Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója

írta Berényi Barbara, 2018. október 17–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

Október 10-én volt Hajnal József – egykori egyetemi hallgató – Mákdobáló című könyvének bemutatója a Miskolci Egyetem Könyvtárában. A beszélgetést Tóth Evelin vezette, a műből pedig az Egy Maszk tagjai olvastak fel részleteket.

Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója

A beszélgetés kezdetén Hajnal József néhány szóban elmondta, hogy miért is olyan különleges számára az, hogy az egyetemi könyvtár ad helyszínt a könyve bemutatásának.

„Ha valaki nekem régen azt mondta volna miközben itt tanultam a matematikát, néha el-elaludtam, hogy te itt egyszer könyvbemutatót fogsz tartani, akkor azt mondtam volna neki, hogy: Te bolond vagy. De a sors így hozta. És ez nekem igen nagy élmény.”

A Miskolci Egyetem kohómérnök hallgatójából újságíró vált, és most pedig egy új területre sodorta őt az élet, a könyvírás felé. Elmondása szerint egy újságíró rengeteg mindent túlél az élete során, olyan eseményekről is ír, amikbe egy normális személy nem biztos, hogy belekerülne. Kitalált és valós események is alapjául szolgáltak a könyvének.

Az első kérdés a könyv műfaját illette. Hajnal József szerint a könyv besorolhatatlan egy bizonyos műfajba, mivel vannak benne szabályos történetek és vannak benne szabálytalan jelenetek is, amik nem mindennaposak.

További kérdések során felmerült maga a cím is és a jelentése. Hiszen ez tényleg egy nem mindennapi szó, amit az ember csak úgy nem illeszt bele egy beszélgetésbe.  A néphagyomány szerint a mákdobáló az, aki megvéd az ártó szellemektől. A gonosznak előbb szemenként kell felszedegetnie a mákot, azzal elfoglalja magát, és így nem tudja megközelíteni az embert.

A történetben három nagy szimbólum figyelhető meg. Az első a nők és szerepük a férfiak életében. A második az az időintervallum, amiben a történetek játszódnak, hiszen az ’50-es évektől egészen 2036-ig jutunk el. A harmadik motívum, ami az író elmondása szerint nem volt szándékos, az-az orosz kifejezések és saját kifejezései használata egy-egy részben. Ezekhez lábjegyzetben ad értelmező segítséget.

A beszélgetés során megismerhettük a szerző második könyvét is, amit egy barátja emlékére írt meg. A méhek témáját dolgozza fel oly módon, hogy az a gyerekeknek és a szüleiknek is egyaránt szórakoztató és oktató jellegű legyen.

Az esemény legvégén egy apró ajándékkal lepte meg az egyik érdeklődőt Hajnal József, mivel az egyik szék alá elrejtettek egy „Mákod van!” cetlit. A szerencsés – aki a szerző régi tanára, Dr. Piskóti István volt – egy kiló mákot kapott.

Fotók: Kiss Viktor (C) Copyright.

SZABADTÉR: ajánló

• Nyári programok 2020

Nyári programok 2020 • 115 napja

Habár még nem teljesen tűntek el a korlátozások az országban, már sokkal szabadabban, de még mindig elővigyázatosan kezdhetünk el tervezni egy-egy nyári kiruccanást és szabadtéri programot.

• Számos jelenlegi és egykori oktatónk kapott kitüntetést Miskolc város napján

Számos jelenlegi és egykori oktatónk kapott kitüntetést Miskolc város napján • 130 napja

Régi hagyomány, hogy május 11-én, Miskolc város napján a város kitüntetésekkel ismeri el a miskolci polgárok és szervezetek kiemelkedő munkáját. Az idei kitüntetettek között kiemelkedően sok, 11 fő nem csak a városnak, de egyetemünknek is egykori vagy jelenlegi polgára.

• KJI Esszépályázati felhívás 2020 - Határidőváltozás!

KJI Esszépályázati felhívás 2020 - Határidőváltozás! • 174 napja

A Kisebbségi Jogvédő Intézet esszépályázatot hirdet külhoni és magyarországi egyetemi hallgatóknak (jogász, társadalomtudományi, politológus szak), fiatal jogászoknak és kisebbségvédelemmel foglalkozó pályakezdő külhoni fiataloknak az alábbiak szerint.

• A 70 éves Formula-1 idei szezon kezdete

A 70 éves Formula-1 idei szezon kezdete • 174 napja

Fennállásának 70. évét valószínűleg nem így képzelte el a Formula-1, amely eddigi leghosszabb, 22 futamból álló idényét szerette volna abszolválni. Most azonban úgy tűnik, az utóbbi évek legcsonkább szezonja elé nézünk.