Az Aufhauer története, kialakulása

írta Varhola Betti, 2014. július 18–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

Egyetemünk hagyományrendszeréhez szorosan kötődnek az egyenruhák, amelyeket ünnepélyesebb alkalmakkor, szakestélyeken viselünk. Minden karnak más és más egyenruhája, egyenviselete van, viszont a műszaki karokon valamelyest egyező: mindhárom karon megtalálható az Aufhauer.

Az Aufhauer története, kialakulása

Hazánkban a bányaművelés már a honfoglalás ellőtt elkezdődött. Ezen évek után virágzott fel az ércbányászat, többek között Selmecbányán, Telkibányán is.  A bányában dolgozók ez alatt a hosszú idő alatt különös szokásokat alakítottak ki. Ebben az időben egyébként a legfejlettebb hivatás a bányászat volt. Már a legrégebbi időkben is jellegzetes ruházat különböztette meg a bányászt, aki a föld alatt dolgozott. Ahogy telt az idő, úgy változtak ezek a viseletek, mind színükben, mind szabásukban. A díszruhák is ezekből a munkaruhákból alakultak ki később. Selmecbányán kétféle díszegyenruha volt: a bányaing és az Aufhauer. A bányászhallgatók a mindennapokban Grubent viseltek. A bányainget fekete gyapjúszövetből, bársonydíszítéssel készítették. Olcsóbb volt, mint az Auf, így az Aufhauer inkább a bányamérnökök díszruhája volt.

Az Auf egy 1837-es rendelet egyenruhájának leszármazottja. Fekete posztóból, zöld bársony hajtókával és süveggel készült. A felkaron tömés, és különböző zsinórok, rojtok. Ez a rendelet nem tette kötelezővé az egyenruha elkészíttetését. Jelenleg ez az első bányászati egyenruha-rendelet, amelyet ismerünk Magyarországról.

Az Aufhauer az 1800-as évek közepétől fellelhető. Jó minőségű fekete anyagból, vállán vállpereccel, a vállperec alatt jellegzetes párnákkal készítették. Az utóbbit a bányász munkaruhákból vettek át. Derékban szabott, elől arany gombokkal díszített, valamint állógallér található rajta, amely elől összeér. A bal vállon volt található a lovassági vállzsinór. Tiszti csákóval és karddal viselték. Ezeken még nem voltak zsebek, és a belső zsebek is csak később jelentek meg. Mivel díszegyenruha volt, így foltok nem voltak rá varrva.

Az újfajta egyenruhára az 1970-es évek közepén merült fel az igény. 1979-ben megalapult az Auf, vagyis a gépész egyenruha. Az alapító okiratban le lett írva, hogy fekete szövetből, derékban szabott, lentebb bővülő,hátul hasított, elöl pedig öt nagy arany bányászgombbal készüljön. Állógallérja szorosan illeszkedjen és a kézelővel együtt azonos színű bársonyból készüljön, a különböző szakoknak megfelelően (bányász – fekete, kohász – meggy bordó, gépész – kék).

Tehát láthatjuk, hogy az Aufhauer múltja messzire nyúlik vissza, és az évek előrehaladtával sok változatáson esett át. Minden egyetemista méltón, és büszkén viselheti ezt az egyenruhát, és töltheti meg megannyi emlékkel.

SZABADTÉR: ajánló

az utolsó 4 cikk • összesen 146 cikkből

  • Interjú a Kowalsky meg a Vega zenekarral

    Interjú a Kowalsky meg a Vega zenekarral • 907 napja

    11 album, több mint 200 dal, megszámlálhatatlan koncert: könyveket lehetne megtölteni a Kowalsky meg a Vega 2003 óta húzódó történetével. Interjú a zenekar basszusgitárosával, Szórád „Jimmy” Csabával.

  • Az állatok világnapja – interjú egy miskolci alapítvánnyal

    Az állatok világnapja – interjú egy miskolci alapítvánnyal • 932 napja

    Október 4-én ünnepeljük az állatok világnapját, aminek kapcsán Szatmári Cintiával, a Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány munkatársával beszélgettünk.

  • Flo Rida idén is az EFOTT-ra készül

    Flo Rida idén is az EFOTT-ra készül • 1043 napja

    Idén tényleg ott lesz az EFOTT-on és várhatóan hatalmas bulit csap majd a Velencei-tó partján az amerikai rapperóriás, Flo Rida. Az augusztus 11-15. között tartó fesztivál a hazai nagyágyúk mellett még a vírushelyzet nehézségeit is leküzdve igyekezett külföldi sztárral színesíteni a zenei programkínálatot. A lista egyre hosszabb: sokak mellett a Wellhello, a Halott Pénz, Horváth Tamás, a Bagossy Brothers Company, a Follow The Flow, Majka és Curtis, illetve a most bejelentett Flo Rida adja az egyik nagyszínpados kínálatot.

  • Több mint száz ajándékcsomagot adományoztak a miskolci katonák a Magyar Vöröskeresztnek

    Több mint száz ajándékcsomagot adományoztak a miskolci katonák a Magyar Vöröskeresztnek • 1231 napja

    Elszállították azokat a cipősdobozokat, melyeket a miskolci katonák állítottak össze rászoruló fiataloknak. A felhívásra a megye hivatásos, szerződéses és önkéntes állománya is megmozdult, így két hónap alatt több mint 100 dobozt gyűjtöttek. A csomagokat gondosan becsomagolták és címkével látták el, melyeken megjelölték, hogy kinek szánják azokat.

Megjelenik havonta

5000 példányban

Felelős kiadó

Prof. Dr. Horváth Zita rektor

Főszerkesztő

Konyári György

Szerkesztő

Berényi Barbara

Képszerkesztő

Kiss Viktor

Angol nyelvi lektor

Oláh Zsófia

Korrektor

Szenderák Bence

Munkatársak

Berényi Barbara, Balázs Zsófia, Fülöp Petra, Hedrich László, Kiss Viktor, Kecsmár Gergő, Molnár Balázs, Rada János, Venczel-Tóth Evelin, Zsiga Bianka, Smolnicki Szilárd, Oláh Zsófia, Siroki Andrea, Somoskői Dóra

ISSN

2064-3691

Tel.

06-70-866-4618, 06-46-565-111/18-30