Hazánkban a bányaművelés már a honfoglalás ellőtt elkezdődött. Ezen évek után virágzott fel az ércbányászat, többek között Selmecbányán, Telkibányán is. A bányában dolgozók ez alatt a hosszú idő alatt különös szokásokat alakítottak ki. Ebben az időben egyébként a legfejlettebb hivatás a bányászat volt. Már a legrégebbi időkben is jellegzetes ruházat különböztette meg a bányászt, aki a föld alatt dolgozott. Ahogy telt az idő, úgy változtak ezek a viseletek, mind színükben, mind szabásukban. A díszruhák is ezekből a munkaruhákból alakultak ki később. Selmecbányán kétféle díszegyenruha volt: a bányaing és az Aufhauer. A bányászhallgatók a mindennapokban Grubent viseltek. A bányainget fekete gyapjúszövetből, bársonydíszítéssel készítették. Olcsóbb volt, mint az Auf, így az Aufhauer inkább a bányamérnökök díszruhája volt.
Az Auf egy 1837-es rendelet egyenruhájának leszármazottja. Fekete posztóból, zöld bársony hajtókával és süveggel készült. A felkaron tömés, és különböző zsinórok, rojtok. Ez a rendelet nem tette kötelezővé az egyenruha elkészíttetését. Jelenleg ez az első bányászati egyenruha-rendelet, amelyet ismerünk Magyarországról.
Az Aufhauer az 1800-as évek közepétől fellelhető. Jó minőségű fekete anyagból, vállán vállpereccel, a vállperec alatt jellegzetes párnákkal készítették. Az utóbbit a bányász munkaruhákból vettek át. Derékban szabott, elől arany gombokkal díszített, valamint állógallér található rajta, amely elől összeér. A bal vállon volt található a lovassági vállzsinór. Tiszti csákóval és karddal viselték. Ezeken még nem voltak zsebek, és a belső zsebek is csak később jelentek meg. Mivel díszegyenruha volt, így foltok nem voltak rá varrva.
Az újfajta egyenruhára az 1970-es évek közepén merült fel az igény. 1979-ben megalapult az Auf, vagyis a gépész egyenruha. Az alapító okiratban le lett írva, hogy fekete szövetből, derékban szabott, lentebb bővülő,hátul hasított, elöl pedig öt nagy arany bányászgombbal készüljön. Állógallérja szorosan illeszkedjen és a kézelővel együtt azonos színű bársonyból készüljön, a különböző szakoknak megfelelően (bányász – fekete, kohász – meggy bordó, gépész – kék).
Tehát láthatjuk, hogy az Aufhauer múltja messzire nyúlik vissza, és az évek előrehaladtával sok változatáson esett át. Minden egyetemista méltón, és büszkén viselheti ezt az egyenruhát, és töltheti meg megannyi emlékkel.