FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén

írta Varga Krisztina, 2018. április 18–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

Rövid tanulmányút az Atlanti-óceán partjainál: FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén. A Gazdaságtudományi Kar oktatója és doktorandusza, Varga Krisztina egy hetes tanulmányúton vett részt Spanyolországban 2018 márciusában.

FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén

Miért pályáztál Campus Mundi ösztöndíjjal Santanderbe?

Az ösztöndíj számos európai és Európán kívüli országba szóló tanulmányútra kínál lehetőséget, most még egyszerűbb pályázási feltételekkel és megemelt ösztöndíjas összeggel. Mivel a Miskolci Egyetem már kapcsolatba került a korábbi ösztöndíjasok révén az Universidad de Cantabria intézményével, így kézenfekvő volt a választás.

Kivel és melyik karral vetted fel a kapcsolatot?

A Gazdaságtudományi Kar Üzleti Adminisztráció tanszékén Prof. Elisa Baraibar Diez várt, kutatási témám kapcsolódik oktatási tevékenységéhez.

Mit kutatsz, és milyen lehetőségeket kínált számodra a rövid tanulmányút?

Kutatási témám a társadalmi innováció mérési lehetőségeinek vizsgálata, egy többszintű mérési modell meghatározása. Az elmúlt időszakban a mikro szintű innovációs törekvéseket vizsgáltam, különös tekintettel az innovációt megvalósító vállalatokra, társadalmi vállalkozásokra és civil szervezetekre valamint az önkormányzatokra. Santander híresen innovatív város társadalmi szempontból is, így kiváló lehetőséget teremt az ún. jó gyakorlatok feltérképezésére.

Milyen jó megoldásokkal ismerkedtél meg az egy hetes ösztöndíjas időszak alatt?

Találkoztam egy oktatási és munkaerőpiaci innovációs projektkoordinátorral, akivel a személyes megbeszélésen túl a továbbiakban e-mailes interjút tervezek. Ő elsősorban a munkaerőpiaci jó megoldásokkal ismertetett meg, kifejezetten fókuszálva a valamilyen okból hátrányos helyzetű munkavállaókra. Úgy vélem, az ilyen típusú gyakorlatok nagyon hasznosak a mi térségünkben is, így mindenképpen érdemes megvizsgálni az adaptálhatóságukat. Ellátogattam egy spanyol országos jótékonysági program egyik helyszínére is, ahol könyves adományokkal segítik a fejlődő országokban élő beteg gyerekeket. A kutatás szempontjából a leghasznosabb a FabLab konferencián való részvétel volt, ahol jelentős társadalmi innovációs törekvések valósulnak meg.

Mi a FabLab, és miért innovatív társadalmilag?

A Fabrication Laboratory elnevezés olyan közösségi helyre utal, ahol a legalapvetőbbtől a legfejlettebbek technológiákig (pl. 3D nyomtató) minden fellelhető és kipróbálható a helyi vállalkozó kedvűek számára. Globális hálózat, ahol játszani, alkotni, tanulni, mentorálni és feltalálni lehet.

SZABADTÉR: ajánló

• Nyári programok 2020

Nyári programok 2020 • 40 napja

Habár még nem teljesen tűntek el a korlátozások az országban, már sokkal szabadabban, de még mindig elővigyázatosan kezdhetünk el tervezni egy-egy nyári kiruccanást és szabadtéri programot.

• Számos jelenlegi és egykori oktatónk kapott kitüntetést Miskolc város napján

Számos jelenlegi és egykori oktatónk kapott kitüntetést Miskolc város napján • 54 napja

Régi hagyomány, hogy május 11-én, Miskolc város napján a város kitüntetésekkel ismeri el a miskolci polgárok és szervezetek kiemelkedő munkáját. Az idei kitüntetettek között kiemelkedően sok, 11 fő nem csak a városnak, de egyetemünknek is egykori vagy jelenlegi polgára.

• KJI Esszépályázati felhívás 2020 - Határidőváltozás!

KJI Esszépályázati felhívás 2020 - Határidőváltozás! • 98 napja

A Kisebbségi Jogvédő Intézet esszépályázatot hirdet külhoni és magyarországi egyetemi hallgatóknak (jogász, társadalomtudományi, politológus szak), fiatal jogászoknak és kisebbségvédelemmel foglalkozó pályakezdő külhoni fiataloknak az alábbiak szerint.

• A 70 éves Formula-1 idei szezon kezdete

A 70 éves Formula-1 idei szezon kezdete • 98 napja

Fennállásának 70. évét valószínűleg nem így képzelte el a Formula-1, amely eddigi leghosszabb, 22 futamból álló idényét szerette volna abszolválni. Most azonban úgy tűnik, az utóbbi évek legcsonkább szezonja elé nézünk.