Az állatok világnapja – interjú egy miskolci alapítvánnyal

írta Oláh Zsófia, 2021. október 6–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

Október 4-én ünnepeljük az állatok világnapját, aminek kapcsán Szatmári Cintiával, a Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány munkatársával beszélgettünk.

Az állatok világnapja – interjú egy miskolci alapítvánnyal

MEgazin: Mikor jött létre a Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány?

Szatmári Cintia: Az 5. szülinapunkat már megünnepeltük, ami azt gondolom, komoly mérföldkő egy kis alapítvány számára. Évek óta kapcsolatban állunk a miskolci gyepmesteri teleppel, 2015 óta civil önkéntesként, majd 2016 januárja óta már mint alapítvány, egyedüli miskolci szervezetként segítünk az állatoknak a felelős gazdakeresésében, továbbá a szükséges élelmezési, gyógyászati és egyéb eszközök beszerzésében. 2020-ban 743 életet tudtunk megmenteni, ennyien kaphattak második esélyt. Legnagyobb sikerünk, hogy a telepen már több, mint 4 éve nincs altatás. Én 3 és fél éve kezdtem el önkénteskedni, először csak kijártam sétáltatni a telepre, majd egyre több feladatot vállaltam, és idén váltam hivatalosan is taggá, aminek nagyon örülök.

M: Tapasztalataitok alapján a menhelyi kutyák vagy a macskák vannak nagyobb veszélyben? Kik kerülnek gyakrabban az utcákra, kiknél kisebb az örökbefogadási hajlandóság?

Sz. C.: Mind a kutyák, mind a cicák hatalmas veszélyben vannak. Még mindig durván sok állatkínzásos, viadalos, láncon tartott, éheztetett esettel találkozunk. Pl. a legtöbb kutyus is Lyukóból kerül be a telepre, ahol rengeteg kóbor állat él. A cicáknál sem sok javulást látok: legtöbbjük szabadon van tartva, oda mennek, ahova akarnak, ha elüti a kocsi, vagy eltűnik, akkor nem baj, lesz másik. Továbbá hatalmas a nem kívánt szaporulat, ráadásul a gyepin is csak ketrecekben tudják elhelyezni őket. A tesóknak, komplett cicacsaládoknak osztozkodniuk kell az amúgy is kis helyen. Őket jobban is kell hirdetni, mert kevesebb a felelős cicagazdijelölt, mint a kutyás, bár náluk is akadhat nehézség: pl. egy husky-t vagy egy bull-típusút ne válasszon az, aki nem képes elég időt szánni a lemozgatásra.

M: Van-e lehetőség külsősként részt venni a munkátokban, segíteni nektek; mi ennek a feltétele?

Sz. C.: Szeretettel várjuk sorainkba, aki bármilyen formában segíteni szeretné munkánkat. Ennek számtalan módja van: ideiglenes befogadás, szállítás, befogás, hirdetés, valamint a Miskolci Állategészségügyi Telep kéthetente tartott Nyílt Napján a bekerült állatok megsétáltatása. Ezen kívül tárgyi és pénzbeli adományokkal, adó 1% felajánlással, önkéntességgel tudnak nekünk segíteni. Jelentkezni a Facebook oldalunkon írt privát üziben lehet. Nincsenek konkrét feltételek, megpróbálunk mindenkinek testhezálló feladatot adni, amit szívesem végez.

M: Ha valaki szeretne befogadni egy mentett állatot, annak mi a menete? 

Sz. C.: Szoktunk kérni egy bemutatkozó levelet, majd egy örökbefogadási kérdőívet kitöltenek a jelentkezők. Ezután személyes környezettanulmányt végzünk. Ha a kontroll pozitív elbírálást kap, akkor megkérjük a gazdijelöltet, hogy jöjjön el ismerkedni a kutyussal vagy a cicával, ha ez is rendben megy, akkor ivartalanítási kötelezettséggel, szerződéssel fogadható örökbe a négylábú. Mindig tartjuk a kapcsolatot a gazdikkal, illetve van egy MME gazdis csoportunk is, ahol egykori védenceink mindennapját megosztják velünk.

M: Mit tanácsolsz a leendő gazdiknak? Van-e különbség egy mentett és egy nem mentett állat örökbefogadásában, szükséges tartási körülményeiben? 

Sz. C.: Hiszünk abban, hogy mindenkinek jár a második esély. Egy mentett kutya vagy cica ezerszer hálásabb tud lenni, hiszen ő már megtapasztalta a rosszat. Éppen ezért próbálunk a gazdihoz leginkább illő négylábút ajánlani, illetve javasoljuk mindig a kutyasulit is, hogy segítsen a kutya-gazdi köteléket.

M: Október 9-én lesz egy nagyszabású eseményetek az egyetemen. Mesélnél erről egy kicsit? 

Sz. C.: Ilyen még nem volt Miskolcon: az elmúlt évek egyik legnagyobb, legszínvonalasabb eseménye, az állatok világnapja alkalmából! Az első saját szervezésű rendezvényünk, az I. Nagy MME Hacacáré 2021.10.09-én 10:00 órától kerül megrendezésre a Miskolci Egyetem Körcsarnokának füves területén. Rengeteg színvonalas előadással, kutya szépségversennyel, játszósarokkal, gyermekprogramokkal, meglepetésvendégekkel, kis kirakodóvásárral és vendéglátó egységekkel várunk minden állatbarátot! 

Az esemény linkje: https://www.facebook.com/events/563140058454553

Fotók: Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány

SZABADTÉR: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 146 cikkből

  • Interjú a Kowalsky meg a Vega zenekarral

    Interjú a Kowalsky meg a Vega zenekarral • 1148 napja

    11 album, több mint 200 dal, megszámlálhatatlan koncert: könyveket lehetne megtölteni a Kowalsky meg a Vega 2003 óta húzódó történetével. Interjú a zenekar basszusgitárosával, Szórád „Jimmy” Csabával.

  • Az állatok világnapja – interjú egy miskolci alapítvánnyal

    Az állatok világnapja – interjú egy miskolci alapítvánnyal • 1173 napja

    Október 4-én ünnepeljük az állatok világnapját, aminek kapcsán Szatmári Cintiával, a Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány munkatársával beszélgettünk.

  • Flo Rida idén is az EFOTT-ra készül

    Flo Rida idén is az EFOTT-ra készül • 1284 napja

    Idén tényleg ott lesz az EFOTT-on és várhatóan hatalmas bulit csap majd a Velencei-tó partján az amerikai rapperóriás, Flo Rida. Az augusztus 11-15. között tartó fesztivál a hazai nagyágyúk mellett még a vírushelyzet nehézségeit is leküzdve igyekezett külföldi sztárral színesíteni a zenei programkínálatot. A lista egyre hosszabb: sokak mellett a Wellhello, a Halott Pénz, Horváth Tamás, a Bagossy Brothers Company, a Follow The Flow, Majka és Curtis, illetve a most bejelentett Flo Rida adja az egyik nagyszínpados kínálatot.

  • Több mint száz ajándékcsomagot adományoztak a miskolci katonák a Magyar Vöröskeresztnek

    Több mint száz ajándékcsomagot adományoztak a miskolci katonák a Magyar Vöröskeresztnek • 1472 napja

    Elszállították azokat a cipősdobozokat, melyeket a miskolci katonák állítottak össze rászoruló fiataloknak. A felhívásra a megye hivatásos, szerződéses és önkéntes állománya is megmozdult, így két hónap alatt több mint 100 dobozt gyűjtöttek. A csomagokat gondosan becsomagolták és címkével látták el, melyeken megjelölték, hogy kinek szánják azokat.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30