Csongor, 2014. július 10–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

A Marvelnél tökéletesen működik a kémia, ami lehetővé teszi, hogy két önálló hős egy epikus történetben találkozhasson, és egymást kiegészítve hozzák a közönség által elvárt szintet. Hogy ennek az emlékezetes és szerethető karakterek vagy a stílusos és családbarát történetek az okai, arról mindenkinek megvan a saját véleménye.

Kiváló kívülállók – X-Men: Az eljövendő múlt napjai

Láthattuk ezt a Bosszúállóknál, amiben a Marvel-univerzum legsikeresebb hőseit gyűjtötték össze, hogy közösen harcoljanak a gonosz ellen. Ez jellemző a Marvelre, ehhez értenek a legjobban; stílust teremtettek, azonban ez az irány áldozattal is járt: olyan sikerprojektekre, mint az X-Men, már egy ideje nem igazán tartottak igényt, és a Fox ezt kiszagolta, majd meg is vásárolta a filmes jogokat. A Marvel „balszerencséjére” az alapanyag hibátlan volt, és a mutánsok egyre nagyobb sikere után jöttek csak rá arra, hogy miféle kincset engedtek ki a kezükből. A Fox élt a lehetőséggel, és remekül adaptálta át a képregényeket a mozivászonra. Csakúgy, mint a Marvel.

Az eredeti X-Men-trilógiából megismerhettük a karaktereket, az X-Men: Az elsőkből megismerhettük múltjukat és fiatalkorukat; az, hogy ezt a két idősíkot egy filmbe kovácsolják össze, minden téren példátlan volt. Annyi mindennek kellett egyeznie, és annyi mindenre kellett figyelni, hogy öngyilkos vállalkozásnak tűnt a rengeteg rizikófaktor miatt. De az elképzelés valósággá vált, megszületett Az eljövendő múlt napjai, és az eredmény önmagáért beszél.

A történet szerint a jövőben a mutánsokat a pusztulás fenyegeti. A szerény mennyiségű kívülálló-populáció állandó utazásra van kárhoztatva, ugyanis az emberek által fejlesztett Őrrobotok folyamatosan kutatják őket, és végeznek a megtaláltakkal. X Professzor (Patrick Stewart) Magnetóval (Ian McKellen) és még néhány mutánssal összeverbuválódva próbál túlélni, de amikor egy végső rajtaütés van kilátásban, új tervvel kell előállniuk: Kitty (Ellen Page) segítségével valakit visszaküldenek a múltba, hogy megakadályozzák Mystique-et (Jennifer Lawrence) abban, hogy végezzen Traskkal (Peter Dinklage), hiszen a feltaláló meggyilkolása után indult el az Őrrobotok gyártása. Az egyetlen potenciális jelölt erre a veszélyes és fontos feladatra Farkas (Hugh Jackman), akinek a szövetei és képességei lehetővé teszik azt, hogy tudata túlélje az időutazást, amíg a teste a jövőben marad. De sietnie kell, mert ha az Őrrobotok megtalálják őket, és elpusztítják a testét, akkor az egész akció meghiúsul, és kedvenc mutánsaink története véget ér.

Nem túlzás kijelenteni, hogy a legújabb X-Men-film az év egyik legjobban sikerült blockbusterja. Elképesztően összetett és csavaros cselekményszálai összegabalyodnak, megforgatják a nézők gondolatait, majd tökéletes kidolgozottságuknak köszönhetően végül célt érnek. Mindemellett vicces stílusával és dialógusaival nem felejti el, hogy legfontosabb feladata mégis a szórakoztatás. De ez már az X-Men: Az elsőkre is igaz volt, ahol a fiatal generáció esetében nagyon beletrafáltak a színészek kiválasztásába – Michael Fassbenderrel és James McAvoyjal az élen. Éppen ezért Bryan Singer – aki az első két X-Men-rész után visszatért a rendezői székbe – nem volt rest, és a sikeres alapkoncepcióra még egy merészet ráhúzott: egy filmbe gyúrta a régi, megszokott karaktereket a feltörekvő, fiatal generációval, aminek az időutazás tökéletes terepet adott. Az akciójelenetek, a képességek megvalósításai lenyűgözőek és izgalmasak, mindig jó helyen alkalmazzák őket, egy percre sem eresztve el a nézőket. A színészi játékra sem lehet panaszunk, minden emlékezetes és szívünknek kedves karakter feltűnik a filmben. Még az elcsépelt szerelmi háromszög Mystique, Magneto és Javier között sem olyan, ami már a könyökünkön jön ki – valahogy mutánsokkal és a fantasztikus fiatal színészekkel sokkal izgalmasabb. Hugh Jackman megint csak azt csinálta, amihez a legjobban ért: hozta az überlaza és férfias, kőkemény figuráját, aki ritkán beszél, de akkor valószínűleg olyat mond, amit mindenki megmosolyog a nézőtéren. A női nézők legnagyobb örömére még villant is egyet.

A vizuális effektek ismét kiválóak: már-már Inception-i magasságokba emelték a látványvilágot akkor, amikor Magneto egy egész stadiont szakít ki a helyéről, és fogja közre vele a Fehér Házat. De az sem semmi, ahogy Quicksilver (Evan Peters) kedvenc Pink Floydos pólójában egy egész csapat rendőrt fegyverez le Magneto kiszabadításánál. A film egyik legemlékezetesebb jelenetét köszönhetjük az Amerikai Horror Story fiatal sztárjának, ami azt is elárulja, hogy a mellékszereplők is nagyon sokat tettek hozzá a film sikeréhez.

Ha nem nézzük az eszméket és a személyes ellentéteket, és a mutánsoknak szurkolunk, akkor mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy az Őrrobotok és a feltalálójuk is tökéletes választás volt az idézőjeles gonosz szerepére. A Sentinelnek keresztelt robotok kegyetlen és hiteles tömegpusztító fegyverek, akik már az első percben bebizonyítják, hogy mindenkinek van félnivalója, és ha egyszer az útjukba áll valaki – legyen az tűzember, jégember, időjárást szabályozó Halle Berry vagy fémet mozgató Magneto –, nincs irgalom.

Láttunk már időutazásról szóló filmet, és láttunk már X-Men-mozikat is, de Az eljövendő múlt napjai sokkal több ezeknél. Ritka az, amikor a múltban és a jövőben ennyire együttműködik a kémia, a karakterek ennyire élvezik azt, amit csinálnak. Az eljövendő múlt napjaiban minden összeáll, értelmet kap, és szerencsére további kérdéseket tesz fel.

Ha valaki csak egy filmet akar idén megnézni a mozikban, akkor mindenképpen ez legyen az. Az elképesztő sikernek, valamint a Box Office listán jegyzett első helyezésnek köszönhetően nem kérdés, hogy az X-Men legújabb része a 2014-es év filmje, és már javában zajlanak a folytatási munkálatok. Ha valaki nem hisz a híreknek, nézze meg a film záró képsorait, ahol az alkotók egy rövid betekintést engednek a 2016-ban érkező X-Men: Apokalipszis világába is, bebizonyítva, hogy a Marvel mutánsainak nincsenek korlátai se térben, se időben.

Keszi Bálint

A képek forrása:

link

link

link

SZABADTÉR: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 146 cikkből

  • Interjú a Kowalsky meg a Vega zenekarral

    Interjú a Kowalsky meg a Vega zenekarral • 908 napja

    11 album, több mint 200 dal, megszámlálhatatlan koncert: könyveket lehetne megtölteni a Kowalsky meg a Vega 2003 óta húzódó történetével. Interjú a zenekar basszusgitárosával, Szórád „Jimmy” Csabával.

  • Az állatok világnapja – interjú egy miskolci alapítvánnyal

    Az állatok világnapja – interjú egy miskolci alapítvánnyal • 933 napja

    Október 4-én ünnepeljük az állatok világnapját, aminek kapcsán Szatmári Cintiával, a Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány munkatársával beszélgettünk.

  • Flo Rida idén is az EFOTT-ra készül

    Flo Rida idén is az EFOTT-ra készül • 1044 napja

    Idén tényleg ott lesz az EFOTT-on és várhatóan hatalmas bulit csap majd a Velencei-tó partján az amerikai rapperóriás, Flo Rida. Az augusztus 11-15. között tartó fesztivál a hazai nagyágyúk mellett még a vírushelyzet nehézségeit is leküzdve igyekezett külföldi sztárral színesíteni a zenei programkínálatot. A lista egyre hosszabb: sokak mellett a Wellhello, a Halott Pénz, Horváth Tamás, a Bagossy Brothers Company, a Follow The Flow, Majka és Curtis, illetve a most bejelentett Flo Rida adja az egyik nagyszínpados kínálatot.

  • Több mint száz ajándékcsomagot adományoztak a miskolci katonák a Magyar Vöröskeresztnek

    Több mint száz ajándékcsomagot adományoztak a miskolci katonák a Magyar Vöröskeresztnek • 1232 napja

    Elszállították azokat a cipősdobozokat, melyeket a miskolci katonák állítottak össze rászoruló fiataloknak. A felhívásra a megye hivatásos, szerződéses és önkéntes állománya is megmozdult, így két hónap alatt több mint 100 dobozt gyűjtöttek. A csomagokat gondosan becsomagolták és címkével látták el, melyeken megjelölték, hogy kinek szánják azokat.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30